SON DAKİKA
Hava Durumu

#19 Mayıs 1919

QHA - Kırım Haber Ajansı - 19 Mayıs 1919 haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, 19 Mayıs 1919 haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Haber

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Samsun’a çıkarak Türk milli mücadelesini başlatmasının yıl dönümü. Bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. ANADOLU’NUN DÖRT BİR YANI İŞGAL EDİLMİŞTİ Osmanlı İmparatorluğunun teslimiyet belgesi olan Mondros Mütarekesi’nin (Ateşkes) imzalanmasının akabinde Anadolu’nun çeşitli bölgelerinin işgal altına girmişti. Söz konusu işgaller bölgedeki asayişi sağlama bahanesiyle, bilhassa azınlık çetelerinin faaliyet gösterdiği yerlerde gerçekleşiyordu. TÜRK TARİHİNİN KIRILMA NOKTALARINDAN 19 MAYIS 1919 30 Nisan 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa, Samsun ve havalisindeki gelişmelere binaen dönemin padişahı Mehmed Vahideddin tarafından 9’uncu ordu müfettişi olarak atandı. İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinin akabinde, 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Bandırma vapuruyla Samsun’a hareket eden Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. İngilizlerin kontrolünde olan Samsun’da milli mücadele hareketi için istediklerini gerçekleştiremeyeceğini anlayan Mustafa Kemal, 25 Mayıs 1919 Havza’ya hareket etti.  ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI Milli mücadelenin ilk adımı olan Samsun’a çıkış, İstiklal Harbi’nin (Kurtuluş Savaşı) kazanılmasından ve Cumhuriyetin ilanından sonra, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başladı. 20 Haziran 1938’de “Gençlik ve Spor bayramı” adı ile milli bayram olan 19 Mayıs, 7 Mart 1981 tarihinden itibaren “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başladı.

Koşucular, Atatürk'ün ata toprağını Anıtkabir'e götürüyor Haber

Koşucular, Atatürk'ün ata toprağını Anıtkabir'e götürüyor

Bu sene Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a yola çıkışının yıldönümü yine coşkulu bir şekilde kutlanacak. Selanik'te Atatürk'ün doğduğu evin bahçesinde alınan toprak bu yıl 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda Anıtkabir'e getirilecek.  Atatürk'ü Anma ve Barış Koşusu kapsamında Selanik'teki evin bahçesinden getirilen toprak koşucular tarafından İpsala Sınır Kapısı'na getirildi. Türkiye Selanik Başkonsolosluğu, Türkiye Atletizm Federasyonu, İstanbul Masterleri Atletizm Kulübü ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından bu sene 34'üncüsü düzenlenecek etkinlikte sınır kapısında tören gerçekleştirildi. Törene, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, Edirne Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Küçük, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle sporcular katıldı.  ATLETLER TOPRAĞIN ANITKABİR'E GETİRİLMESİ İÇİN KOŞMAYA BAŞLADI Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte İpsala Kaymakamı Ömer Sevgili düzenlenen koşunun her bir detayının ayrı bir anlam ifade ettiğini söyledi. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Sevgili, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu evin bahçesinden alınan toprağın Türk bayrağına sarılması çok kıymetlidir. Atatürk’e gösterilen saygının gençlere anlatılmasında en etkili yöntemlerden birisidir. Alınan toprağın başkonsolosluğumuzun koordinesinde buraya getirilmesiyle değerli sporcularımızın eşliğinde 737 kilometre taşınması çok kıymetlidir" dedi. İpsala’nın Batı Trakya ile gönül köprüsü konumunda yer aldığını dile getiren Sevgili, her zaman soydaşların yanlarında bulunduklarını vurguladı. "EMANETİ KORUMAK GENÇLERİN BAŞLICA GÖREVİDİR" Diğer yandan Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Aykut Ünal organizasyonun bir parçası olmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu belirtti. Atatürk'ün bütün olumsuzluklara rağmen Samsun'a yola çıktığını belirterek, "19 Mayıs gençlere armağan edilmiştir. Bunun sorumluluğu büyüktür. Şehitler verilerek kurulan Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanettir. Bu emaneti korumak, daha iyi noktalara ulaştırmak ve gelecek nesillere sarsılmaz şekilde bırakmak gençlerin başlıca görevidir" ifadelerini kullandı.  Konuşmaların ardından organizasyona katkıda bulunanlara plaket takdimi yapıldı. Kaymakam Sevgili'nin organizasyonu başlatmasıyla Türk bayrağı sarılı toprağın Anıtkabir'e ve Samsun'a götürülmesi için atletler koşmaya başladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.