SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna ordusu Herson'daki Rus işgalcileri etkisiz hale getirdi

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2022 15:32
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2022 15:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna ordusu Herson'daki Rus işgalcileri etkisiz hale getirdi

Ukrayna ordusu, Rus güçleri tarafından işgal edilen Herson'daki köprüde askeri faaliyetlerde bulunan işgalcileri etkisiz hale getirdi. Ukrayna Herson Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Hlan,"Rus güçleri 109. alayı Herson bölgesindeki mevzilerden çekildi, onları destekleyen Rus paraşütçüler savaş alanından kaçtı" dedi.

Ukrayna ordusu, Rusya'nın başlattığı geniş çaplı işgal girişimine güçlü bir direniş sergiliyor. Rus güçleri savaşın yedinci ayında Ukrayna'nın alt yapı tesislerini ve sivillerini hedef alarak saldırılarına devam ediyor. Rusya'nın işgal ettiği Herson bölgesinde askeri faaliyetlerini sürdüren Ukrayna ordusu, dün gece savunma hattında Rus güçlerinin saldırılarına karşı koydu. Ukrayna Herson Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Sergiy Hlan bölgede, Novovoznesenske ve Dudçanı bölgelerindeki işgalcilerin saldırılarına karşılık verdiğini açıkladı.

Herson Bölge İdaresi Başkanı Hlan, "Rus güçleri 109. alayı Herson bölgesindeki mevzilerden çekildi, onları destekleyen Rus paraşütçüler savaş alanından kaçtı" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla, 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlatılan savaş yedinci ayında devam ediyor. İşgalci Rus ordusu, Ukrayna’nın doğusundaki ilerleyişini devam ettirirken, Ukrayna ordusu işgalci orduya karşı direnişini sürdürüyor. İşgalci Rus birlikleri, Ukrayna’nın İrpin, Mariupol, Gostomel, Buça şehirleri başta olmak üzere çeşitli bölgelerinde katliamlara imza attı ve atmaya devam ediyor. İşgalciler, Mariupol’de 200 binden fazla sivilin ölümüne sebep olmuştu. Bu bağlamda Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Rusya’nın işlediği savaş suçları hakkında soruşturma yürütüyor.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Birleşmiş Milletler (BM), en az 4 bin 253 Ukraynalı vatandaşın hayatını kaybettiğini bildirirken diğer yandan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (BMYK) Ukrayna’da her gün 2 çocuğun öldüğünü 4 çocuğun yaralandığını belirtti. Başlatmış olduğu işgal ile Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırı girişiminde bulunan Vladimir Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Ukrayna’ya saldırısı sonucunda dünyanın en çok yaptırım uygulanan ülkesi haline gelen Rusya’ya Temmuz 2022 itibarıyla 6 bin 400 yaptırım uygulandı. Avrupa Birliği, Haziran ayında Rusya’nın Ukrayna’da savaşın sürdürmesine karşılık yaptırım listesini genişletti. Rusya Silahlı Kuvvetleri ve hükumetini doğrudan ve dolayı olarak destekleyen 65 kişi ve 18 kuruluş daha yaptırım listesine alındı.

Can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller yurtlarını terk etmeye mecbur bırakılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 8 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı yerinden edildi. Ancak, savaş mağduru Ukraynalıların sayısının bundan çok daha fazla olduğu biliniyor. Ayrıca, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin verilerine göre, 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.