SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Mariupol'deki durum vahim, yasa dışı sınır dışı edilen on binlerce vatandaşımızın akıbeti bilinmiyor

Haber Giriş Tarihi: 20.04.2022 01:35
Haber Güncellenme Tarihi: 20.04.2022 01:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Mariupol'deki durum vahim, yasa dışı sınır dışı edilen on binlerce vatandaşımızın akıbeti bilinmiyor

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, günlük ulusa sesleniş konuşmasında, 55'inci günü geride kalan Rusya-Ukrayna savaşını değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Mariupol'deki durum vahim, yasa dışı şekilde sınır dışı edilen on binlerce vatandaşımızın akıbeti bilinmiyor.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy 19 Nisan 2022 tarihinde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Rus işgalcilerin yapılan anlaşmalara rağmen tahliyelere engel olduğuna ve vatandaşları yasa dışı şekilde sınır dışı ettiğine dikkat çekerek, “Mariupol'deki durum değişmedi. Çok sıkıntılı. Rus ordusu, insani bir koridor oluşturma ve işgalcilerin kontrolüne geçen bölgelerdeki insanları kurtarma çabalarını engelliyor.” dedi.

Mariupol'de kimyasal silah kullanıldı mı? Rus İHA'ları zehir saçıyor! MARİUPOL’DE SON DURUM

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, “Mariupol'deki durum vahim, yasa dışı şekilde sınır dışı edilen on binlerce vatandaşımızın akıbeti bilinmiyor. Sivilleri ve Mariupol savunucularını kurtarabilecek takas teklifine maalesef Rusya'dan bir yanıt alamıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Zelenskıy, Ukrayna'da sivillerin kasten öldürülmesi, yerleşim alanlarının, sivil altyapılarının tahrip edilmesi ve uluslararası sözleşmelerle yasaklananlar da dahil olmak üzere her türlü silahın kullanılmasında Rus ordusunun imzasının bulunduğuna dikkat çekerek, “Bu savaşta Rus ordusu, kendisini sonsuza kadar dünya tarihine belki de dünyanın en barbar ve insanlık dışı ordusu olarak yazacaktır.” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.