SON DAKİKA
Hava Durumu

Uzman doktorlar, solunum yetmezliğini anlamak için kan rengini işaret ediyor

Salgın döneminde arttı: Kan renginiz hangi hastalığın habercisi?

Haber Giriş Tarihi: 24.09.2020 21:07
Haber Güncellenme Tarihi: 24.09.2020 21:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Uzman doktorlar, solunum yetmezliğini anlamak için kan rengini işaret ediyor

Uzman doktorlar, koronavirüs salgınıyla beraber artan solunum yetmezliği ve zatürre hastalığının altında vücuttaki oksijen eksikliğinin yattığını ifade ediyor.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, solunum yetmezliğine ilişkin İHA'ya dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Prof.Dr. Akkoyunlu, kanın rengi ve parlaklığının oksijen seviyesini belirlediğine işaret ederek, "Mesela kalp krizi geçirirken kalpteki bir damara pıhtı atar ve ona bağlı olarak göğsünüzde baskı, ezilme hissedersiniz. Bu belli bir dokuda veya organda var olan oksijen yetersizliğini ifade eder." ifadelerini kullandı.

SOLUNUM YETMEZLİĞİ NASIL GELİŞİYOR?

Prof. Dr. Akkoyunlu, tüm canlılarda enerjiyi kullanabilmek için oksijene ihtiyaç olduğunu belirterek "Bu oksijenin alınması ve yakılan enerji sonrası açığa çıkan karbondioksitin de atılmasını sağlayan mekanizmaya biz solunum diyoruz. Solunum esnasında birçok organ görev alır. Beyinde her nefes almamızda nefes almayı uyaracak yani nefes al emrini verecek bir merkez vardır bunun farkında değilizdir. Bu sinirler sayesinde kaslara gelir. Kaslarda bir sorun yoksa ve şişirtebilirse biz nefes alırız. Akciğerde bir sorunumuz yoksa biz aldığımız nefesle beraber oksijeni kana geçiririz ve sonrasında üretilen karbondioksiti tekrardan havaya atarak solunumu tamamlamış oluruz. Bu mekanizmanın herhangi bir aşamasında bozukluk yani oksijen almamızı engelleyecek veya karbondioksiti atmamızı engelleyecek bir durum söz konusuysa ve bunlar kritik eşiği aşmışsa bunlara solunum yetmezliği diyoruz" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.