SON DAKİKA
Hava Durumu

#Arnavutluk

QHA - Kırım Haber Ajansı - Arnavutluk haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Arnavutluk haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Arnavutluk ve Bulgaristan'dan KFOR desteği Haber

Arnavutluk ve Bulgaristan'dan KFOR desteği

Arnavutluk Bakanlar Kurulu tarafından, NATO'nun Kosova Barış Gücünde (KFOR) faaliyet gösteren Arnavut askerlerin görev süresi hakkında açıklamada bulunuldu. Kurul, 21 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerlerin görev sürelerinin 3 yıl daha uzatılmasına karar verildiğini belirtti. Buna göre 31 Aralık 2024 tarihinde görev süresinin sona ermesi beklenen Arnavut askerler, 31 Aralık 2027'ye kadar KFOR'da hazır bulunacak.  Öte yandan Bulgaristan ise KFOR'a 100 askerden oluşan bir birlik göndereceğini duyurdu. Böylelikle başkent Sofya'dan gönderilecek olan birlik ile Eylül 2024'e kadar komutanlığını yürütecek olan Tümgeneral Özkan Ulutaş yönetimindeki KFOR varlığı güçlenecek.  NATO'NUN KOSOVA BARIŞ GÜCÜ Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgedeki güvenliği ve istikrarı sağlayan KFOR, 12 Haziran 1999 yılında faaliyete başlamış, Türkiye ise aynı sene KFOR'a katılmıştı. 2023 yılının haziran ayından bu yana bölgede gerilim yüksek seviyede. KOSOVA'DA NE OLDU? Kosova'nın kuzeyindeki Zvençka kasabasına yakın Banjska köyünde 24 Eylül 2023 tarihinde silahlı Sırp çetesi, Kosovalı polislere saldırmıştı. Olay esnasında Afrim Bunjaku isimli Kosovalı polis hayatını kaybederken, 2 Kosovalı polis yaralanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, 30 kişilik bir grubun Kosova polisine saldırdığını duyurmuştu. NATO'nun Barış Gücü (KFOR) tarafından yapılan açıklamada ise KFOR, "Banjska'daki durumu yakından izlemeye devam ediyor ve KFOR birlikleri bu bölgede, gerektiğinde yanıt vermeye hazır durumda bulunuyor. KFOR Komutanı, Avrupa Birliği (AB), Sırbistan Genelkurmay Başkanı ve Kosova 'daki kurumlar dahil olmak üzere tüm uluslararası paydaşlarla yakın ve sürekli temas halinde olup, çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır" ifadeleri kullanılmıştı.  Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ise saldırıyı Sırpların yaptığını doğrulamış fakat Kosova'yı tanımayacaklarını dile getirmişti.

TİKA, Arnavut-Türk Kültürlerarası Gençlik Merkezi kurdu Haber

TİKA, Arnavut-Türk Kültürlerarası Gençlik Merkezi kurdu

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Balkanlarda eğitim, sosyal hizmet ve sağlık gibi pek çok alandaki projelerini hayata geçiriyor. 21 Mart 2024 tarihinde TİKA tarafından kurulan Arnavut-Türk Kültürlerarası Gençlik Merkezi'nin açılışı yapıldı.  Arnavutluk’ta faaliyet gösteren Geleceğin Alternatifi Vakfı (ALSAR Vakfı) iş birliğinde açılan merkez, Türkiye-Arnavutluk arasındaki diplomatik ilişkinin 100. yılı münasebetiyle açıldı. Açılışa; Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Kökes Belediye Başkanı Albert Halilaj, TİKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata, Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Metin Bulut, ALSAR Vakfı Başkanı Mehdi Gurra, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.  Açılış konuşması yapan Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Atay, TİKA'nın bu tür projelerle Arnavut kültürüne katkı sağladığını vurguladı. Büyükelçiliğin öncelikli hedeflerinden birinin Arnavutluk'un ekonomik kalkınması olduğunu dile getiren Atay, bu merkezden Türkçe eğitim alan gençlerin çıkacağına ve bu sayede ülkeye yatırım yapacaklarına inandığını belirtti. "KÜRESELLEŞMENİN KÜLTÜRE SAVAŞ AÇTIĞI BU DÖNEMDE KİMLİĞİMİZİ KORUMAK ZORUNDAYIZ" Diğer yandan TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Türkiye ile Arnavut arasındaki ilişkiye değinerek, "Kukes’teki bu merkezin, Balkanlarda ve Arnavutluk’ta var olan barışa ve birlikte yaşama kültürüne katkı sağlayacağına inanıyorum. Küreselleşmenin kültüre savaş açtığı bu dönemde kültürel faaliyetler ile dilimizi, kültürümüzü ve kimliğimizi koruyarak ayakta kalmak zorundayız" ifadelerini kullandı.  ALSAR VAKFI BAŞKANINDAN TÜRKİYE VE TİKA'YA TEŞEKKÜR ALSAR Vakfı Başkanı Gurra ise kültür merkezinde Türkçe eğitim verilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini aktararak, "Arnavut toplumu ve gençliği olarak Türkiye ve TİKA’ya bizlere verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Kültürlerimiz ve dilimizin yaşatılması için belediye ve gençlik olarak heyecanlı ve hevesli olmak zorundayız" dedi. Kukes Belediye Başkanı Halilaj da, merkezin gençlere büyük bir katkı sağlayacağına işaret ederek, Türkiye ve TİKA'ya teşekkürlerini iletti.  Açılışta, Arnavut -Türk dans ve müzikleri icra edilirken, pasta kesimiyle kültür merkezinin açılışı kutlandı.

TİKA desteğiyle Arnavutluk'taki bir liseye kimya ve biyoloji laboratuvarı kuruldu Haber

TİKA desteğiyle Arnavutluk'taki bir liseye kimya ve biyoloji laboratuvarı kuruldu

Balkanlarda her türlü alanda, çeşitli faaliyetler gerçekleştiren Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Arnavutluk'taki bir liseye destek verdi. TİKA'nın çalışmaları kapsamında Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki Sami Frasheri Lisesi'ne kimya ve biyoloji laboratuvarı kuruldu. TİKA desteğiyle kurulan laboratuvara; mikroskop, interaktif tahta, monitör, çeşitli cihazlar, masa ve farklı ekipman sağlandı.  19 Mart 2024 tarihinde laboratuvarın açılışına Arnavutluk Eğitim ve Spor Bakanı Ogerta Manastirliu, Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Tiran Koordinatörü Mustafa Ata, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Andi Seferi, Türkiye’nin Tiran Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Metin Bulut, okul idarecileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı. BAKAN MANASTİRLİU, EĞİTİM ALANINDA DESTEK VEREN TÜRK KURUMLARINA TEŞEKKÜR ETTİ Açılışta basına açıklama yapan Bakan Manastirliu, eğitimini bu okulda tamamladığını, lisenin altyapısına ve teknolojisine hizmet veren tüm Türk kurumlarına  teşekkür etti. Ayrıca laboratuvarın standartların yukarısında bir modele sahip olduğunu ve bu modelin diğer eğitim kurumlarına da uygulayacaklarını dile getiren Manastirliu, “Arnavutluk’taki eğitimin gelişmesine destek ve katkı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti, TİKA ile ortaklığımız sonucunda kurulumu gerçekleştirilen modern laboratuvarlar ile bu seçkin okullardan olan Sami Frasheri okuluna geri dönmek her zaman memnuniyet verici" ifadelerini kullandı.  28 YILDIR ARNAVUTLUK'TA FAALİYET YÜRÜTEN TİKA, 600 PROJEYE İMZA ATTI TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ise burada yaptığı konuşmada, TİKA'nın 28 yıldır aralıksız olarak Arnavutluk'ta faaliyet yürüttüğünü belirtti. Bugüne kadar 600 projeyi hayata geçirdiklerini, söz konusu laboratuvarın 131. projeleri olduğuna dikkat çeken Çevik, "Birçok proje uyguladık, okulların inşaatından kreşlerin inşaatınz, tadilat desteğinden, yurtların inşaatına kadar. Laboratuvarlar, otizm spektrumlu çocukların gelişimine katkı sağlamak maksadıyla uyguladığımız dezavantajlı gruplara yönelik eğitim alanındaki projeler oldukça kaliteli. Bize de projeleri, bu alanlarda Arnavutluk’un kalkınma çabalarına bir destek olsun maksadıyla uyguladık" dedi. Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay,  “Bir şeye katkı verme kabiliyetiniz olabilir, imkanlarınız olabilir ama bunun ortamı yaratılmadığı zaman hiçbir katkı yapamazsınız. Bizim Sayın Bakanla tecrübemiz, her alanda, eğitim alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için bize her türlü imkanı sunuyorlar" diyerek Bakan Manastirilu'ya teşekkür etti. Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Andi Seferi de öğrencilerin artık teroinin yanı sıra uygulamalı eğitimle bilgilerinin pekişeceğini dile getirdi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Arnavutluk Maarif Okulları öğrencileriyle bir araya geldi Haber

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Arnavutluk Maarif Okulları öğrencileriyle bir araya geldi

Ramazan ayı vesilesiyle Balkanlarda temaslarda bulunan Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Arnavutluk'a gitti. Aynı zamanda resmî temaslarda bulunan Dr. Çevik, 19 Mart 2024 tarihinde Arnavutluk Maarif Okulları'na ziyarette bulundu.  ÇEVİK, OKULUN FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ ALDI Ziyaret kapsamında TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik'e, TİKA Tiran Program Koordinatörü Mustafa Ata eşlik etti. Çevik ve Ata'yı okulda Maarif Tiran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Güneş, Maarif Okulları Arnavutluk Koordinatörü Mesut Özbaysar, öğretmen ve öğrenciler çiçeklerle karşıladı. 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 109. yıldönümü vesilesiyle okulda yapılan şiir dinletisi ve gösterinin ardından Çevik'e okuldaki faaliyetler hakkında bilgi verildi. Okul hatıra defterine yazan Çevik daha sonra yaptığı değerlendirmede, “Arnavutluk programımızda Maarif Okulları'nı ziyaret ederek yönetici ve eğitimcileriyle görüştük. Fiziki altyapısıyla, eğitimci kadrosuyla bizleri gururlandıran okulumuzun tüm kadrolarına misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum” bilgisini verdi. Arnavutluk programımızda Maarif Okullarını ziyaret ederek yönetici ve eğitimcileriyle görüştük. Fiziki altyapısıyla, eğitimci kadrosuyla bizleri gururlandıran okulumuzun tüm kadrolarına misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. pic.twitter.com/mRsDHbInVr — Dr. Mahmut Çevik (@Mahmutcevik06) March 19, 2024

Arnavutluk'ta Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşı'nın kabulüne özel anma etkinliği düzenlendi Haber

Arnavutluk'ta Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşı'nın kabulüne özel anma etkinliği düzenlendi

18 Mart Çanakkale Zaferinin 109. yıldönümü ve 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün 103. yıldönümü ile Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü, dünyanın pek çok yerinde yeniden hatırlandı. Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliğinin katkılarıyla Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Arnavutluk'un İşkodra kentinde 18 Mart 2024 tarihinde tarihî bu iki gün için anma etkinliği düzenlendi. Etkinliğe; Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, ülkedeki Türk ve Arnavut kurum ve kuruluşların temsilcileri ile pek çok isim katılım sağladı.  "ÇANAKKALE ZAFERİYLE TÜRK ULUSU KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞMUŞTUR" Anma programı çerçevesinde ilk olarak kentteki Hasan Rıza Paşa Anıtı'na çelenk bırakıldı. Burada konuşma yapan Büyükelçi Atay, her sene olduğu gibi bu sene de kentte anma günü etkinliği düzenlediklerini söyledi. Hem Çanakkale Zaferi'ni hem de İstiklal Marşı'nın kabulünü kutladıklarına dikkat çeken Atay konuşmasında, “Çanakkale Zaferi de Türk milletinin azmi ve vatan sevgisiyle olumsuz koşulların üstesinden gelinebildiğini göstermiş, ulusumuzun mücadeleci ruhunun Kurtuluş Savaşımızda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yolumuzu aydınlattığı bir dönüm noktası olmuştur. Türk ulusu küllerinden yeniden doğmuş, birlik ve beraberliğini tüm dünyaya ilan etmiştir" ifadelerini kullandı.  "BU ZAFER, DÜNYA TARİHİNDE DE DERS ÇIKARILMASI GEREKEN ÖNEMLİ OLAYLAR ARASINDADIR" Ardından TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Çevik, Çanakkale Zaferi'nin Türk milletinin hür yaşama arzusunu göstereceği ve bağımsızlık meşalesini yaktığı en önemli tarihî olaylardan biri haline geldiğini vurguladı. Çevik, Çanakkale Zaferi'nin Türk tarihinin dönüm noktalarından biri olduğunu, Türklerin en sıkıntılı dönemlerde tarihin kaderini değiştirdiğini ifade ettiği konuşmasında, “Türk tarihinin övünç sayfalarında haklı bir yer tutan bu zafer, dünya tarihinin de ders çıkarması gereken en önemli olayları arasındadır" dedi. Konuşmaların ardından İşkodra Yunus Emre Enstitüsü'nde anma günü vesilesiyle belgesel gösterimi ve Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Tiran'da Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi gerçekleşti Haber

Tiran'da Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi gerçekleşti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Suudi Arabistan ziyaretinin ardından 27 Şubat akşamı Arnavutluk'a gitti. Ukrayna - Güneydoğu Avrupa Zirvesi'ne katılmak üzere başkent Tiran'a giden Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile baş başa görüştü. Zelenskıy, Arnavutluk Dışişleri Bakanı Igli Hasani tarafından karşılandı. Bakan Hasani, "Başkan Zelenskıy'ı Tiran'da ağırlamaktan büyük onur duyuyorum. İkili bağları geliştirmek ve Rusya'nın saldırganlığına karşı verdiği kahramanca mücadelede Ukrayna ile dayanışma içinde olmak için çok önemli bir an." yorumunda bulundu.  ZELENSKIY'DAN ARNAVUTLUK BAŞBAKANI DEVLET NİŞANI Cumhurbaşkanı Zelenskıy, devletler arası iş birliğinin güçlendirilmesi ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin desteklenmesinde rol alması nedeniyle ikili görüşmenin ardından Başbakan Rama'ya en yüksek nişan olan "Bilge Yaroslav" Prensi Nişanı'nı takdim etti. Görüşmede Arnavutluk ve Ukrayna arasında Dostluk ve İş Birliği Anlaşması imzalandı.  UKRAYNA İLE ARNAVUTLUK ARASINDA DOSTLUK VE İŞ BİRLİĞİ ANLAŞMASI Birebir yapılan görüşümenin akabinde Zelenskıy, görüşemeye ilişkin şu ifadeleri kaydetti: "İşgalin tam anlamıyla başladığı ilk günlerden bu yana Arnavutluk, özgürlük ve toprak bütünlüğü mücadelemizde Ukrayna'ya destek verdi. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile yaptığımız görüşmede Ukrayna ile Arnavutluk arasında Dostluk ve İş Birliği Anlaşmasını imzaladık. Bu belge Arnavutluk'la işbirliğimizi ve Ukrayna'nın Balkanlar'daki konumunu güçlendirmeye yardımcı olacak. Bugün ayrıca Ukrayna'nın savunma ihtiyaçlarını ve olası ortak silah üretimini de tartıştık. Arnavutluk hükûmetine ve halkına minnettarız. Arnavut toplumunun Ukraynalılara karşı sıcak tavrını asla unutmayacağız" Arnavutluk Kongre Sarayı'nda düzenlenen Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi'ne; Moldova Devlet Başkanı Maia Sandu, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Bosna Hersek Bakanlar Kurulu Başkanı Borjana Kristo ve Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç de katıldı.  RAMA, PUTİN'İN ZAFER ELDE EDEMEDİĞİNE VURGU YAPTI Zirvenin açılış konuşmasını yapan Başbakan Rama, Rusya'nın başlattığı savaşın bir felaket olduğuna ve Putin'in hiçbir zafer elde edemediğine vurgu yaptı. Ayrıca Rama, Arnavutluk'un Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini dile getirdi. "ÖZGÜR DEVLETİMİZİN İÇİN PUTİN'İN KAYBETMESİ ÇOK ÖNEMLİ" Zirvede Arnavutluk hükûmetine teşekkür eden Zelenskıy, "Avrupa'nın gelecek nesiller için izleyeceği yol artık belirleniyor. Putin'in yaptığı her şey, ulusların ne yapması gerektiğine eski kuralların karar vermesine izin verme girişimi. Putin rejiminin kaybetmesi özgür devletlerimiz için önemli. Avrupa vizyonumuz onur ilkesine dayanmaktadır. Farklı onurlara sahip bir Avrupa olmamalı" dedi. UKRAYNA İÇİN POSTA PULU BASILDI Öte yandan Zelenskıy'ın Arnavutluk'a yaptığı ilk ziyaret nedeniyle Ukrayna'ya ithaf edilen posta pulu basıldı. Üzerinde Ukraynalı kadınları sembolize eden resmi taşıyan pulun geliri, fon olarak Kıyiv'e aktarılacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.