SON DAKİKA
Hava Durumu

Ulusal mobil uyarı sistemi kuruluyor: UYARSİS yönetmeliği Resmi Gazete'de

Afet ve acil durumlarda devreye girecek olan Ulusal Mobil Uyarı Sistemi UYARSİS’in Kurulması ve İşletilmesine ilişkin yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Sistem sayesinde operatörlerin SMS gönderim kapasiteleri artırılarak ülke genelinde tüm mobil kullanıcılara kısa süre içinde ulaşılabilecek. Uyarı sistemi, afet, acil durum ve güvenlikten sorumlu kurumların kullanımına da açılabilecek.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2021 14:23
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2021 14:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ulusal mobil uyarı sistemi kuruluyor: UYARSİS yönetmeliği Resmi Gazete'de

Afet ve acil durumlarda devreye girecek olan Ulusal Mobil Uyarı Sistemi UYARSİS’in Kurulması ve İşletilmesine ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Sistem sayesinde operatörlerin SMS gönderim kapasiteleri artırılarak, ülke genelinde tüm mobil kullanıcılara kısa süre içinde ulaşılabilecek.

Afet, acil durum, milli güvenlik ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde uyarı bildirimleri almalarını sağlayan UYARSİS'in kurulması ve işletilmesine ilişkin hususlar belirlendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) hazırladığı, "Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik" bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

SİSTEM, TEHDİT DURUMUNDA COĞRAFİ UYARI BİLDİRİMİ VERECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından konuya ilişkin yaptığı paylaşımında, yürürlüğe giren sisteme ilişkin şunları kaydetti:

"Yönetmelikle, afet, acil durum, kamu düzeni, milli güvenlik ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde uyarı bildirimleri almalarını sağlayan mobil uyarı sisteminin kurulması ve işletilmesi düzenleniyor. Sistem sadece ülke genelinde değil, anlık olarak bir bölgede, bir ilde veya ilçede bulunan kişilere de ulaşabilecek. Bu sayede afet veya acil durum meydana geldiğinde, coğrafi alan içindeki kişilerin erken uyarı mesajlarını alabilmesi mümkün olacak. Ayrıca uyarı sistemi, afet, acil durum ve güvenlikten sorumlu kurumların kullanımına da açılabilecek. Uyarılar için CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu gibi yöntemler kullanılacak."

TEKNİK ALT YAPI 3 AY İÇİNDE KURULACAK

İşletmeciler, teknik altyapıyı 3 ay içinde kuracak ve işletecek. ​​​​​​​Yönetmelik gereklerini karşılamayan cihazlar, 3 ay sonra piyasaya arz edilemeyecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.