SON DAKİKA
Hava Durumu

#Danimarka

QHA - Kırım Haber Ajansı - Danimarka haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Danimarka haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Danimarka ile Ukrayna arasında askerî iş birliği Haber

Danimarka ile Ukrayna arasında askerî iş birliği

Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun Ramstein formatındaki 13 Haziran 2024 tarihli toplantısında Danimarka ile Ukrayna askerî iş birliği konusunda mutabık kaldı. Ukrayna Stratejik Endüstrilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Sergiy Boyev, Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov ve Danimarka Savunma Bakanı Trolls Lund Poulsen, Ukrayna yapımı silahların satın alınmasının finansmanına yönelik bir mekanizma bağlamında mutabakat anlaşmasına imza attı.  DANİMARKA, UKRAYNA YAPIMI SİLAHLARIN TEDARİKİNİN FİNANSMANINA DESTEK OLACAK Konuyla ilgili açıklamada bulunan Danimarka Savunma Bakanı Poulsen, ülkesinin 10 yıl içinde Ukrayna'yı destekleme sözü verdiğini vurguladı. Ukrayna'nın talebine yanıt verdiklerini aktaran Poulsen, "Danimarka-Ukrayna arasındaki savunma iş birliği sayesinde yakın gelecekte Ukrayna'nın savunma sanayisinde yapılacak askerî desteği en önemli yerde daha hızlı ve daha etkili bir şekilde sağlayacağız" dedi. Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, söz konusu anlaşmanın önemine işaret ederek, Ukrayna'da silah üretimine yatırım yapan ilk NATO üyesi ülke olduğunu belirtti. Bakan Umerov, "Bu, Ukrayna savunma sanayisinin uluslararası iş birliğine hazır olduğunun ve en yüksek standartları karşılama kapasitesine sahip olduğunun bir kanıtıdır." ifadesini kullandı.  Ukrayna Stratejik Endüstrilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Boyev ise "Bugün imzalanan belgenin önemi, Ukraynalı silah üreticileri tarafından üretilen silahların tedarikini finanse etmeye yönelik projelerin uygulanmasına yönelik net bir mekanizma kurmuş olmamızdır. Şimdi finansman projelerinin doğrudan uygulanmasına geçiyoruz." diyerek müttefiklerine teşekkür etti.

8 ülkeden AB'ye Ukrayna'nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletme teklifi Haber

8 ülkeden AB'ye Ukrayna'nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletme teklifi

Danimarka, İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda ve Polonya, Avrupa Birliği’ne (AB) Ukrayna’nın savunma sanayii ile iş birliğini genişletme teklifinde bulundu. Danimarka Savunma Bakanlığından dün yapılan açıklamada, Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen'in girişimiyle İsveç, Finlandiya, Estonya, Letonya, Litvanya, Hollanda ve Polonya savunma bakanlarının Avrupa Komisyonu, AB Ortak Dış Politika Servisi ve Avrupa Savunma Ajansına ortak bir mektup gönderdiği aktarıldı. Mektupta Ukrayna savunma sanayii ile iş birliğinin genişletilmesi teklif edildi. Konuyu değerlendiren Danimarka Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen, "Diğer yedi savunma bakanıyla birlikte, Ukrayna'nın Avrupa savunma sanayisine entegrasyonuna yönelik mümkün olan en kısa sürede bir AB eylem planı hazırlamayı planlıyoruz. Diğer şeylerin yanı sıra, Ukrayna'nın AB'nin savunma sanayii ve savunma inovasyonu programlarına erişimini sağlamalıdır. Güçlendirilmiş bir Ukrayna savunma sanayii Ukrayna için ve Avrupa'daki arz güvenliğimiz için şarttır.” açıklamasında bulundu. Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre, Rusya'nın Ukrayna'ya geniş çaplı işgal saldırısı başlattığından bu yana AB üyesi ülkeler tarafından satın alınan savunma ekipmanlarının neredeyse yüzde 80'inin Avrupa dışından satın alındığına dikkat çekilen mektupta, “Ancak Avrupa'da üye ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sanayi kurulacaksa bu eğilim sürdürülebilir değildir. Avrupa'da arz güvenliği oluşturmamız, AB'nin Ukrayna'ya askeri desteğinin devam etmesi ve AB'nin kendi güvenliği konusunda daha fazla sorumluluk alabilmesi için bir ön koşuldur.” denildi. Mektupta ayrıca endüstriyel ortaklıklar ve hedefe yönelik çabalar yoluyla Ukrayna'da yerel düzeyde “teknik destek kapasitesinin oluşturulması” gerektiği vurgulanarak, "Bunun başarılı olması için, Ukraynalı ve Avrupalı ​​şirketler arasında uzun vadeli ve stratejik endüstriyel ortaklıklar kurmaya yönelik iyi bir AB çerçevesi oluşturmalıyız. Danimarka ilk adımı atarak Ukrayna savunma sanayine doğrudan yatırım yapacağını duyurdu. Daha fazla AB ülkesinin Danimarka yatırımını desteklemesi ve bizi örnek alması Ukrayna'yı kesinlikle güçlendirecektir." ifadelerine yer verildi.

Danimarka'dan Ukrayna'ya F-16 programını güçlendiren askerî destek Haber

Danimarka'dan Ukrayna'ya F-16 programını güçlendiren askerî destek

Danimarka, Ukrayna’ya yeni askerî yardım paketi sağlayacağını duyurdu. Askerî paket, hava savunmasının ve F-16 programının güçlendirilmesini öngörüyor. "DANİMARKA KARARLI BİR ŞEKİLDE UKRAYNA'NIN ARKASINDA DURUYOR" Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, 16 Mayıs 2024 tarihinde ülkesinin Ukrayna'ya yeni bir askeri yardım paketi sağlayacağını açıkladı. Sosyal medya üzerinden açıklama yapan Rasmussen, “Ukrayna için hava savunma ve topçu odaklı 5,6 milyar Danimarka Kronu (yaklaşık 815 milyon Dolar) tutarında yeni bir askeri bağış paketini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum. Aynı zamanda Danimarka Ukrayna’nın savunma sanayisine yatırım olasılığı için daha fazla fon ayırıyor. Danimarka kararlı bir şekilde Ukrayna'nın arkasında duruyor." ifadelerine yer verdi. ZELENSKIY’DEN TEŞEKKÜR Yardım için teşekkür eden Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), Danimarka’nın yardım paketinin; hava savunma, topçu sistemleri, F-16 programının desteklenmesi ve Ukraynalı savunma üreticilerinden doğrudan tedarik gibi Ukrayna’nın tam ihtiyaç duyduğu maddeleri içerdiğine dikkat çekti.  Zelenskıy, “Başbakan Frederisken'e ve hükûmetine minnettarım. Danimarkalı milletvekillerine ve Danimarka halkına, ortak değerlerimiz ve geleceğimiz için verilen bu mücadelede Ukrayna'ya verdikleri kararlı destek için teşekkür ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Danimarka Başbakanından Avrupa’ya Patriot hava savunma sistemleri çağrısı Haber

Danimarka Başbakanından Avrupa’ya Patriot hava savunma sistemleri çağrısı

Danimarka, İsveç, Almanya, Finlandiya, İzlanda ve Norveç liderleri 13 Mayıs’ta basın toplantısı gerçekleştirdi. Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, basın toplantısında yaptığı açıklamada diğer Avrupa ülkelerini Almanya örneğini takip etmeye ve Ukrayna'ya daha fazla Patriot hava savunma sistemi sağlamaya çağırdı. Ukrayna'nın "beş veya altı Patriot sistemine daha ihtiyacı olduğuna"  dikkat çeken Frederiksen,  "Bu sistemler Avrupa'da. Hava savunma sistemlerinin Ukrayna'da olması NATO ülkelerinden daha iyidir."  dedi. UKRAYNA'NIN İHTİYACI OLAN PATRİOT FÜZE SİSTEMİ SAYISI AÇIKLANDI! Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna'nın en az yedi Patriot uçaksavar füze sistemine ihtiyacı olduğunu söylemişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 27 Nisan tarihinde yaptığı açıklamada, "Tüm bunların mümkün olan en kısa sürede gerçekleşmesi için Ukrayna dostlarının, özellikle Patriot'un teslimi konusunda her türlü girişimi desteklemesi önemlidir. Ukrayna'nın yedi sisteme ihtiyacı var ve bu minimumdur. Ortaklarımızın bu Patriot'ları var"  açıklamasını yapmıştı. YAKINDA ALMANYA'DAN PATRİOT FÜZE SİSTEMİ UKRAYNA'YA GÖNDERİLECEK Ukrayna ordusu, geniş çaplı Rus işgalinin başlangıcından bu yana Batılı müttefikler tarafından sağlanan birçok Patriot sistemine sahipti. Yakın gelecekte Almanya'dan bir Patriot da Ukrayna'ya gönderilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.