SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna'dan Kırım'daki sözde seçimlere katılanlara yaptırım

Ukrayna'dan Kırım'daki sözde seçimlere katılanlara yaptırım

Haber Giriş Tarihi: 06.10.2021 12:24
Haber Güncellenme Tarihi: 06.10.2021 22:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna'dan Kırım'daki sözde seçimlere katılanlara yaptırım

Ukrayna, işgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak düzenlenen Rusya Devlet Duması seçimlerini organize eden 95 kişiye karşı yaptırım uygulayacak. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, dün ilgili kararı imzaladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 5 Ekim 2021 tarihli Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyinin "Kişisel özel ekonomik ve diğer kısıtlayıcı tedbirlerin (yaptırımlar) uygulanması hakkında" başlıklı kararı imzaladı. Karara göre Ukrayna, işgal edilen Kırım ve Donbas’ta düzenlenen sözde Rusya Devlet Duması seçimlerine aday olanlara ve Kırım’ın sözde seçim komisyonu üyelerine karşı yaptırımlar uygulayacak.

Yaptırım listesinde; 33 milletvekili adayı, 54 seçim komisyonu adayı,7 FSB görevlisi ve bir Kore Cumhuriyeti vatandaşı olmak üzere toplamda 95 kişi yer aldı. Söz konusu kişilere yönelik ülkeye giriş yasağı ve varlıklara erişimin engellenmesi gibi yaptırımlar uygulanacak.

RUSYA’DA DUMA SEÇİMLERİ

Rus Parlamentosunun alt kanadı Duma için milletvekili seçimleri, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde yapılacak. Rusya’da seçimlerde Devlet Duması’ndaki 450 sandalye için 14 parti yarışacak. Öte yandan muhalif adayların ve partilerin seçimlere katılması engellendi. Kremlin yönetimi Kovid-19 salgını öne sürerek AGİT Gözlem Heyetinin takibine izin vermedi. Kremlin yönetimi, işgal altında bulunan Kırım’da da “seçim sandıklarını” açtı.

UKRAYNA PARLAMENTOSU RUSYA DEVLET DUMASI SEÇİMLERİ TANIMAMA KARARI ALDI

Ukrayna Parlamentosu, 22 Eylül’de, “Ukrayna Parlamentosunun, Rusya Devlet Duması 2021 yılı Seçimlerinin Gayri Meşruluğuna İlişkin Açıklaması Hakkında” başlıklı karar tasarısını kabul etti. Belgede Ukrayna’nın, Rusya’da 17-19 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen parlamentonun alt kanadı Devlet Duması seçimlerini tanımadığını belirtildi. Ayrıca karar tasarısında, işgal altındaki Kırım ve Donbas’ta yasa dışı olarak sandık açılarak, Ukrayna vatandaşlarını oylamada oy kullanmaya zorlayarak seçilen yeni dönem Rusya Devlet Duması’nın gayri meşru olduğu vurgulandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.