SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’nın finansal geleceğine Türkiye’den anlamlı katkı

Ukrayna’nın önemli eğitim ve bilim merkezi olarak bilinen Harkiv şehrinde Harkiv Mali Enstitüsünde TİKA tarafından kurulan iki bilgisayar sınıfının açılış coşkusu yaşandı.

Haber Giriş Tarihi: 22.09.2017 19:09
Haber Güncellenme Tarihi: 22.09.2017 19:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’nın finansal geleceğine Türkiye’den anlamlı katkı

Bugün 22 Eylül'de Ukrayna’nın önemli eğitim ve bilim merkezi olarak bilinen Harkiv şehrinde Harkiv Mali Enstitüsünde T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca (TİKA) kurulan iki bilgisayar sınıfının açılışı yapıldı.

Açılış törenine TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Harkiv Maliye Enstitüsü Rektörü Kostyantın Serdyukov ve Harkiv Belediyesi yetkilileri iştirak etti.

Misafirler Ukrayna geleneklerine uygun olarak ekmek ve tuz ile karşılandı.

Açılış töreni kapsamında toplantı salonunda ilk söz alan Harkiv Maliye Enstitüsü Rektörü Kostyantın Serdyukov yaptığı konuşmada, “Önümüzdeki sene Enstitü kuruluşunun 75. yıldönümü kutlanacaktır. Enstitümüz köklü bilimsel gelenekler ve manevi zenginlik ile meşhurdur, mezunlarımız Ukrayna’nın kamu maliye ve ekonomisinin değişik alanlarında istihdam edilmektedir. Ancak bizim tüm zenginliklerimize rağmen maddi anlamda bazı sıkıntılarımız vardı. TİKA bize tam zamanında çok önemli bir destek sağladı. TİKA sayesinde Enstitümüzde iki bilgisayar sınıfı kuruldu. Böylece eğitim süreci için sağlam teknik altyapısı oluşturuldu. Bize sağlanan bu önemli destek, Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden gelmektedir. Yani bu para, Türkiye’nin vergi ödeyicilerinin parası demektir, bize verilen yardım ise Türkiye halkından gelen bir yardım demektir. Törenden önce TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ile görüşme şansım oldu. Ukraynalıların deyişiyle biz dünyaya aynı gözlerle bakıyoruz ve ülke ekonomisinde eğitimin kilit rol oynadığını kabul ediyoruz. Okul ve üniversitelerde ülke geleceği şekillenmektedir. İstikbalimiz öğrencilerimizin ellerindedir. Sizi uzman olarak yetiştirmeye özen göstereceğiz.” dedi.

Akabinde Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türkiye – Ukrayna ilişkilerinin olumlu dönemden geçtiğini ifade ederek, “Ukrayna’yı her alanda desteklemeye çalışıyoruz. Ukrayna’nın kendi ayakları üzerinde sağlam durmasını istiyoruz. Bu sadece dostane temenni değil, aynı zamanda çıkarlarımızın gereğidir” şeklinde sözlerini sürdürdü. Öğrencilere hitap eden Büyükelçi, yeni Ukrayna’nın gençler tarafından inşa edileceğini dile getirdi.  

TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat TİKA’nın dünya genelinde kazandığı itibardan bahsederek şunları dile getirdi: “2014 yılından itibaren Türkiye üç yıldır üst üste en çok kalkınma ve insani yardımı yapan en cömert ülke seçilmektedir. Bu sene OECD istatistiklerine göre 6 milyar dolar yardım yaparak, dünyada ikinci, milli gelire göre ise birinci oldu”.

TİKA’nın Ukrayna çapında hayata geçirdiği belli başlı proje ve faaliyetlere değinen Bolat, “Finans sistemi devletin omurgasıdır. Devletteki istikrar, finans sisteminin düzgün işleyişiyle başlar. Bu anlamda Ukrayna’nın mali sektörü için uzman yetiştiren Enstitünüz ile işbirliği önceliklerimiz arasında idi. Odesa Mali Enstitüsüne yönelik benzer bir proje yaptık. Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığına bağlı Enformatizasyon ve Ekonomik Modelleme Bilimsel Araştırma Enstitüsü bünyesinde Ekonomik Modelleme ve Ticaret Politikası Geliştirme Merkezi kurduk. Ukrayna Mali Denetim Servisi uzmanlarına yönelik Türkiye’de mali suçlar ile mücadele konulu çalıştay düzenlendik, bu kurumun etkin çalışması için gerekli teknik donanım sağladık. Biraz sonra açacağımız proje ile Harkiv Mali Enstitüsünün teknik altyapısını yenilemiş olduk. Bu destekle enstitünün kamu finans sistemine daha büyük katkı sağlayacağı düşünüyor, sizlere başarılar diliyorum” dedi.

Akabinde kurdele kesilerek TİKA tarafından donatılan iki bilgisayar sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

Ukrayna’ya başkentlik yapmış, Sovyetler Birliği döneminin üç tane önemli bilim merkezlerinden biri olan Harkiv, günümüzde Ukrayna’nın en köklü ve prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapması nedeniyle öğrenci şehri olarak ün yaptı. Ukrayna çapında kamu mali sektörüne nitelikli uzman yetiştirmesiyle bilinen Mali Enstütüsü de Harkiv’de bulunuyor.  Enstitü mezunları Devlet Hazinesi, mali müfettişlikler, kamu ve özel sektörde istihdam ediliyor.

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca temin edilen modern teknik donanım ve yazılım ile Harkiv Mali Enstitüsünde kaliteli eğitim için sağlam bir temel atıldı. Proje ile, eğitim sürecinde yenilikçi bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımının teşvik edileceği, uzun vadede ise Ukrayna’nın bilimsel elitinin oluşturulması ve mali sektörünün gelişimine katkı sağlanacağı öngörülüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.