SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Olenivka'daki hapishaneyi ziyaret etmek için hala erişim izni alamadı

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Olenivka'daki hapishaneyi ziyaret etmek için hala erişim izni alamadı

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2022 19:19
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2022 19:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Olenivka'daki hapishaneyi ziyaret etmek için hala erişim izni alamadı

İşgalci Rusya, Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasındaki hapishanede tutulan esir Ukraynalı askerlerine karşı katliam gerçekleştirerek işlediği suçun kanıtlarını gizlemeye çalışıyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Rus işgal güçlerinin kontrolü altında bulunan Olenivka’daki hapishane erişim taleplerinin henüz kabul edilmediğini duyurdu.

İşgalci Rusya, savaş suçları işlemeye devam ediyor. Rus işgal güçleri, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi. Rusya’nın işlediği savaş suçunu örtbas etmek için Rus propaganda haber ajansları saldırının Ukrayna ordusu tarafından düzenlendiğini iddia etti. Rus propagandacıları, saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını duyurdu. Daha sonra Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu, Olenivka’da çok sayıda Ukraynalı savaş esirinin ölümüyle sonuçlanan saldırıyla ilgili soruşturma yürütmek üzere Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden uzmanları resmi olarak davet etti” denildi. Öte yandan, Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC), Rus işgal güçlerinin kontrolü altında bulunan Olenivka’daki hapishane düzenlenen saldırıyı kınayarak hapishaneye erişim taleplerinin kabul edilmediğini bildirdi.

ESİR UKRAYNALI ASKERLERİN ALIKONULDUĞU HAPİSHANEYE SALDIRI DÜZENLEDİ

Rus ordusu, Azovstal’den tahliye edilen askerler dahil olmak üzere Ukraynalı askerlerin esir tutulduğu işgal altındaki Olenivka kasabasındaki hapishaneye saldırı düzenledi. Rusya’nın işlediği savaş suçunu örtbas etmek için Rus propaganda haber ajansları saldırının Ukrayna ordusu tarafından düzenlendiğini iddia etti. Rus propagandacıları, Ukrayna ordusunun güya kasıtlı olarak esir Ukraynalı askerlerinin tutulduğu binayı vurduğunu ve saldırıda 53 kişinin hayatını kaybettiğini ve 75 kişinin yaralandığını ileri sürdü. İşgalcilerin iddialarını reddeden Ukrayna tarafı, “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ilkelere tamamen bağlı kalıyor ve uluslararası insancıl hukuk normlarını yerine getiriyor ayrıca sivil altyapıya, özellikle de savaş esirlerinin tutulma ihtimalinin yüksek olduğu yerlere yönelik saldırıları hiçbir zaman gerçekleştirmedi ve gerçekleştirmeyecektir” açıklamasını yaptı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Olenivka hapishanesindeki saldırıyı kınayarak, “Rusya terörist ülke ilan edilmeli” çağrısında bulundu. Hafta sonu dünyanın bir çok yerinde Ukraynalılar tarafından düzenlenen eylemlerde Donetsk bölgesindeki Olenivka kasabasındaki hapishanede tutulan esir Ukraynalı askerlerin katliamı başta olmak üzere Rusya’nın 8 yıl boyunca Ukrayna’da işlediği savaş suçları protesto edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.