SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ordusu, Herson bölgesindeki Rus işgal güçlerinin ikmal yollarını vurmaya devam ediyor

Ukrayna ordusu, Herson bölgesindeki Rus işgal güçlerinin ikmal yollarını vurmaya devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 08.08.2022 12:03
Haber Güncellenme Tarihi: 08.08.2022 12:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ordusu, Herson bölgesindeki Rus işgal güçlerinin ikmal yollarını vurmaya devam ediyor

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, Rus işgal güçlerinin ikmal yollarını hedef almaya devam ediyor. Ukrayna ordusunun, gece saatlerde Dnipro nehri üzerinden geçen Antonivskıy Köprüsü’nü ve Kahovka Hidroelektrik Santrali'ndeki köprüyü vurduğu bildirildi.

Ukrayna ordusu, 7 ile 8 Ağustos’u bağlayan gecede, Dnipro nehri üzerinden geçen ve Rus işgal güçlerinin ikmal yolu olarak kullandığı Antonivskıy (Antonovskiy) Köprüsü ve Kahovka Köprüsü’ne ateş açtı. Güney Güvenlik ve Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Nataliya Gumenyuk yaptığı açıklamada, Ukrayna birliklerinin açtığı ateş sonucu Antonivskıy ve Kahovka köprülerine ciddi zarar verildiğini belirtti. 

Bununla birlikte sözcü, gece saatlerinde düzenlenen saldırılar sonucu Rus işgal güçlerine ait birkaç mühimmat deposunun imha edildiğini aktardı. 

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş beşinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı. Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, Rus saldırıları nedeniyle 12 milyona aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi ve 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.