SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Harkiv’in stratejik demir yolu hattının geçtiği kasabayı Rus işgalinden kurtardı

Ukrayna, Harkiv’in stratejik demir yolu hattının geçtiği kasabayı Rus işgalinden kurtardı

Haber Giriş Tarihi: 27.09.2022 19:38
Haber Güncellenme Tarihi: 27.09.2022 19:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Harkiv’in stratejik demir yolu hattının geçtiği kasabayı Rus işgalinden kurtardı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Harkiv bölgesine bağlı en büyük demir yolu lojistik kavşaklarından biri olan Kupyansk-Vuzlovıy kasabasını Rus işgalinden kurtardı.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik geniş çaplı işgal girişimi başlatan Rusya Federasyonu, savaşın 8’inci ayında saldırılarına devam ediyor. Ukrayna ordusu, Rus işgali altında bulunan yerleşim yerini işgalden kurtarmaya devam ediyor. 

Ukrayna ordusu, Harkiv bölgesine bağlı bir demiryolunu Rus işgalinden kurtardı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, en uzun demiryolu lojistik kavşaklarından birisi olan Kupyansk-Vuzlovıy kasabasını Rus işgalinden kurtardı.

Resim

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI 8'İNCİ AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.