SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Atom Enerji Ajansı Zaporijjya raporunu yayımladı

Haber Giriş Tarihi: 04.09.2022 11:43
Haber Güncellenme Tarihi: 04.09.2022 11:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Atom Enerji Ajansı Zaporijjya raporunu yayımladı

Uluslararası Atom Enerji Ajansı, Rus işgali altındaki Zaporijjya Nükleer Santrali’nde incelemede bulunmak üzere gittiği ziyaretin ardından rapor yayımladı. Santralde elektrik kesintilerinin olduğu kaydedilen raporda, reaktörlerin çalışma durumu hakkında da bilgi alındığı belirtildi. Raporda, Heyet Başkanı Rafael Mariano Grossi’nin haftaya Ukrayna’nın güvenlik önlemleri hakkında rapor yayımlayacağı bilgisi paylaşıldı.

Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) heyeti Ukrayna’da aylardır işgal altında olan Zaporijjya Nükleer Santrali’nde incelemelerde bulundu. Heyet Başkanı Rafael Mariano Grossi öncülüğünde 1 Eylül’de santrali ziyaret eden araştırmacılar santrale ilişkin bildiri yayımlandı. Santralde elektrik kesintisinin yaşandığı belirtilen bildiride şu ifadeler yer aldı:

Ukraynalı üst yetkililerden edinilen bilgiye göre UAEA ziyaretinin ardından Nükleer Santralde 750 Kilovolt güç hattı kesildi.  Bununla birlikte Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijjya Nükleer Santrali’ne çevredeki termik santralden 330/750 kV rezerv hattının elektik sağladığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca tesis yönetimi UAEA ekibine dün öğleden sonra şebeke kısıtlamaları nedeniyle elektriğin kesildiğini bildirdi. Aynı birim 1 Eylül'de Heyet Başkanı Grossi'nin sahaya geldiği gün dahili bir elektrik arızası nedeniyle kesildi, ancak ertesi gün yeniden bağlandı.

Bir reaktör halen çalışmakta ve hem soğutma hem de sahadaki diğer temel güvenlik işlevleri için ve şebeke üzerinden haneler, fabrikalar ve diğerleri için elektrik üretmektedir. Zaporijjya Nükleer Santrali Mart ayının başından beri Rus kuvvetleri tarafından tutuluyor, ancak Ukraynalı personeli tesisi işletmeye devam ediyor.

Heyet Başkanı Grossi ziyaretin ardından bulunduğu değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi:

’Ekibimiz, santralin harici güç durumunu etkileyen en son önemli gelişmelerin yanı sıra reaktörlerin çalışma durumu hakkında doğrudan, hızlı ve güvenilir bilgiler aldı. Tesisi şebekeye bağlamada yedek güç hattının işlevselliğini zaten daha iyi anlıyoruz. Bu, oradaki genel durumu değerlendirmek için çok önemli bir bilgi. Sonunda UAEA'nın Zaporijjya Nükleer Santrali'nde kalıcı olarak bulunmasının büyük değeri şimdiden çok açık’

Heyet, Ukraynalı yetkililerle yakın temas ve iletişim halinde. Şebekeden güvenli bir saha dışı güç kaynağı ve yedek güç kaynağı sistemleri, nükleer güvenliği sağlamak için gereklidir. Bu gereklilik, Genel Direktör Grossi’nin çatışmanın başında ana hatlarını çizdiği yedi vazgeçilmez nükleer güvenlik ve güvenlik sütunu arasındadır. Cuma akşamı Viyana'ya döndükten sonra düzenlediği basın toplantısında, Nükleer Santrali’ndeki tesis dışı güç kaynağı durumuyla ilgili endişesini, tesisin güvenlik durumu hakkında trafik ışığı tarzı bir bilgi grafiğinde bu sütunu yarı kırmızı, yarı sarı olarak işaretleyerek dile getirdi. Heyetin ziyaretinden önceki gün Rus bombardımanında tesisin katı radyoaktif atık deposunda, özel bina 1'in havalandırma borusunda ve Nükleer Santrali’nde eğitim binasında hasar meydana geldi.

Genel Direktör Grossi, ‘UAEA'nın sahada olması ile bizim orada olmamız arasındaki fark gece ve gündüz gibidir. Zaporijjya Nükleer Santrali'ndeki durumla ilgili ciddi endişelerim devam ediyor ancak UAEA'nın devam eden varlığı, durumu istikrara kavuşturmada büyük önem taşıyacak. UAEA ekibinin santralde gerçekleştirebildiği kritik öneme sahip ve cesur çalışmadan son derece gurur duyuyorum’

Bildirde Heyet Başkanı Grossi’nin sonraki haftalarda Ukrayna’nın güvenliği ve güvenlik önlemleri ile ilgili rapor yayımlayacağını belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.