SON DAKİKA
Hava Durumu

Zelenskıy: Rusya, terörizmin sponsorudur ve Rus ordusu terör örgütü olarak tanınmalıdır

Zelenskıy: Rusya, terörizmin sponsorudur ve Rus ordusu terör örgütü olarak tanınmalıdır

Haber Giriş Tarihi: 21.04.2022 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 21.04.2022 11:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zelenskıy: Rusya, terörizmin sponsorudur ve Rus ordusu terör örgütü olarak tanınmalıdır

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, savaşın 56. gününde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, Rusya'nın terörizmin sponsoru bir ülke olduğunu vurguladı. Rus ordusunun terör örgütü olarak tanınması gerektiğini söyleyen Zelenskıy, “Adalet olmadan barış olamaz. Savaş suçlusu olan her Rus komutanını ve askerini adalete teslim etmek için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna’ya ziyarete gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile 20 Nisan 2022 tarihinde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantı kapsamında Mariupol’un durumu ve Rusya’ya yönelik yaptırımlar ele alındı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna'nın, Avrupa Birliği'ne (AB) katılmak için tarihi bir dönemeçte olduğunu söyledi. Zelenskıy, “Ukrayna devleti ve kamu kurumlarının savaşın sınavına dayanabilecek kadar etkili olduğunu kanıtladık. Avrupa kıtasındaki özgürlüğü korumak için diğer ulusların yapamadığı kadarını yapıyoruz.” dedi.

Charles Michel (@CharlesMichel) / TwitterCharles Michel - Volodımır Zelenskıy UKRAYNA CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY: ADALET OLMADAN BARIŞ OLAMAZ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’ın toplantıdan önce Borodyanka'yı ziyaret ettiğini ve işgalcilerin Ukrayna topraklarında neler yaptığını bizzat gördüğüne dikkat çekerek, “Arkadaşlarımız tarafından çok doğru bir sonuca varıldı: 'Adalet olmadan barış olamaz'. Savaş suçlusu Rus komutanlarını ve askerlerini adalete teslim etmek için elimizden geleni yapacağız. Modern teknoloji, birçok ayrıntıyı bulmamıza imkan sağlar. Her soyadına, her ev adresine, her banka hesabına, dolayısıyla her şeye ulaşacağız.” ifadesini kullandı.

Ukraynalı ve uluslararası uzmanlar tarafından Rusya Federasyonu'na yaptırımların güçlendirilmesine yönelik plan hazırlandığını kaydeden Zelenskıy, “Planda belirlenen tüm kilit alanlar uygulandığında, Rusya'nın askeri olarak finanse edilmesi ortadan kaldırılacaktır. Plan, özellikle Rusya'nın enerji sektörü, bankacılık sektörü, ihracat-ithalat operasyonları ve ulaşımına kısıtlamalar getiriyor. Sonraki adımlar, bir petrol ambargosu ve Rusya'dan petrol tedariğine tam bir kısıtlama getirmeli...” dedi.

Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "Ayrıca, savaşı destekleyen tüm Rus yetkililerine demokratik dünyadan mantıklı bir yaptırım uygulanması için çalışıyoruz. Çünkü, Rusya, terörü destekleyen bir devlettir. Rus Silahlı Kuvvetleri terör örgütü olarak tanınmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.