SON DAKİKA
Hava Durumu

Uygur Türkü Nuri Türkel, TIME dergisinin hazırladığı en etkili 100 kişi arasında!

Uygur insan hakları savunucusu Türkel, en etkili 100 insan arasında!

Haber Giriş Tarihi: 23.09.2020 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 23.09.2020 13:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uygur Türkü Nuri Türkel, TIME dergisinin hazırladığı en etkili 100 kişi arasında!

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu Üyesi, Uygur İnsan Hakları Projesi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Türkel, TIME dergisi tarafından hazırlanan yılın en etkili 100 insanı arasına girdi.

TIME dergisi, her yıl liderlerden sanatçılara, ikonlardan öncülere farklı kategorilerde en etkili isimleri belirliyor. ABD'de Çin'in Doğu Türkistan'daki insan hakları ihlalleri ile mücadele eden tanınmış Uygur Türkü insan hakları savunucusu, Avukat Nuri Türkel, 2020 yılında dünyanın en etkili 100 kişisi arasına girmeyi başardı.

"HALKIMA KARŞI SOYKIRIMI DURDURMA ÇALIŞMALARIMDAN DOLAYI İLK 100'DE OLMAM BİRAZ TRAJİK"

Nuri Türkel, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, 22 Eylül 2020 tarihinde açıklanan listede yer almasını bir "trajedi" olarak nitelendirdi. Uygur insan hakları savunucusu Türkel, "Halkıma karşı uygulanan soykırımı durdurma çalışmalarımdan dolayı ilk 100 içinde yer almak biraz trajik... Dünya Uygur Kongresi Başkanı Dolkun İsa'ya minnettarlığımı ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Avukat Nuri Türkel, TIME dergisinin oluşturduğu listede, "ikonlar" grubunda yer aldı.

UYGUR İNSAN HAKLARI AVUKATI TÜRKEL, ABD'NİN ULUSLARARASI DİNİ ÖZGÜRLÜKLER KOMİSYONUNA SEÇİLMİŞTİ

Uygur insan hakları avukatı ve Uygur İnsan Hakları Projesi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Türkel, Mayıs 2020'de Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu’na seçildi.

Nuri Türkel, Çin Komünist Partisi’nin kültür devrimi sırasında bir sözde yeniden eğitim kampında dünyaya geldi. Hayatının ilk aylarını annesi ile birlikte bu kamplarda geçirdi. 1995 yılında Amerika Birleşik Devletlerine öğrenci olarak geldi ve 1997’de sığınmacı statüsü elde etti. Kendisi ABD eğitimli ilk Uygur avukat oldu. Türkel halihazırda Washington merkezli Uygur İnsan Hakları Projesi’nde başkan olarak çalışıyor. Türkel daha önce ABD Senatosu’nda Doğu Türkistan’daki toplama kampları hakkında bilgi verdi.

Hukukçu ve insan hakları savunucusu Uygur Türkü Nuri Türkel, Mayıs 2020'de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi tarafından ABD’nin Uluslararası Din Özgürlüğü Komitesi (USCIRF) üyeliğine atanmasının ardından kurumda Çin'in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Doğu Türkistan'da yaşanan hak ihlallerine karşı mücadele veriyor.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.