SON DAKİKA
Hava Durumu

Zulüm sırası şimdi de Çinli Müslümanlarda!

Pekin, etnik ve dini ayrımcılıklara bir yenisini daha ekledi: Zulüm sırası şimdi de Çinli Müslümanlarda!oku...

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2020 18:16
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2020 18:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Zulüm sırası şimdi de Çinli Müslümanlarda!


Modern çağda eşi görülmemiş baskı ve asimilasyon politikalarına imza atan Çin Halk Cumhuriyeti yönetimi, Doğu Türkistan'da milyonlarca insana karşı yürüttüğü çağ dışı politikanın ardından şimdi de gözünü Çinli Müslümanlara dikti. Daha önce Çin Komünist Partisinin İslam'ı Çinlileştirme ve benzeri totaliter hamlelere imza atan fiillerinin ardından bu kez baş örtüsü ve İslami kıyafetlerden ötürü Çinli Müslümanların (Dunganlar) eğitim görmesini engellediği öğrenildi.Doğu Türkistan'da Uygur Türklerine, dini, etnik ve siyasi alanda sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına imza atan Çin yönetimi, bu kez de Çinli Müslümanlara yönelik adımlar atmaya başladı. Çin'in güneyindeki Hainan Adası'nda yaşayan Çinli Müslümanlar, İslami kıyafetler ve başörtüsünden ötürü eğitim ve öğretim haklarından mahrum bırakıldı.ÇİN'DEN ÇİNLİ MÜSLÜMANLARA YÖNELİK AYRIMCILIK!

Kuzey Amerika Çinli Müslümanlar Konseyinin 15 Eylül 2020 tarihinde paylaştığı videoda, Güney Çin'deki okulda Çinli Müslümanlara yönelik ayrımcılık gözler önüne serildi.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, Çin yönetiminin yerli Müslümanlara yönelik yasaklama ve baskılar hakkında QHA'ya konuştu. Karluk Çinli Müslümanların geçmişte Pekin yönetiminin Uygur Türklerine yönelik asimilasyon politikalarını desteklediğini ancak aynı politikanın kendilerini de etkilediğini kaydeden Prof. Dr. Karluk şu ifadeleri kullandı:"Çin Komünist Partisi, başörtüsü ve İslami kıyafetlerle okula girmesini yasaklamaya başladı. Olay Çin’in en güneyindeki Hainan adasında cereyan etti. Esasında ÇKP, Uygurları halletmiş gibi bir havaya girerek vakti zamanında iş birliği yaptığı Çinli Müslümanlara yani Dungan halkına da artık karışmaya başladı."

"FARK, TEHDİTTİR ANLAYIŞININ BİR GÖSTERGESİDİR"

Çin yönetiminin etnik ve dini ayrımcılık politikaları üzerine çalışmaları da bulunan Karluk, Çin Komünist Partisinin bu icraatının "Fark, tehdittir" anlayışının bir ürünü olduğunu kaydetti. Karluk, "ÇKP şimdi Çinli müslümanlara yönelmiş. Uygurlara destek olmayan Çinli Müslümanlara şimdi kim yardım edecek? İslamcı siyasetçilerin Çin parası için konuşmayacağı kesin. Ama bizler yine de onların sesi olacağız. Haksızlık İçin haykıracağız." ifadelerini kullandı.

DUNGAN MÜSLÜMANLARI

Dungan kelimesinin Çince karşılığı Hui olup dönen anlamına geldiği için Orta Asya’da Çin toprakları dışında yaşayan bütün Çin kökenli Müslümanlar Dungan-Döngen olarak isimlendirilmektedir.

İslam dini Çin’e VII. Yüzyılda Tang Hanedanlığı döneminde Arap tüccarlar aracılığıyla ulaşmıştır. Tarihi kaynaklarda Arap Yarımadası’ndan Asya’ya ticaret için giden birçok Arap tacirin Çin topraklarına yerleşip, camiler ve medreseler inşa ederek, yerli insanlarla evlilik yapıp İslam dininin Çin topraklarında yayılmasının ilk adımını attığı yazılıdır. Bölge Müslümanlarının arasındaki yaygın bilgiye göre Çin Toplumunun İslam’la ilk tanışması sahabeden Saad Bin Ebi Vakkas‘ın ülkelerini ziyaret etmesiyle gerçekleşmiştir. Saad Bin Ebi Vakkas‘ın mezarının Guangzhou kentinde olduğu iddia edilmektedir.KURAN'I ÇİNLİLEŞTİRMEYE ÇALIŞAN PEKİN YÖNETİMİ

Pekin yönetiminin, çağ dışı uygulamaları yeni değil. Kasım 2018'de Uygur Türkleri başta olmak üzere Çin’deki etnik ve dini unsurlara sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına tabi tutan Çin Komünist Partisi, aldığı bir kararla İslamiyet ve Hristiyanlığın Çin Komünist Partisi ideolojisine göre yeniden yorumlanması kararını uygulamaya başlamıştı.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.