SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Türkü doktor, Çin'in uyguladığı etnik temizliği anlattı

Çin'de doktor olarak çalışan Uygur Türkü bir kadın, İngiliz haber kanalı ITV'ye Çin'de Uygur Türklerine uygulanan zorunlu doğum kontrol işlemlerine katıldığını söyledi. Kimliği gizli tutulan kadın, Çin hükumetinin emriyle zorla kürtaj ve kısırlaştırma operasyonları yaptığını anlattı. Konu ile ilgili Kırım Haber Ajansı'na (QHA) açıklamada bulunan Dünya Uygur Kongresi Başkan Yardımcısı, Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, "Çin hükumetinin Uygur Türkleri üzerine yaptığı doğum kontrol uygulaması hala net olarak bilinmiyor o nedenle doktor kadının olayları deşifre etmesi önemli." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 14.09.2020 18:54
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2020 22:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Türkü doktor, Çin'in uyguladığı etnik temizliği anlattı

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Çin'de doktor olarak çalışan Uygur Türkü bir kadın, İngiliz haber kanalı ITV'ye Çin'de Uygur Türklerine uygulanan zorunlu doğum kontrol işlemlerine katıldığını söyledi. Kimliği gizli tutulan kadın, Çin hükumetinin emriyle zorla kürtaj ve kısırlaştırma operasyonları yaptığını anlattı. Konu ile ilgili Kırım Haber Ajansı'na (QHA) açıklamada bulunan Dünya Uygur Kongresi Genel Sekreteri, Ankara Üniversitesi DTCF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Emet, "Çin hükumetinin Uygur Türkleri üzerine yaptığı doğum kontrol uygulaması hala net olarak bilinmiyor o nedenle doktor kadının olayları deşifre etmesi önemli." dedi.

Doğu Türkistan'da Uygur Türkü kadınlara uygulanan zorunlu doğum kontrol uygulaması bir kez daha kanıtlandı. İngiliz haber kanalı ITV'ye 3 Eylül 2020'de açıklamalarda bulunan Uygur Türkü bir doktor, Çin'in Doğu Türkistanlı kadınlara karşı yapılan insanlık dışı uygulamalarını gözler önüne serdi. Çin'den kaçarak Türkiye'ye sığınan Uygur Türkü kadın, "Açık niyet etnik temizlikti. Bunun Komünist Partinin nüfus kontrol planının bir parçası olduğuna inanmamız istendi." dedi.

İLGİLİ HABER: "ÇİN, NAZİLERDEN SONRA DÜNYANIN EN BÜYÜK TOPLAMA KAMPLARINI KURDU" "EN AZ 600 KADINA KÜRTAJ YAPTIM"

Çin'in zulmünden Türkiye'ye kaçan kadın, "20 yıl içinde, zorla doğum kontrolü, zorla kürtaj ve kısırlaştırma ve zorla rahim alınması dahil olmak üzere en az beş ila altı yüz operasyona katıldım. Köy köy gezer, bütün kadınları toplar ve onları traktörlerle götürürdük. Genç kadınlara doğum kontrol cihazları takıldı. Hamile kadınlara kürtaj yapıldı ve kısırlaştırıldı. Yaptıklarım için çok pişmanlık duyuyorum." dedi.

İLGİLİ HABER: DOĞU TÜRKİSTAN’DA CEZA KAMPINDA 3 YIL ALIKONULDU, GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI


Doç. Dr. Erkin Emet

ZORUNLU KÜRTAJ UYGULAMASINA KARŞI DURANLAR KURŞUNA DİZİLDİ

Doç. Dr. Erkin Emet, Çin hükumetinin bu uygulamaları 1984 yılından beri uyguladığını vurgulayarak, "Bu aslında 1984'en itibaren yapılan bir uygulama... Her kasabada aile planlaması ile ilgili memurlar bulunuyor ve Çin gizliliği korumak için bu memurları bilgi sızdırması halinde cezalandırıyor. Çin bu nedenle her kasabada kürtaj olması gereken kişileri tespit ediyor. Hatta 4-5 aylık hamile olan kadınlara bile kürtaj yapılarak bebekleri öldürülüyor. 1992 yılında Barın kasabasında tüm bunlara tepki gösterildi. Barın kasabasında 1994 yılında 250 kadar genç bu duruma tepki göstermek için gösteri yaptı ve bu gençlerin hepsini kurşuna dizdiler." dedi.

İLGİLİ HABER: ABD'DEN DOĞU TÜRKİSTANLILARA UYGULANAN ZORUNLU AİLE PLANLAMASINA SON VERİN ÇAĞRISI

"YAŞANANLARIN DEŞİFRE EDİLMESİ ÇOK ÖNEMLİ"

Uygur kadının yaptığı açıklamaların çok önemli olduğuna dikkat çeken Emet, "Çin hükumetinin Uygur Türkleri üzerine yaptığı doğum kontrol uygulaması hala net olarak bilinmiyor o nedenle doktor kadının olayları deşifre etmesi önemli. Kamuoyunda, kaçan son Uygur Türkü kadınların 5- 6 çocuğunun olması nedeniyle yalan söyleniyor izlenimi oluşturuluyor. Bilinmeyen ise bu kadınların doğum yapmak için başka köylere gittikleri... Başka köylerde doğan çocukların nüfus kaydı yaptırılamıyor. Bu yüzden bu çocuklar okula gidemiyor, sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor." diye konuştu.

Doç. Dr. Emet, Çin'in Doğu Türkistan'da uygulanan zorunlu doğum kontrol uygulamaları konusunda uluslararası kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Uluslararası kamuoyuna bu konuda bilgilendirilmesi lazım. Doğum kontrolü uygulanan Uygur Türkü kadınların, bu uygulamaları anlatması ve bunun maddi delillerini her alanda sunması gerekiyor. Çin'in doğum kontrol uygulamalarını anlatan doktor kadının açıklamaları güzel bir başlangıç oldu. Bunun devamı gelmeli. Uygur Türkleri olsun bunu uygulayan doktorlar olsun bizzat bu işe karışanlar, delil ve ispatlarını ortaya koymaya devam etmesi, Çin'in insanlık dışı uygulamalarını kanıtlamamız açısından önemli bir adım olacak.

İLGİLİ HABER: KANADA, DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ ZULÜMLE İLGİLİ RAPOR YAYIMLAYACAK

"UYGUR TÜRKLERİ BİRBİRLERİNE KARŞI KULLANILIYOR"

Çin hükumeti, toplama kamplarında Uygur Türklerini birbirlerine karşı kullanıyor. Örneğin benim kardeşlerime iddianameyi hazırlayan savcı Uygur Türkü. Bu baskı ile Uygur Türkleri birbirlerine karşı kışkırtılıyor. Daha sonra bu olaylar ortaya çıktığında Çin hükumeti, 'Bunları biz yapmıyoruz, Uygur memurlar bunu yanlışlıkla yapmış' diyerek olaydan sıyrılmaya çalışıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.