SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Lihtenştayn, Kırım Platformu'na katıldı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Lihtenştayn, Kırım Platformu'na katıldı

Haber Giriş Tarihi: 21.02.2022 12:56
Haber Güncellenme Tarihi: 21.02.2022 12:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba: Lihtenştayn, Kırım Platformu'na katıldı

Avrupa ülkesi Lihtenştayn, Kırım'daki Rus işgaline son vermek üzere uluslararası çabaları birleştirmek üzere kurulan Kırım Platformu'na katıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Lihtenştayn’ın Kırım Platformu’na katıldığını duyurdu.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada Lihtenştayn’ın Kırım Platformu’na katıldığını duyurdu.

DMITRO KULEBA, LİHTENŞTAYN'IN KIRIM PLATFIRMU'NA KATILDIĞINI DUYURDU

Bakan Dmıtro Kuleba, Kırım Platformu ailesinin genişlediğine dikkat çekerek, “Lihtenştaynlı bir meslektaşım bana çok iyi bir haber verdi. Bugünkü toplantıda Lihtenştayn'ın Kırım Platformu'na katıldığını resmen doğruladı. Lihtenştayn daha önce Kırım Platformu'nun kurucu zirvesine katılmadı. Ama bugün çaba ve gayretlerimizden dolayı aramızda yer alıyor.” dedi.

Ayrıca Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Ukrayna'nın ortaklarıyla birlikte sadece bugün için değil gelecek dönemler için de uzun süreli stratejiler belirlediğinin altını çizdi.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.