SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna, Kırımlı siyasi tutsaklara destek vermek için yeni bir proje başlatıyor

Ukrayna, Kırımlı siyasi tutsaklara destek vermek için yeni bir proje başlatıyor

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2021 15:07
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2021 15:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna, Kırımlı siyasi tutsaklara destek vermek için yeni bir proje başlatıyor

Ukrayna’da, işgalci Rus yönetimi tarafından hukuksuz bir şekilde alıkonulan Kırımlı siyasi tutsaklarına dikkat çekmek amacıyla “Kırım: Saat 05.00” isimli enformasyon kampanyası başladı. Kampanyanın, Kırım’daki siyasi tutsaklar ve sivil gazetecilere uygulanan baskılar konusundaki farkındalığını artırmayı amaçladığı belirtildi.

Ukrayna Enstitüsü Başkan Yardımcısı Alim Aliyev, Kırımlı siyasi tutsaklara ithaf edilen “Kırım: Saat 05.00” isimli uluslararası projenin başlatıldığını duyurdu. Projenin çerçevesinde bir tiyatro oyunundan ve enformasyon kampanyasından oluşacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Alim Aliyev, “Projemizin adı: ‘Kırım: Saat 05.00’. Bu saatte karanlık güçler, herkesin uyuduğu bir eve baskın düzenleyerek her şeyi alt üst ederek bir babayı, oğlu ya da kocayı alıkoyabilir. Soydaşlarımız hapislerde tutulurken, biz ünlü kişilerin sesleriyle tüm dünyaya Kırımlı siyasi tutsakların hikayelerini anlatmak istiyoruz… Dünyanın herhangi bir yerinde sahnelenebilecek tiyatro oyunu dışında ortaklarımızla birlikte enformasyon kampanyası düzenleyeceğiz ve interaktif bir internet sitesi oluşturacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Kırım Platformu çerçevesinde hayata geçirilen proje; Ukrayna Enstitüsü, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Dolmen tiyatro grubu tarafından ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) desteğiyle organize ediliyor.

86 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK

Bilindiği gibi, 29 Eylül 2021 tarihinde, Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmıla Denisova, Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi nedenlerden ötürü 86’sı Kırım Tatarı olmak üzere 121 Ukrayna vatandaşının alıkonulduğunu bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.