SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni kitap: Kırım’ın tarihi ve kültüründe İslam’ın yeri

Haber Giriş Tarihi: 15.08.2013 09:54
Haber Güncellenme Tarihi: 15.08.2013 09:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yeni kitap: Kırım’ın tarihi ve kültüründe İslam’ın yeri

Kırım Müftülüğü örgün öğretim okulları öğretmenlerine yardımcı olması amacıyla bastırdığı “Kırım tarihi ve kültüründe İslam’ın Yeri” (Ислам в истории и культуре Крыма) adlı kitabı tanıttı.

Kırım Tatar milli okullarında okuyan öğrencilere ve genel okuyucu kitlesine faydalı olması beklenen kitapta Kırım Tatarların gelenekleri, kültürü ve sanatında İslâm dininin yansımaları anlatılıyor.

3 yıl önce ortaya konulan fikirle doğan kitap yüzerinde Nariman Abdulvatov, Nuriya Akçurina-Müftiyeva, Alime Apselamova, Esadullah Bayırov, Ayder İslamov, Refat Kurtiyev, Elmira Muratova ve Zarema Hayretdinova gibi tarihçi, edebiyatçı, dilbilimci, sanat uzmanı, ilahiyatçı ve siyaset bilimcilerden oluşan bir yazar grubu çalıştı.

Kitap yazarlarından olan Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Güzel ve Dekoratif Sanatlar Bölümü Başkanı Dr. Nuriya Akçurina-Müftiyeva, “Kitap üç ana bölümden oluşuyor. Birinci ve en önemli bölüm İslam tarihi ve Kırım’da İslam tarihinden oluşuyor. İkinci bölüm ilahiyattır, çünkü İslam’ın temelleriyle ilgili olan dersi vermek için öğretmenler İslam’ın ne olduğunu ve nelere dayandığını bilmesi gerekiyor. Son, üçüncü bölüm Kırım Tatar kültüründe İslam’ın yerini, sanata yansımasını anlatıyor” dedi.

Nuriya Akçurina-Müftiyeva, “Kitap çıkarma fikri oluşurken biz kesinlikle okuyucu kitlesini sınırlamak istemedik. Kitabın sadece milli okullara değil genel okuyucu kitlesine de hitap edeceğini ümit ediyoruz” dedi.

Rusça bilen okurlara hitap eden kitap 4 bin tirajla basıldı.

Elvira Saranayeva

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.