SON DAKİKA
Hava Durumu

#Azerbaycan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Azerbaycan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Azerbaycan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Azerbaycan'dan Fransa'ya uyarı! Haber

Azerbaycan'dan Fransa'ya uyarı!

Azerbaycan ile ilgili karalama kampanyası yürüten Fransa'ya Azerbaycan yönetiminden uyarı geldi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ayhan Hacızade konuya ilişkin 27 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamda, Fransa basınında Azerbaycan karşıtı karalama kampanyası yürütüldüğünü, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in Azerbaycan'ın "diktatör ülke" olduğu yönündeki ifadesi sonrasında bu tür sorumsuz ve kabul edilemez açıklamalar nedeniyle Azerbaycan'dan özür dilenmediğini ve Fransız medyasında Azerbaycan'a yönelik karalama kampanyasının da genişlediğini bildirdi. "AZERBAYCAN'A 'DİKTATÖR' DEMEDEN ÖNCE KENDİ YAPTIKLARINA BAKMALIDIR" Bakan Hacızade ayrıca, Fransa'nın karalama kampanyaları, uygunsuz açıklamaları ve provokasyonlarının cevapsız kalmayacağını vurgulayarak, "Dünyaya 'demokrasi dersi' vermeye çalışan Fransa'nın uluslararası hukuk ihlalleri, yeni sömürgeci politikası, ırkçılık, ayrımcılık, İslam karşıtlığı ve insan haklarının kısıtlanması gibi faaliyetleri herkesçe biliniyor. Dolayısıyla Fransa, Azerbaycan'a 'diktatör' demeden önce kendi yaptıklarına bakmalıdır" ifadelerini kullandı. Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, bir televizyon kanalında katıldığı programda, Azerbaycan'ın "diktatör ülke" olduğunu öne sürmüş, akabinde Fransa medyasında Azerbaycan karşıtı yayınlar yapılmaya başlanmıştı.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı Haber

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan iş birliğiyle, 30 Ekim 2017'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla açılan hat, ülkenin demir yoluyla dışa açılan ticaret yolu konumunda bulunuyor. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayıp Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye'nin Kars iline uzanan demir yolu hattı toplamda 829 kilometrelik bir güzergâha sahip. MAYIS 2023'TEN BU YANA KAPALIYDI BTK demiryolu hattı üzerinden Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e yük taşımacılığı gerçekleştirilirken Gürcistan'ın yol bakım çalışmaları talebi nedeniyle BTK hattı Mayıs 2023'te kapatıldı. BTK Demiryolu, Gürcistan'dan geçen kısmının 184 kilometrelik bölümünün onarım, yeniden inşa, modernizasyon ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla 20 Mayıs 2024'ten itibaren yeniden yük taşımacılığına açıldı. Azerbaycan'dan hareket eden 20 adet 45 feetlik konteyner ile 632 ton plastik hammaddesi taşıyan ilk tren, saat 04.50'de Kars Tren Garı'na ulaştı. Tren, Kars Garı'nda gümrük muhafaza ekiplerince yapılan incelemenin ardından Kars Lojistik Merkezi'ne alındı. BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI BTK Demiryolu Hattı ile Türkiye'den Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Rusya ve Çin'e inşaat malzemesi, demir cevheri, manganez, boraks, beyaz eşya, gıda maddesi, temizlik ürünleri, mermer, feldispat, mdf, soya küspesi, yaş sebze ve meyve gönderilirken, Türkiye'ye tahıl, hububat, yem, ceviz, silikon, kağıt, rulo sac, bakır katot, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve elektronik eşya taşınıyor. Çin-Türkiye arasında Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı üzerinden yapılan blok konteyner trenlerinde hedef orta vadede yıllık 200 blok trene, uzun vadede ise yılda 1.500 blok trene ulaşmak. Ayrıca, Çin-Türkiye arasındaki toplam seyir süresinin ise 12 günden 10 güne düşürülmesi hedefleniyor. BTK ve Orta Koridor üzerinden gerçekleştirilen taşımalarda önemli bir lojistik merkez oluşturacak olan Kars Lojistik Merkezi ise 2021 yılının mayıs ayında hizmete açılmıştı.

Ermenistan işgali altındaki 4 köy Azerbaycan’a iade edildi Haber

Ermenistan işgali altındaki 4 köy Azerbaycan’a iade edildi

Ermenistan'ın işgal altında tuttuğu Gazah ilinin Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köyleri Azerbaycan’a iade edildi. Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonu Eş Başkanı ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev'in Ofisinden 24 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, sınırlandırma çalışmaları sonucunda 12.7 km uzunluğundaki sınır hattının belirlendiği duyuruldu. Açıklamada, Gazah ilinin Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerinin Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Sınır Teşkilatı tarafından kontrol altına alındığı bildirildi. AZERBAYCAN'A AİT 4 KÖY Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan başkanlığındaki sınır belirleme komisyonlarının 9. toplantısı 16 Mayıs 2024 tarihinde iki ülke sınırında yapılmıştı. Toplantı sonunda Ermeni işgalcilerin henüz çekilmediği Azerbaycan'a ait 4 köyle ilgili bir iade protokolü imzalanmıştı. Toplantıda komisyonlar, 19 Nisan 2024 tarihli 8. Toplantı Protokolü uyarınca tarafların Gazah bölgesindeki sınır hattının koordinatlarının belirlenmesi konusu görüşmüştü. Gazah kentine bağlı Azerbaycan'a ait 4 olan köy; Baganis Ayrim, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köyleri ile Ermenistan köyleri arasındaki sınır hattının koordinatlarının Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığının 1976 tarihli topoğrafik haritasına uygun belirlenmesi hususunda anlaşmıştı. Azerbaycan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar, mutabık kaldıkları konulara ilişkin protokole imza atmıştı. Komisyonların bir önceki toplantısında Ermenistan, 1. Karabağ Savaşı'nda işgal ettiği Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerini Azerbaycan'a iade etmeyi kabul etmişti. İki ülkenin uzman grupları sınırda jeodezik ölçümlere başlamış ve Azerbaycan ile Ermenistan sınırında ilk kez sınır taşı yerleştirilmişti.

Türk dünyası bir değerini daha kaybetti: Ramiz Asker hayata gözlerini yumdu Haber

Türk dünyası bir değerini daha kaybetti: Ramiz Asker hayata gözlerini yumdu

Azerbaycan ve Türk dünyasında geniş yankı uyandıran, çalışmalarıyla ün kazanan Azerbaycan Türkü Türkolog, bilim insanı, şair, yazar, çevirmen Prof. Dr. Ramiz Asker 23 Mayıs 2024 tarihinde hayatını kaybetti. 70 yaşında hayata gözlerini yuman Asker, yaptığı araştırmalar ve ortaya koyduğu eserler ile Türk dünyasında saygı gören bir isimdi. Kırım Tatar Türkolog ve şair Bekir Sıtkı Çobanzade'nin şiirlerinin çevirisini yapan Ramiz Asker aynı zamanda Türk dünyasında çeşitli ödüllere layık görüldü. Kırım Tatar gazeteci Zera Bekirova ile RAMİZ ASKER KİMDİR? Ramiz Asker 10 Ocak 1954 tarihinde Batı Azerbaycan’ın Amasiya bölgesinin Ezizbeyov (Garaçanta) köyünde dünyaya geldi. Öğretmen çocuğu olan Asker 1961 yılında Ezizbeyov köyünde orta mektebine kayıt olmuş ve 1971 yılında ise iftihar diplomasıyla mezun olmuştur. 1972 yılında en yüksek puanla Bakü Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ni kazanmış, en iyi öğrenci olarak 1975 yılında Moskova Devlet Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi’ne gönderilmiş ve orada yüksek öğrenimini tamamlamıştır. Asker, 1978 yılından 1983 yılına kadar Azerbaycan Devlet Televizyonu ve Radyo Programları Komitesi dış yayınlar şubesinin Türkçe bölümünde çalışmıştır.  Çok sayıda önemli eserin çevirisini yapan Asker, Türkiye’de Türk Dünyasına Hizmet, Özbekistan’da Uluslararası Babür, Ukrayna’da Uluslararası Bekir Sıtkı Çobanzade, Türkmenistan’da Uluslararası Altın Eser ödüllerine layık görülmüştür. Kazakistan'da ise Kasım Amanjolov’un şiirlerini Azerbaycan diline tercüme eden Asker, Kasım Amanjolov Hatıra Madalyası’na layık görmüştür. Kazan Tatar aydın Abdullah Tukay’ın eserlerinin tercümesi için Tatar Kültürü’ne Hizmet ödülünü almıştır. "Azerbaycan’ın Emekdar Jurnalisti" ünvanına layık görülen Ramiz Asker, Azerbaycan Yazarlar ve Gazeteciler Birliklerinin, Avrasya Yazarlar Birliği’nin ve Ulusla arası Yayın Enstitüsünün üyesidir.

Fransa rahat durmuyor: Sömürgesindeki ayaklanmanın suçlusu da Azerbaycan oldu! Haber

Fransa rahat durmuyor: Sömürgesindeki ayaklanmanın suçlusu da Azerbaycan oldu!

Güney Pasifik'te yer alan ve Fransa'ya bağlı bir bölge olarak özel bir statü ile kendine özgü bölge konumunda olan Fransa Denizaşırı Bölgeler Topluluğu üyesi Yeni Kaledonya'da bağımsızlık yanlıları ile karşıtları arasındaki isyanlar günlerdir sürüyor. Ayaklanmalarda 4 kişi öldü, yüzlerce kişi tutuklandı. Protestoların Yeni Kaledonya'da yaşayan Fransızların oy haklarını genişleten yasa nedeniyle başladığı bildirildi. Fransa bölgede olağanüstü hal ilan etti ve yetkililere, insanların ada çevresinde hareketini yasaklama konusunda ek yükümlülükler verdi. 14 Mayıs'ta Paris'te kabul edilen bir yasa, Yeni Kaledonya'da 10 yıldan fazla yaşayan Fransız vatandaşlarının eyalet seçimlerinde oy kullanabileceğini belirtiyor. Bu durum adanın yerel sakinlerinin protestosuna neden oldu. Başbakan Gabriel Attal'a göre Fransız yetkililer, olağanüstü halin uygulandığı Yeni Kaledonya'daki protestoları bastırmak için ordunun yardımını kullanmaya karar verdi. Attal, "Yeni Kaledonya limanlarının ve havaalanının güvenliğini sağlamak için silahlı kuvvetler konuşlandırılacak." ifadelerini kullandı. FRANSA İÇİŞLERİ BAKANI DARMAN, SUÇU AZERBAYCAN'A ATTI! Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darman, Yeni Kaledonya sokaklarında ordunun kalmayacağını söyledi. Ona göre Yeni Kaledonya'daki polis ve jandarma sayısı bin 700'den 2 bin 700'e çıkacak. France 2 televizyon kanalına verdiği röportajda Darman, "bazı bağımsızlık liderlerinin Azerbaycan'la anlaşma yaptığını" herhangi bir delil göstermeden öne sürdü. AZERBAYCAN, FRANSA'NIN SUÇLAMASINI REDDETTİ! Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Darman'ın konuşmasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Fransız içişleri bakanının sözlerinin asılsız olduğu belirtildi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Bakan, Azerbaycan'ı Yeni Kaledonya'daki bağımsızlık yanlısı protestoları desteklemekle suçlamak yerine, ülkesinin bu tür protestolara neden olan denizaşırı bölgelerle ilgili başarısız politikasına odaklanmalı." açıklamasını yaptı. Dışişleri Bakanlığı, Fransa'ya Azerbaycan'a yönelik asılsız iddialarına son verme çağrısında bulundu. YENİ KALEDONYA'DA NELER OLUYOR? Yeni Kaledonya'da protestolara yol açan yeni yasanın muhalifleri, yasanın yerel seçim fırsatlarını zayıflatacağını ve Paris'in nüfuzunu artıracağını söylüyor. Nisan ayı başlarında Fransız Senatosu tasarıyı onayladı ve 14 Mayıs'ta Ulusal Meclis yasayı onayladı. Nihai onayın Haziran başında yapılması planlanıyor. Yeni Kaledonya, 2018'den 2021'e kadar Fransa'dan bağımsızlık konusunda üç referandum düzenledi. Her biri bağımsızlık yanlılarının yenilgisiyle sonuçlandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.