SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Herson bölgesindeki 53 yerleşim yerini Rus işgalinden kurtardı

Ukrayna, Rusya’dan Herson bölgesindeki 53 yerleşim yerini geri aldı

Haber Giriş Tarihi: 03.08.2022 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 03.08.2022 15:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Herson bölgesindeki 53 yerleşim yerini Rus işgalinden kurtardı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in haziran ayından itibaren vatandaşlık dağıtmaya başladığı Herson'da dengeler değişti. Son günlerde savaşın yeniden alevlenmeye başlamasıyla Rusya, ele geçirdiği bölgeleri tek tek kaybetmeye başladı. Herson Bölgesi Valisi Dmıtro Butriy en son yaptığı açıklamaya göre, 53 yerleşim alanının Rus işgal güçlerinin elinden kurtarıldığını açıkladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları devam ederken, Ukrayna ordusu, Rus işgali altındaki topraklarını geri almaya devam ediyor. Herson Bölgesi Vali Vekili Dmıtro Butriy yaptığı açıklamada, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin son 24 saat Herson bölgesindeki 7 yerleşim alanının daha işgalden kurtardığını aktardı.

Vali Vekili Butriy, “Bugün itibarıyla 53 yerleşim alanı resmen işgalcilerin elinden kurtarıldı. Bu bilgileri ancak Genelkurmay Başkanlığı ile mutabık kaldığımızda veriyoruz. Tam kontrol öncesinde askeri personel tarafından belirli alanlarda mayın temizleme faaliyeti yürütülüyor” ifadelerini kullandı. 2 Ağustos'ta Ukrayna ordusuna bağlı Herson Bölgesel Askeri İdaresi tarafından 46 yerleşim alanının Ruslardan geri alındığı belirtilmişti.

RUSYA VATANDAŞLIK DAĞITMAYA BAŞLAMIŞTI!

Haziran ayında Rus ordusunun kontrol altına aldığı Ukrayna’nın Herson şehrinde vatandaşlık dağıtılmaya başlanmıştı. Ukraynalı telefon hatlarının şebekleri kesilmiş ve Rus meşeli telefon kartları dağıtılmaya başlamıştı. Ayrıca Herson'da yaşayan ancak Rusya vatandaşlığına geçmek isteyen kişiler için Rusya vatandaşlık başvuruları kabul edilmeye başlanmıştı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ALTINCI AYINDA

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti.

Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti. Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.