SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: 5’inci yaptırım paketi yeterli değil, Ruslar bizden hem topraklarımızı hem insanlarımızı aldılar

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel’in Ukrayna ziyaretlerinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2022 02:22
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2022 02:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: 5’inci yaptırım paketi yeterli değil, Ruslar bizden hem topraklarımızı hem insanlarımızı aldılar

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel’in Ukrayna ziyaretlerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Ziyaretleri dolayısıyla Avrupalı yetkililere teşekkür eden Zelenskıy, Rusya’ya karşı kabul edilen 5’inci yaptırım paketinin yeterli olmadığını vurguladı. Zelenskıy, “Ursula von der Leyen’e 5’inci yaptırım paketi için şahsen minnettarım ama bunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Ruslar bizden çok şey aldılar” diyerek yaptırımların artırılması gerektiğini belirtti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrel ile görüşmesinin ardından basın açıklaması yaptı.

İşgalci Rusya’ya karşı Ukrayna ile Avrupa Birliği arasındaki diyaloğun önemini hatırlatan Zelenskıy, “Savaş, tamamen Ukrayna’yı birleştirdi, halkı hükümetle birleştirdi. Bu yüzden Ukrayna bu kadar güçlü. Ne yazık ki bu savaş çok sayıda kurban getirdi. Ve bunun etrafında Ukrayna’yı ve Ukraynalıları korumak için, bu savaş hem Avrupa Birliğini hem de dünyayı birleştirdi” dedi.

ZELENSKIY: ÖZGÜRLÜK İÇİN, HAKLARIMIZ İÇİN SAVAŞIYORUZ

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Avrupalı yetkilere Ukrayna’nın başkenti Kıyiv ve Buça kentini ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.  Zelenskıy, “Bu birlikte çalışacağımızı teyit ediyor. En önemli şey aynı değerleri paylaşmamız. Bunun için savaşıyoruz. Özgürlük için, halkımızın hakları için, seçme hakkı için, savunma hakkı için, özgür bir devlette doğma, büyüme ve uzun yaşama hakkı için” diyerek Avrupa Birliği ile Ukrayna’nın ilişkilerinin önemli olduğunun altını çizdi.

“5’İNCİ YAPTIRIM PAKETİ YETERLİ DEĞİL, RUSLAR BİZDEN ÇOK ŞEY ALDI”

İşgalci Rusya’ya karşı yaptırımlarını artıran Avrupa ülkelerini işaret eden Zelenskıy, 5’inci yaptırım paketini kabul etme kararı için Avrupa Komisyonuna bir kez daha teşekkür etti. Zelenskıy, “Ursula von der Leyen’e 5’inci yaptırım paketi için şahsen minnettarım ama bunun yeterli olmadığını düşünüyorum. Ruslar bizden çok şey aldılar. Bizden hem toprakları hem de insanlarımızı aldılar" ifadesini kullandı. Zelenskıy, Avrupa’ya yaptırımları artırmaları için çağrıda bulundu.

AVRUPA BİRLİĞİNİN RUSYA'YA KARŞI YENİ YAPTIRIM PAKETİ

Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, AB Komisyonu’nun önerdiği ve hazırladığı Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketini kabul etti. AB'nin yeni yaptırım paketinde şunlar bulunuyor:

Kömür ithalatı yasağı,

Rusya’ya silah tedarikinin yasaklanması,

AB limanlarına Rus bayraklı gemilerin girmesinin yasaklanması,

Rus bankalarının hesaplarının dondurulması,

Yüksek teknoloji ürünlerinin ihracatının yasaklanması,

Rusya ve Belarus nakliye şirketlerinin faaliyetlerinin yasaklanması.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.