SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna limanlarından 3 tahıl gemisi daha hareket etti

Bugun sabah saatlerinde Ukrayna limanlarından 3 geminin daha tahıl yüklü olarak hareket ettiği duyuruldu. Dün de, Ukrayna Deniz Limanları Birliği, 26 gün boyunca Ukrayna limanlarından 1 milyondan fazla tarım ürününün ihraç edildiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 27.08.2022 15:25
Haber Güncellenme Tarihi: 27.08.2022 15:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna limanlarından 3 tahıl gemisi daha hareket etti


Bugun sabah saatlerinde Ukrayna limanlarından 3 geminin daha tahıl yüklü olarak hareket ettiği duyuruldu. Dün de, Ukrayna Deniz Limanları Birliği, 26 gün boyunca Ukrayna limanlarından 1 milyondan fazla tarım ürününün ihraç edildiğini duyurdu.İstanbul Müşterek Koordinasyon Merkezinin denetimnde, Ukrayna tahıl koridoru sorunsuz işlemeye devam ediyor. Milli Savunma Bakanlığı, bugün Twitter üzerinden 3 tahıl yüklü geminin daha Ukrayna limanlarından ayrıldığını duyurdu. MSB tarafından yapılan açıklamada, "Ukrayna limanlarındaki tahılın sevkiyatı için çalışmalar devam ediyor. Bugün sabah itibarıyla Ukrayna limanlarından 3 gemi daha tahıl yüklü olarak hareket etti." ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Deniz Limanları Birliği de 26 Ağustos 2022'de yaptığı açıklamada, tahıl koridorunun faaliyet gösterdiği 26 gün boyunca Ukrayna limanlarından 15 ülkeye 1 milyon tondan fazla tarım ürünü ihraç edildiğini bildirdi.UKRAYNA TAHILLARI TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÜNYA PAZARINA AÇILIYORRusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kollarını sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletilecek. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayacak Türkiye, tahılları dünya pazarına açacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.