SON DAKİKA
Hava Durumu

Viyana'da Ukraynalı sığınmacı çocukların eğitime sözlük desteği

Viyana'da Ukraynalı sığınmacı çocukların eğitime destek

Haber Giriş Tarihi: 22.05.2022 12:32
Haber Güncellenme Tarihi: 22.05.2022 12:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Viyana'da Ukraynalı sığınmacı çocukların eğitime sözlük desteği

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Ukraynalı sığınmacı çocukların eğitimine destek için "Avusturya Almancası-Ukraynaca Büyük Resimli Sözlük" hazırlandı. 21 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen törenle, Ukraynalı çocuklara sözlük dağıtıldı.

Viyana'da düzenlenen törende, Ukraynalı sığınmacı çocukların eğitimine destek için 350 adet "Avusturya Almancası Ukraynaca Büyük Resimli Sözlük" savaş mağduru çocuklara ücretsiz dağıtıldı. Avusturya'da Türklerin kurduğu Yeni Vatan Gazetesi'nin önderliğinde proje ortakları olan CARITAS, DIE PRESSE, APA-COMM, AEJ-AVRUPA GAZETECİLER BİRLİĞİ temsilcileri ve öğretmenler eşliğinde gerçekleşen proje kapsamında ilk baskıda bin adet sözlüğün basımı gerçekleşti.

UKRAYNALI SIĞINMACI ÇOCUKLARA DESTEK

Yeni Vatan Gazetesi’nin yakın zamanda duyurduğu "Avusturya Almancası-Ukraynaca Büyük Resimli Sözlük“, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalci savaşından kaçıp son iki aydır Viyana’ya sığınan Ukraynalı çocukların Almanca öğrenmelerine destek olmak adına ücretsiz dağıtıldı. Babaları ülke savunması için işgalci Ruslarla mücadele eden, aralarında Kırım Tatarlarının da olduğu sığınmacı Ukrayna vatandaşı çocuklara dağıtılan sözlükler büyük ilgi gördü.

Sözlüğü hayata geçiren kuruluşlardan Neue Welt Verlag (Yeni Dünya Yayınevi) ve Neue Heimat Zeitung (Yeni Vatan Gazetesi) temsilcileri, törende Ukraynalı çocuklara hitaben, "Değerli Ukraynalı evlatlarımız. Viyana’ya hoşgeldiniz. Burada bulunmaktan çok mutluyuz. Sizlere daha iyi Almanca öğrenip başarılı olmanız için sunduğumuz bu küçük hediyemizi lütfen kabul edin. Sizler bizim evlatlarımızsınız. Avusturya’da sizi seven, sayan milyonlarca insan var. Avusturya’da kalın ya da aziz vatanınız Ukrayna’ya dönün. Sorun değil. Kalbimiz sizlerle. Yanınızdayız. Unutmayın sizleri seviyoruz. Moralinizi sakın bozmayın. Hep öğrenin. Hem Ukrayna’nın hem de Avusturya’nın sizlere ihtiyacı var. Zamanınız iyi değerlendirin. Eğitiminize önem verin.“ ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.