SON DAKİKA
Hava Durumu

#Arap Devletleri

QHA - Kırım Haber Ajansı - Arap Devletleri haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Arap Devletleri haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Arap dünyası Çin'i kalkındırmaya devam ediyor! Haber

Arap dünyası Çin'i kalkındırmaya devam ediyor!

Doğu Türkistan'daki dini baskı, İslam karşıtı politikaları ve soykırım ile bilinen Çin'e, Arap dünyasının ilgisi her geçen gün artıyor. Çin-Arap Ülkeleri İşbirliği Forumu 10. Bakanlar Toplantısı Çin'de yapılacak. ÇİN-ARAP DEVLETLERİ İŞBİRLİĞİ FORUMU (CACF) 10. BAKANLAR TOPLANTISI Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying 26 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Çin Başkanı Şi Cinping'in Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu (CACF) 10. Bakanlar Toplantısı'nın açılış programına katılacağını bildirdi. Ayrıca toplantının Çin ve Arap taraflarının karşılıklı mutabakatıyla 30 Mayıs'ta Çin'in başkenti Pekin'de düzenleneceğini duyurdu. ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI VE MORİTANYA DIŞİŞLERİ BAKANI Öte yandan ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Arap Devletleri İşbirliği Forumu (CACF) 10. Bakanlar Toplantısı dönem başkanı Moritanya Dışişleri Bakanı Marzouk ile birlikte toplantıya eş başkanlık edecek. Toplantıya Arap ülkelerinin dışişleri bakanları, temsilcileri ve birlik genel sekreteri katılacak. ÇİN-ARAP DÜŞÜNCE KURULUŞU Dah önce Çin'in propagada haber ajansı olan Şinhua'da (Xinhua) yer alan bilgilere göre, Çin ile Arap Birliği arasında Kahire'de İşbirliği Anlaşması İmzalanmıştı. Ayrıca ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, birlik ve kalkınma konusunda birbirlerine karşılıklı desteklerin ele alındığı görüşmede imzalanan anlaşma gereği, Çin-Arap Düşünce Kuruluşu'nun kurulması kararlaştırılmıştı.

Uygur Türklerinin organları Araplara "helal" olarak satılıyor! Haber

Uygur Türklerinin organları Araplara "helal" olarak satılıyor!

Çin yönetiminin, Doğu Türkistan'da toplama kamplarına attığı Doğu Türkistanlıların organlarını Arap devletlerine "helal" olarak pazarladığı öğrenildi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) araştırmacısı gazeteci Ethan Gutmann, bu konuyu gündeme getirdi. Gutmann araştırmada, Çin yönetiminin, toplama kamplarındaki Doğu Türkistanlıları "organ bankası" olarak kullandığını belirtti. Araştırmacı, toplama kamplarında hayatını kaybedenlerin organlarının, zengin Arap devletlerine "helal organ" adı altında satıldığını bildirdi. ORGANLAR "İSLAMA UYGUN!" Pekin yönetimi, organ nakli için bekleyen Müslüman hastaları ülkeye çekmek için "helal organ" reklamları yaparak, organı "bağışlayan" kişinin alkol ve domuz eti tüketmemek gibi İslam dininin kurallarına uyduğunu vurguluyor. Söz konusu araştırma raporunda, her organ için ayrı bir fiyat belirlendiği belirtilirken, bir karaciğerin 100 bin dolar olarak pazarlandığı ancak organ "helal" ise fiyatının üç katına çıktığı bildiriliyor. UYGUR TÜRKLERİNİN ORGANLARI ORTADOĞU ÜLKELERİNE "HELAL" VURGUSUYLA PAZARLANIYOR! Çin Mahkemesi tarafından 2020 yılında yayımlanan bir rapora göre Uygur Türklerinin DNA örnekleri, ücretsiz bir sağlık kontrolünden geçiriliyor ve yasa dışı olarak faaliyet gösteren bir organ bankasının veritabanına işleniyor. Çin'in gelişmiş teknolojik uygulamalarla yönettiği toplama kamplarında hayatını kaybeden Uygur Türklerinin organları, ailelerinin haberi olmaksızın satılıyor. Kamplardaki Uygur Türklerinin önemli bir kısmı domuz eti yemediği ve alkol almadığı için organları, Ortadoğu ülkelerine "helal" vurgusuyla pazarlanıyor. Çin hükumeti, bu vahşeti gizlemek için hayatını kaybeden Uygur Türklerinin yüzünü sadece birinci derecede akrabalarına gösteriyor. İslami bir cenaze töreninden önce, ölen kişinin cesedinin yıkanması gerekiyor ancak buna Çin yönetimi tarafından da izin verilmiyor. KAŞGAR HAVAALANI ORGAN TRANSFERİ İÇİN KULLANILIYOR! Ölüm cezasına çarptırılan kurbanların organlarını toplamaya tanıklık eden ve ameliyatlara girmesi zorlanan Uygur Türkü doktor Enver Tohti, organların satılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Doğu Türkistan'ın Kaşgar Havaalanı, organ transferi için kullanılıyor. Havaalanı zemininde, Çince ve İngilizce olarak organları taşıma rotası işaretleri bulunur.  Bu havaalanı seyrek nüfuslu bir bölgede bulunuyor ki bu hiç mantıklı gelmiyor. Hunan eyaletinde olsa mantıklı olurdu ancak Doğu Türkistan'ın sadece 25 milyon nüfus var. Nasıl bu kadar çok organ taşımacılığı olabilir?” ifadelerini kullandı. Uygur Türklerinin konuyla ilgili tanıklıkları da durumun vehametini ortaya koyuyor. Konuyla ilgili Kırım Haber Ajansına röportaj veren toplama kampı şahidi Gülbahar Celilova, bu iddiaları doğrulamış ve gözaltı sırasında birçok Uygur Türkü kadının organlarının zorla alındığını dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.