SON DAKİKA
Hava Durumu

#Birleşik Krallık

QHA - Kırım Haber Ajansı - Birleşik Krallık haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Birleşik Krallık haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya, Birleşik Krallığı tehdit etti: Londra hedeflerini vururuz Haber

Rusya, Birleşik Krallığı tehdit etti: Londra hedeflerini vururuz

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, 23 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada Birleşik Krallığı tehdit etti. Zakharova, Ukrayna'nın Rusya’ya karşı Birleşik Krallık silahlarını kullanması halinde Moskova'nın Londra’nın hedeflerine yapılacak saldırılarla misilleme yapacağını ifade etti. Zakharova açıklamasında, Rusya’nın "Ukrayna topraklarında ve sınırlarının ötesindeki"  Birleşik Krallığa ait hedefleri vuracağına işaret etti. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron, daha önce Ukrayna'nın Rusya içindeki hedefleri vurmak için Londra tarafından tedarik edilen silahları kullanma hakkına sahip olduğunu söylemişti. RUSYA BİRLEŞİK KRALLIK'A ASKERΠULTİMATOM VERDİ İşgalci Rusya, Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarını kullanarak ülkesini hedef aldığı gerekçesi ile Birleşik Krallık'a askerî ültimatom vererek göz dağı vermişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı 6 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, verilecek askerî yanıtın Ukrayna ve ötesindeki Birleşik Krallık askerî tesislerine ve ekipmanına yönelik olabileceği belirtilmişti. Bakanlık bu sebeple Birleşik Krallık'ın Moskova Büyükelçisi Nigel Casey'in Bakanlığa çağrıldığını ve protesto notası verildiğini açıklamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Reuters'a verdiği röportajda "Ukrayna, Rus topraklarındaki hedeflere Birleşik Krallık silahlarıyla saldırma hakkına sahip" ifadelerini kullanmasını anımsatmıştı. "RUSYA'NIN HERHANGİ BİR ASKERİ UNSUR VE TEÇHİZATI VURULABİLECEK" Ayrıca açıklamada, "Cameron'un düşmanca açıklaması, Birleşik Krallık'ın, Ukrayna'ya verilen uzun menzilli seyir füzelerinin Rus topraklarına karşı kullanılmayacağı yönünde daha önce verdiği taahhütleriyle çelişiyor. Cameron, bu yaklaşımı reddederek, ülkesinin fiilen çatışma tarafı olduğunu kabul etti. Rus tarafı, Cameron'ın ifadelerini ciddi bir gerilim kanıtı ve Londra'nın çatışmalarda Ukrayna tarafında yer aldığı teyidi olarak değerlendiriyor. Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarıyla Rus topraklarına yapacağı saldırılara yanıt olarak, Ukrayna'da ve Ukrayna dışında bulunan Birleşik Krallık'ın herhangi bir askeri unsur ve teçhizatı vurulabilecek"  ifadeleri kullanılmıştı.

Umerov, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Shapps ile görüştü Haber

Umerov, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Shapps ile görüştü

Ukrayna Milli Savunma Bakanı Rustem Umerov, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Grant Shapps ile 14 Mayıs tarihinde  bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Ukrayna Milli Savunma Bakanı Rustem Umerov yaptığı açıklamada, İngiliz mevkidaşı Shapps ile yaptığı görüşmede savaş alanındaki mevcut durumu ve ordunun acil ihtiyaçları hakkında konuştuğunu ifade etti. Umerov, "Ana odak noktası uzun menzilli silahlar, toplar ve mühimmat." dedi.  Ayrıca Umerov,  Birleşik Krallık’ın 500 milyon İngiliz Sterlini değerindeki askeri yardım paketinin şimdiye kadarki en büyük destek olduğuna işaret ederek teşekkür etti. I had a telephone conversation with my colleague, the UK Secretary of State for Defence, @grantshapps. I thanked for the latest £500 million military aid package—the biggest ever! This support shows the UK's unwavering commitment to stand by Ukraine until victory. We also… pic.twitter.com/mbNnUxdtme — Rustem Umerov (@rustem_umerov) May 14, 2024 BİRLEŞİK KRALLIK'TAN UKRAYNA'YA ŞİMDİYE KADARKİ EN BÜYÜK ASKERİ YARDIM PAKETİ Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, 23 Nisan 2024 tarihinde Polonya'ya yapacağı ziyaret sırasında Ukrayna'ya şimdiye kadarki en büyük askeri yardım paketini açıklamıştı. Yardım paketi içinde uzun menzilli Storm Shadow füzeler, mühimmat ve zırhlı araçlar yer alıyor. Birleşik Krallık hükûmetinin internet sitesinden yapılan açıklamada, "Rusya, tüm Avrupa'nın güvenliğini ve istikrarını riske atarak barbar işgalini sürdürürken Ukrayna varoluşsal bir tehditle karşı karşıyadır. Bugün açıklanan 500 milyon pound tutarındaki ek fon, bu mali yılda Ukrayna'ya Birleşik Krallık'tan yapılan 3 milyar pound tutarındaki askeri yardıma ulaşıyor; bütçe acil olarak ihtiyaç duyulan mühimmat, hava savunma, insansız hava araçları ve mühendislik desteğinin hızlı bir şekilde sağlanması için kullanılacak." ifadeleri kullanılmıştı. 

Rusya'nın Birleşik Krallık'taki casus üssü: Seacox Heath malikanesi Haber

Rusya'nın Birleşik Krallık'taki casus üssü: Seacox Heath malikanesi

Birleşik Krallık tarafından, 8 Mayıs 2024 tarihinde diplomatik statüsü kaldırılan Kent-Sussex sınırındaki Ruslara ait bir kalenin, Rusya Genelkurmay Başkanlığına bağlı askerî istihbarat teşkilâtı (GRU) tarafından İngiliz ajanlarla buluşmak ve onları işe almak için kullanıldığından şüpheleniliyor. Güvenlik kaynakları, 19. yüzyıldan kalma bir kale olan Seacox Heath'in, GRU'nun Birleşik Krallık'taki operasyonlarını yürüttüğü kilit bir üs olarak tespit edilmesinin ardından son yaptırım turunda hedef alındığını açıkladı. Söz konusu malikane Birleşik Krallık istihbarat teşkilâtları tarafından yıllardır izleniyordu. GRU tarafından potansiyel ajan olarak hedef alındığına inanılan, aralarında İngiliz ve diğer Rus olmayan suç çetesi üyelerinin de bulunduğu kişiler eve girip çıkarken tespit edildi. HEDEF CASUSLUK ÜSSÜ KURMAKTI Güvenlik kaynakları, GRU'nun Seacox Heath'te sofistike bir casusluk üssü kurmayı hedeflediğine inandıklarını söyledi. Buranın çeşitli istihbarat toplama yöntemleri için bir üs olarak kullanılıyordu. Ancak Birleşik Krallık İçişleri Bakanı James Cleverly, Seacox Heath'ın Rusya'ya ait olan ve diplomatik statülerini kaybedecek birkaç mülk arasında yer aldığını açıkladı. Bu karar, mart ayında Londra'nın doğusunda Ukrayna bağlantılı bir işletmeye düzenlenen ve yetkililerin Kremlin tarafından düzenlendiğine inandığı şüpheli bir kundaklama saldırısına cevaben Moskova'ya karşı alınan bir dizi yeni yaptırımın bir parçasıydı. Seacox Heath'ın saldırının planlanmasında kullanıldığı düşünülmüyordu ancak Birleşik Krallık hükûmetinin Moskova'yı cezalandırmak için hedef almaya karar verdiği diplomatik statüden yararlanan bir dizi Rus mülkü arasındaydı. ARAZİSİNDE GİZLİ DOSYALARI YAKTILAR Oksijen gazetesinde konuya ilişkin olarak yer alan haberde, Seacox Heath'ın yıllardır Rus diplomatlar ve Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) casusları tarafından hafta sonu ve tatil amaçlı olarak kullanıldığı belirtiliyor. Milyonlarca sterlin değerinde olduğu düşünülen 30 dönümlük arazide Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği'nin istihbarat ve gizli servisi olan KGB görevlilerinin gizli dosyaları yakarken görüldüğü kaydedildi. RUS ATAŞENİN İSTİHBARAT AMACIYLA KULLANDIĞI MÜLKLER Birleşik Krallık, Londra'daki Rusya Büyükelçiliğindeki askerî ataşeyi kötü niyetli istihbarat faaliyetleri nedeniyle sınır dışı etme, bazı mülklerin diplomatik statüsünü kaldırma ve Rus diplomatik vizelerinin süresini sınırlama kararı almıştı. Birleşik Krallık İçişleri Bakanı James Cleverly 8 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin açıklama gerçekleştirmişti. Parlamentoda konuşan Bakan Cleverley, kararın Rusya'nın Birleşik Krallık ve Avrupa'daki kötü niyetli faaliyetlerine yanıt olduğunu bildirdi. Rus ataşenin istihbarat amacıyla kullandığı mülklerde GRU için çalışmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Birleşik Krallık Rusya'nın askerî ataşesini sınır dışı edecek Haber

Birleşik Krallık Rusya'nın askerî ataşesini sınır dışı edecek

İşgalci Rusya, Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarını kullanarak ülkesini hedef aldığı gerekçesi ile Birleşik Krallık'a askerî ültimatom vererek göz dağı vermişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı 6 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, verilecek askeri yanıtın Ukrayna ve ötesindeki Birleşik Krallık askeri tesislerine ve ekipmanına yönelik olabileceği belirtilmişti. Birleşik Krallık ise Rusya'nın bu göz dağına karşı harekete geçti. RUS DİPLOMATİK VİZELERİNİN SÜRESİNİ SINIRLAYACAK Birleşik Krallık, Londra'daki Rusya Büyükelçiliğindeki askerî ataşeyi kötü niyetli istihbarat faaliyetleri nedeniyle sınır dışı etme, bazı mülklerin diplomatik statüsünü kaldırma ve Rus diplomatik vizelerinin süresini sınırlama kararı aldı. Birleşik Krallık İçişleri Bakanı James Cleverly 8 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin açıklama yaptı.  RUS ATAŞENİN İSTİHBARAT AMACIYLA KULLANDIĞI MÜLKLER Parlamentoda konuşan Birleşik Krallık İçişleri Bakanı James Cleverley, kararın Rusya'nın Birleşik Krallık ve Avrupa'daki kötü niyetli faaliyetlerine yanıt olduğunu bildirdi. Rus ataşenin istihbarat amacıyla kullandığı mülklerde Rusya Askeri İstihbarat Teşkilatı için çalışmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. "RUSYA'YI KÖTÜ NİYETLİ FAALİYETLERİNDEN ÖTÜRÜ SORUMLU TUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ" Öte yandan Birleşik Krallık Dışişleri, İçişleri ve Savunma bakanlıklarının yaptığı ortak açıklamada, "Ukrayna'nın yasa dışı işgalinden bu yana Rusya'nın, İngiltere ve Avrupa güvenliğini baltalama girişimleri giderek daha küstah bir hal aldı. Dostlarımız ve ortaklarımızla Ukrayna'nın yanında durmaya ve Rusya'yı kötü niyetli faaliyetlerinden ötürü sorumlu tutmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verildi.

Rusya Birleşik Krallık'a askeri ultimatom verdi! Haber

Rusya Birleşik Krallık'a askeri ultimatom verdi!

İşgalci Rusya, Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarını kullanarak ülkesini hedef aldığı gerekçesi ile Birleşik Krallık'a askeri ültimatom vererek göz dağı verdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı 6 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, verilecek askeri yanıtın Ukrayna ve ötesindeki Birleşik Krallık askeri tesislerine ve ekipmanına yönelik olabileceği belirtildi.  "UKRAYNA, RUS TOPRAKLARINDAKİ HEDEFLERE BİRLEŞİK KRALLIK SİLAHLARIYLA SALDIRMA HAKKINA SAHİP"  Bakanlık bu sebeple Birleşik Krallık'ın Moskova Büyükelçisi Nigel Casey'in bakanlığa çağrıldığını ve protesto notası verildiğini açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Cameron'ın Reuters'a verdiği röportajda "Ukrayna, Rus topraklarındaki hedeflere Birleşik Krallık silahlarıyla saldırma hakkına sahip" ifadelerini kullanmasını anımsattı. "RUSYA'NIN HERHANGİ BİR ASKERİ UNSUR VE TEÇHİZATI VURULABİLECEK" Ayrıca açıklamada, "Cameron'un düşmanca açıklaması, Birleşik Krallık'ın, Ukrayna'ya verilen uzun menzilli seyir füzelerinin Rus topraklarına karşı kullanılmayacağı yönünde daha önce verdiği taahhütleriyle çelişiyor. Cameron, bu yaklaşımı reddederek, ülkesinin fiilen çatışma tarafı olduğunu kabul etti. Rus tarafı, Cameron'ın ifadelerini ciddi bir gerilim kanıtı ve Londra'nın çatışmalarda Ukrayna tarafında yer aldığı teyidi olarak değerlendiriyor. Ukrayna'nın Birleşik Krallık silahlarıyla Rus topraklarına yapacağı saldırılara yanıt olarak, Ukrayna'da ve Ukrayna dışında bulunan Birleşik Krallık'ın herhangi bir askeri unsur ve teçhizatı vurulabilecek"  ifadeleri kullanıldı.

Kraliyet'ten Ukrayna'ya kritik ziyaret Haber

Kraliyet'ten Ukrayna'ya kritik ziyaret

Birleşik Krallık'a bağlı İskoçya'nın Edinburgh Düşesi Sophie Helen 30 Nisan 2024 tarihinde Rus saldırıları altındaki Ukrayna'yı ziyaret etti. Rusya'nın başlattığı topyekûn saldırı ve işgal girişiminin ardından ilk kez Ukrayna'yı ziyaret eden Kraliyet, Rus saldırılarından etkilenen Ukraynalılarla görüştü. DÜŞES HELEN, CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY VE FİRST LADY ZELENSKA İLE GÖRÜŞTÜ Düşes Sophie Helen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve eşi Olena Zelenska ile bugün bir araya geldi. İşgalci Rusya'nın saldırganlığından etkilenen Ukraynalılar hakkında bilgi alan Düşes, ayrıca Ukraynalı kadın ve çocukların durumunu First Lady Zelenska ile konuştu.  BİRLEŞİK KRALLIK UKRAYNALI ÇOCUKLARIN GERİ GÖNDERİLMESİ İÇİN KOALİSYONA KATILDI Ziyarete ilişkin açıklama yapan Zelenska, Birleşik Krallık'ın Rusya'ya kaçırılan Ukraynalı çocukların geri gönderilmesi için koalisyona katılıdığını aktararak, "Adaleti sağlamak için omuz omuza durmalıyız. Kraliyet Ailesinin sözleri çok önemlidir. Birlikte duruyor ve mücadele ediyoruz" dedi. Buckingham Sarayından verilen bilgiye göre 59 yaşındaki Düşes Helen, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, "Kadınların ve kız çocuklarının, etkilenme biçimleri ve savaş silahı olarak kullanılma biçimleri söz konusu olduğunda insanî maliyet açısından en yüksek bedeli ödedikleri doğrudur. Tecavüz (İşgalci Rus askerlerin Ukraynalı kadınlara yönelik savaş suçu) aşağılamak ve yok etmek için kullanılıyor ve bunun olmasını önlemek için daha iyi çalışmalıyız" ifadelerini kullandı.  DÜŞES İRPİN'İ ZİYARET ETTİ Helen, işgalci Rusya'nın Ukrayna'nın Buça ve İrpin kentindeki katliamına dikkat çektiği konuşmasında, hayatını kaybeden Ukraynalıları saygıyla andıklarını söyledi. Rusya, 31 Mart 2022'de işgal ettiği Buça ve İrpin kentinden çekilirken savunmasız sivilleri katletmişti.  Düşes, Rus saldırılarından etkilenen İrpin'i de aynı gün içinde ziyaret etti. Düşes Helen, İrpin Belediye Başkanı Oleksandr Markuşin ve Ukraynalı sivillerle görüştü. On binlerce Ukraynalının kentten tahliye edilmesi hakkında bilgi alan Düşes, "Birleşik Krallık'ta, orada bir yuva bulan pek çok harika Ukraynalıyla tanıştım. Onların kalpleri burada atıyor" dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.