SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'daki Buça katliamının ardından AB ülkeleri, iki gün içinde 206 Rus diplomatı sınır dışı etti

Buça katliamı ardından AB ülkeleri iki gün içinde en az 206 Rus diplomatı sınır dışı etti. Moskova'nın Ukrayna'yı işgal girişimini başlattığından bu yana ise en az 325 Rus diplomat ve elçilik çalışanı sınır dışı edildi.

Haber Giriş Tarihi: 06.04.2022 17:36
Haber Güncellenme Tarihi: 06.04.2022 19:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'daki Buça katliamının ardından AB ülkeleri, iki gün içinde 206 Rus diplomatı sınır dışı etti

Rus işgaline direnen Ukrayna'daki Buça katliamının ardından AB ülkeleri, iki gün içinde en az 206 Rus diplomatı sınır dışı etti. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi başlatmasından bu yana ise en az 325 Rus diplomat ve elçilik çalışanı sınır dışı edildi.

Rus işgal güçleri, Kıyiv yakınlarındaki Buça ve İrpin'den çekilirken Ukraynalı sivillerin vahşice öldürülmesine ilişkin görüntülerin ortaya çıkmasının ardından hükumetlerin Rusya'ya öfkesinin doğrudan bir ifadesi olarak bu hafta en az 206 Rus diplomatik personel, Avrupa ülkelerinden sınır dışı edildi.

Son 3 gün içinde Avrupa Birliği ülkeleri tarafından 206 Rus diplomat ve büyükelçilik personeline yönelik sınır dışı kararı alınmasıyla son yılların en büyük diplomatik bozuşmalar yaşanıyor.

325'TEN FAZLA RUS DİPLOMAT SINIR DIŞI EDİLDİ

Rusya'nın Ukrayna'ya savaş başlattığı 24 Şubat'tan bu yana ise sınır dışı edilen Rus diplomatların ve büyükelçilik çalışanlarının toplamını 325'ten fazla ve daha fazlasının takip etmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği ülkelerinden Almanya, Fransa, İtalya, İsveç, İspanya ve Danimarka dışında Yunanistan, Litvanya, Slovenya, Portekiz, Estonya ve başka birkaç ülke daha Rus diplomatlarını sınır dışı etme kararı aldığını açıkladı.

YUNANİSTAN

Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya Federasyonunun Yunanistan'daki Diplomatik ve Konsolosluk Misyonlarının 12 üyesi, "istenmeyen kişi" ilan edildi.

LİTVANYA

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, Litvanya'nın “Ukrayna ve Ukrayna halkıyla tam dayanışmasının” bir ifadesi olarak Rus büyükelçisini sınır dışı edeceğini söyledi. Rusya'daki kendi büyükelçisinin de yakın gelecekte Vilnius'a döneceğini belirtti.

SLOVENYA, ESTONYA, PORTEKİZ

Slovenya 5 Nisan yaptığı açıklamada, 33 Rus diplomatın sınır dışı edileceğini açıkladı.

Estonya, yedisi diplomatik statüye sahip 14 Rus konsolosluk personelini sınır dışı edeceğini söyledi. 

Portekiz, 10 Rus diplomatı istenmeyen kişi ilan etti.

Daha önce 4 Nisan'da Almanya ve Fransa; 5 Nisan'da İtalya, İsveç, İspanya ve Danimarka, Rus diplomatlarına yönelik sınır dışı kararı almışlardı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.