SON DAKİKA
Hava Durumu

#Afganistan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Afganistan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Afganistan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya, Taliban’ı terör örgütleri listesinden çıkaracak mı? Haber

Rusya, Taliban’ı terör örgütleri listesinden çıkaracak mı?

Rusya, Taliban yönetimini St. Petersburg Ekonomik Forumu'na davet etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Taliban'ın Afganistan'daki "gerçek güç" olduğunu ve Moskova'nın yasaklı örgütler listesinden olası çıkarılmasının "nesnel gerçekliği" yansıtacağını ifade etti. Rusya’da bakanlıklar, ülkenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Taliban'ın terör örgütleri listesinden çıkarabileceği yönünde tavsiyede bulundu. Rus propagand basınından TASS haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı İkinci Asya Dairesi Müdürü Zamir Kabulov, Dışişleri ve Adalet Bakanlıklarının Putin'e Taliban hareketinin Rusya'da yasaklı terör örgütleri listesinden çıkarılabileceğini bildirdiğini aktardı. ÖNCE LİSTEDEN ÇIKARILACAK SONRA TANINACAK Rusya Dışişleri Bakanlığının bu konuya sıcak baktığını söyleyen Kabulov, "Listeden çıkarma yapılmalı. Bu olmadan tanıma hakkında konuşmak için erken olur. Bu nedenle bu konuyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Tüm değerlendirmeler Rusya'nın üst düzey liderliğine bildirildi. Bir karar bekliyoruz." dedi.   TALİBAN YÖNETİMİ KİMDİR? Taliban, ABD'nin 11 Eylül 2001 saldırıları sonrası Afganistan'ı işgal etmesiyle iktidardan gitmişti. ABD ile 2020'nin başında Doha Anlaşması'nı imzaladıktan sonra ülke topraklarını ele geçirme süreci hızlanmıştı. 15 Ağustos 2021 tarihinde ABD, Afganistan’dan çekilmesinin ardından Taliban savaşmadan başkent Kabil'e hakim olmuştu. Taliban iktidara gelmesinden bu yana Afganistan'da sert ve aşırı kuralları uygulamaya koydu. Özellikle Taliban yönetimi, kadın ve kız çocuklarına getirdiği kısıtlamalar ve engellemelerden dolayı dünyadan tepki almaya devam ediyor.

Pakistan’daki Uygurlar: Sayılı günlerimiz kaldı! Haber

Pakistan’daki Uygurlar: Sayılı günlerimiz kaldı!

Pakistan'ın Afganlara uyguladığı geri gönderme politikası, ülkede yaşayan Uygur Türklerini de etkilemeye devam ediyor. Uzun zamandır Pakistan'da yaşayan Uygur Türkleri, Pakistan polisi tarafından taciz ediliyor. Sınır dışı edilmekle karşı karşıya kalıyor. UYGUR TÜRKLERİ PAKİSTAN POLİSİ TARAFINDAN TACİZ EDİLİYOR Pakistanlı yetkililer, geçen yıl ekim ayı başlarında "Pakistan'da yasal oturma izni olmayan göçmenlerin 1 Kasım'a kadar ülkeyi terk etmeleri gerektiği, aksi takdirde sınır dışı edilecekleri" yönünde bir karar yayımladı. Çin'in baskıcı politikalarından dolayı Doğu Türkistan'dan göç eden ve Afganistan üzerinden Pakistan’a giren Uygur Türkleri ülkeye girişlerinde “Afgan mülteciler” olarak kaydedildi. O günden bu yana sözde “Afgan mülteci” dışında hiçbir tüzel kimliği olmayan Uygur Türkleri, 2023 yılının sonundan bu yana Pakistan polisi tarafından taciz ediliyor ve evleri basılıyor. BİTMEK BİLMEYEN ÇİLE Bu durum Birleşmiş Milletler  Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve bazı insan hakları yetkililerinin dikkatini çekti. Pakistan makamlarıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda Pakistan hükumeti, geçen yıl kasım ayı ortasında Uygurların Pakistan’da kalış süresini altı ay daha uzatan geçici bir karar aldı. PAKİSTAN HÜKUMETİ UYGUR TÜRKLERİNE GÜVENCE VERMEDİ Pakistan’daki Uygur Vakfı Başkanı Ömer Übeydullah, Pakistan'ın yeni çıkardağı ikamet izni yasasına göre, Ravalpindi’de yaşayan 18 ailelik Uygur Türkünün 1 Nisan 2024'e kadar geçici ikamet süresinin biteceğini ve hükumetin kendilerinin ikameti uzatıp uzatmayacağı konusunda güvence vermediğini bildirdi.  "SAYILI GÜNLERİMİZ KALDI" Ömer Übeydullah, 24 Mart 2024 tarihinde Özgür Asya Radyosu'na (RFA) verdiği demeçte, 23 Mart’ta Pakistan Dışişleri Bakanlığı’nın Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte Afgan mültecileri sınır dışı için sınır etme operasyonlarının daha da sıkılaştırılacağını aktardı. Öte yandan Ömer demecinde, Pakistan Göç İdaresinin ve Kolluk Kuvvetlerinin konuya ilişkin özel bir belge yayımladığını belirterek, "Pakistan hükumeti bayramdan sonra Afgan mültecileri sınır dışı edeceğini söylüyor. Bizi Afgan mülteci saydıkları için de sınır dışı edebilirler. Üstelik gelecekteki kaderimizin ne olacağı da belli değil, hiçbir yerde şansımız yok. 5-6 ay oldu hala bir haber alamadık, sayılı günlerimiz kaldı" ifadelerini kullandı.

Kırgızistan, Afganistan'a yardım eli uzattı Haber

Kırgızistan, Afganistan'a yardım eli uzattı

Afganistan’da 7 Ekim 2023 tarihinde art arda sarsıcı depremler meydana gelmişti. Acil durum ilan edilen bölgeye, Kırgızistan daha önce de yardım göndermişti. son aktarılan bilgilere göre; Kırgızistan tekrar ülkeye yardım eli uzatmaya karar verdi.  KIRGIZİSTAN AFGANİSTAN'A ONLARCA TON YARDIM MALZEMESİ GÖNDERDİ Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı, 27 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklamada ülkenin depremden etkilenen Afganistan'a insani yardım sağlamaya devam ettiği bildirildi. Bakanlık ayrıca Afganistan'a 75 ton un, 20 ton şeker, 5 ton bitkisel yağ, 500 yatak ve bin battaniyenin gönderileceğini belirtti. 1 MİLYON SOM KARŞILIĞINDA KIŞLIK KIYAFET Uluslararası Sivil Savunma Teşkilatı tarafından kadın ve çocuklara tahsis edilen 1 milyon som'a (326 bin Türk Llirası) karşılık kışlık kıyafet, ayakkabı, oyuncak, şekerleme, hijyen ürünlerinin de dağıtıldığı kayedildi. AFGANİSTAN TARİHİNİN EN ÖLÜMSÜL DEPREMİ Afganistan Doğal Afetler Bakanlığının açıklamasına göre depremde 2 binden fazla kişi hayatını kaybederken, 9 bin 240 kişi de yaralandı. Bin 300'den fazla ev hasar gördü. DEPREM 13 KÖYÜ YOK ETTİ 7 Ekim 2023 tarihinde Afganistan'ın Herat şehrinin kuzeybatı kesiminde 6,3 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Afganistan Devlet Basın Servisi, Herat ili Zindecan ve Guryan ilçelerinde yaklaşık 13 köyün depremde tamamen yok olduğunu bildirdi. Afganistan Doğal Afet Yönetimi Bakanlığı Sözcüsü Molla Canan Saik, Herat ve Badgis vilayetlerinde depremin çok ağır hasarlara neden olduğunu ve can kayıplarının artabileceğini söylemişti.

Kazakistan, Afganistan’a yardımlarını sürdürüyor Haber

Kazakistan, Afganistan’a yardımlarını sürdürüyor

Afganistan’da 7 Ekim 2023 tarihinde art arda sarsıcı depremler meydana gelmişti. Acil durum ilan edilen bölgeye, Kazakistan daha önce de yardım göndermişti. Son aktarılan bilgilere göre; Kazakistan'ın tekrardan bir yardım hazırlığı içerisinde olduğu duyuruldu. Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, 11 Ekim’de Afganistan'a acil insani yardım sağlandığına ilişkin açıklamalarda bulundu.  Kazak Uluslararası Kalkınma Ajansının aktif katılımıyla, gıda, çadır, giysi ve yatak takımlarından oluşan 1600 tonun üzerinde ağırlığa sahip büyük bir insani yardım kargosunun Zakon'a gönderildiği ifade edildi. Kazakistan Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, "Yakın gelecekte, etkilenen Afgan halkına demiryoluyla Hairaton istasyonuna (Afganistan'ın Belh eyaleti) başka bir büyük insani yardım kargosu gönderilmesi bekleniyor" diyerek bir parti daha yardım yapılacağını belirtti.  KAZAK EKİBİ 76 BÖLGEDE ENKAZ TEMİZLEDİ Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığına bağlı 45 kişilik arama kurtarma ekibi, Afganistan’daki çalışmalara yardımcı olmak üzere 10 Ekim’de harekete geçmişti. Kazak arama kurtarma  ekipleri ilk 24 saatte 76 bölgeyi temizledi. Diğer yandan, Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı, "Belirlenen bölgedeki molozları temizlemek için çalışma yaptılar, herhangi bir mağdur bulunamadı. 10 sakine tıbbi yardım sağlandı. Çalışmaların tamamlanmasının ardından güç ve imkanlar, mağdurları aramaya devam etmek üzere ekiplere bırakıldı" açıklamasında bulundu.

Depremin vurduğu Afganistan'da yaşayan Türkler, Türk dünyasından yardım bekliyor Haber

Depremin vurduğu Afganistan'da yaşayan Türkler, Türk dünyasından yardım bekliyor

Selahaddin Kaşgarlı / QHA Muhabir / Ankara Afganistan'ın Herat bölgesinde 8 Ekim 2023 tarihinde meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki şiddetli depremde, bölgede yaşan Türk soylular derinden etkilendi. Yaklaşık 300 bin Türk kökenli kişinin yaşadığı Herat şehrindeki son durumu Türkiye Bursları mezunu, Güney Türkistanlı aktivist Rahmatullah Resuli Kırım Haber Ajansına (QHA) anlattı. Depremin vurduğu #Afganistan'da yaşayan Türkler, Türk dünyasından yardım bekliyorhttps://t.co/Ot2Qh73bG2 pic.twitter.com/Fj58nVh55u — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) October 9, 2023 AFGANİSTAN'DA ART ARDA 8 DEPREM MEYDANA GELDİ Aktivist Resuli, 8 Ekim 2023 tarihinde Afganistan'da art arda 8 depremin meydana geldiğini aktararak, "Afganistan'ın batısı, İran sınırında bulunan Herat vilayetinde dün 8 Ekim 2023 tarihi Afganistan yerel saatiyle 11.00'den itibaren art arda 8 büyük deprem meydana geldi. İlk deprem 6.3 büyüklüğünde daha sonrakiler ise 5.5, ve 5.9 büyüklüklerinde sarsıntılar oluşturdu. Artçı depremler hala devam ediyor. Bugün saat 11 civarında 4.9 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 445'e çıktı. Yaralı sayısı ise 9 binden fazla kişiye ulaştı. Kurbanların çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor" ifadelerini kullandı. HERAT BÖLGESİNDE YAKLAŞIK 300 BİN TÜRK YAŞIYOR Yaklaşık 300 bin Türkün yaşadığı Herat şehrindeki son durumun kötü olduğuna dikkat çeken Resuli, "Herat şehrinin Zindecan ilçesinin 13 köyü yerle bir oldu. Depremlerde 1320 ev yıkıldı ve köylerin komple yıkıldığını söylemek gerek. Toplu mezarlar kazıldı ve hayatını kaybedenler dünden itibaren defnedilmeye başladı. Herat Valisi depremzedeler için uluslararası topluma acil yardım çağrısında bulundu. Afganistan'da meydana gelen depremlerde can kaybı her geçen dakika artıyor. Binlerce insan hayatını kaybetti. Herat şehrinde yaklaşık 300 bin Türkmen soydaşımız da yaşıyor. Türkmenlerin de yoğun yaşadığı Zindecan ilçesi yerle bir oldu. Birçok Türkmen soydaşımız da depremde hayatını kaybetti ve yaralı olanları de Herat Devlet Hastanesinde tedavi görüyor. Büyük yıkım, binlerce can aldı. Halkın acil yardım çağrıları var. Can ve mal kaybı çok fazla" dedi. GÜNEY TÜRKİSTAN TÜRKLERİ TÜRK DÜNYASINDAN YARDIM BEKLİYOR Türk devletleri içinde Türkiye'nin yardım elini uzattığını dile getiren Resuli, diğer Türk devletlerine çağrı yaparak, "Arama kurtarmalar devam ediyor. Yaklaşık bin 300 ailenin enkaz altında olduğunun haberini aldık. Devlet elinden geldiği kadar yardım etmeye devam ediyor. Türkiye Milli Savunma Bakanlığı tarafından da bir uçak yardım gönderildiğinin haberini aldık. Buradaki soydaşlarımız, Türk dünyasından yardım bekliyor. Depremzedelerin insani yardıma ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.