SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşma, Türkiye için yok hükmünde

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında imzalandığı söylenen sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, Türkiye için yok hükmünde olduğunu duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 07.08.2020 10:30
Haber Güncellenme Tarihi: 07.08.2020 11:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşma, Türkiye için yok hükmünde

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan ile Mısır arasında imzalandığı ileri sürülen sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, Türkiye için yok hükmünde olduğunu duyurdu.

"ANLAYIŞIMIZ SAHADA VE MASADA ORTAYA KONACAK"

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklama ile Yunanistan ile Mısır arasında deniz sınırı bulunmadığına dikkat çekilerek, "Bugün imzalandığı açıklanan sözde deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşması, Türkiye için yok hükmündedir. Bu anlayışımız sahada ve masada ortaya konacaktır." denildi.

Açıklamada sözde sınırlandırılan alanın, Birleşmiş Milletler’e (BM) de bildirilen Türk kıta sahanlığı içinde yer aldığı vurgulanırken, şu ifadeler kaydedildi:

"MISIR, YİNE DENİZ YETKİ ALANI KAYBINA UĞRAMAKTADIR"

"2003'te Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile imzaladığı anlaşmayla 11 bin 500 kilometrekareden vazgeçen Mısır, Yunanistan'la bugün imzaladığı bu sözde anlaşma ile de yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır.

TÜRKİYE, TÜRKLERİN MEŞRU HAKLARINI SAVUNMAKTA KARARLI

Bu anlaşmayla Libya'nın hakları da gasp edilmeye çalışılmaktadır. Türkiye’nin, söz konusu alanda herhangi bir faaliyete izin vermeyeceği ve Doğu Akdeniz'de ülkemizin ve Kıbrıs Türkleri'nin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla savunmaya devam edeceği kuşkusuzdur."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.