SON DAKİKA
Hava Durumu

#Demiryolu

QHA - Kırım Haber Ajansı - Demiryolu haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Demiryolu haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı Haber

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan iş birliğiyle, 30 Ekim 2017'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımıyla açılan hat, ülkenin demir yoluyla dışa açılan ticaret yolu konumunda bulunuyor. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'den başlayıp Gürcistan'ın Tiflis ve Ahılkelek şehirlerinden geçerek Türkiye'nin Kars iline uzanan demir yolu hattı toplamda 829 kilometrelik bir güzergâha sahip. MAYIS 2023'TEN BU YANA KAPALIYDI BTK demiryolu hattı üzerinden Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin'e yük taşımacılığı gerçekleştirilirken Gürcistan'ın yol bakım çalışmaları talebi nedeniyle BTK hattı Mayıs 2023'te kapatıldı. BTK Demiryolu, Gürcistan'dan geçen kısmının 184 kilometrelik bölümünün onarım, yeniden inşa, modernizasyon ve genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla 20 Mayıs 2024'ten itibaren yeniden yük taşımacılığına açıldı. Azerbaycan'dan hareket eden 20 adet 45 feetlik konteyner ile 632 ton plastik hammaddesi taşıyan ilk tren, saat 04.50'de Kars Tren Garı'na ulaştı. Tren, Kars Garı'nda gümrük muhafaza ekiplerince yapılan incelemenin ardından Kars Lojistik Merkezi'ne alındı. BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTI BTK Demiryolu Hattı ile Türkiye'den Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Rusya ve Çin'e inşaat malzemesi, demir cevheri, manganez, boraks, beyaz eşya, gıda maddesi, temizlik ürünleri, mermer, feldispat, mdf, soya küspesi, yaş sebze ve meyve gönderilirken, Türkiye'ye tahıl, hububat, yem, ceviz, silikon, kağıt, rulo sac, bakır katot, çinko, gübre, kimyasal ürünler ve elektronik eşya taşınıyor. Çin-Türkiye arasında Orta Koridor ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı üzerinden yapılan blok konteyner trenlerinde hedef orta vadede yıllık 200 blok trene, uzun vadede ise yılda 1.500 blok trene ulaşmak. Ayrıca, Çin-Türkiye arasındaki toplam seyir süresinin ise 12 günden 10 güne düşürülmesi hedefleniyor. BTK ve Orta Koridor üzerinden gerçekleştirilen taşımalarda önemli bir lojistik merkez oluşturacak olan Kars Lojistik Merkezi ise 2021 yılının mayıs ayında hizmete açılmıştı.

FSB, Kırım’da "demiryoluna sabotaj düzenleme" şüphesiyle bir kişiyi alıkoydu! Haber

FSB, Kırım’da "demiryoluna sabotaj düzenleme" şüphesiyle bir kişiyi alıkoydu!

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal altındaki Kırım’da "demiryolunu patlatma" şüphesiyle bir kişiyi alıkoydu. İşgalciler, alıkonulan kişinin Ukrayna istihbaratı için çalıştığını ileri sürdü. Rus propaganda haber ajansları, bu sabah FSB’nin Kırım’da bir Akmesmescit sakinini "demiryolunu patlatma" şüphesiyle alıkoyduğunu duyurdu. Çıkan haberde, alıkonulan kişinin, Kırım’da 23 Şubat 2023 tarihinde demiryolu hattını patlattığı iddia edildi. FSB’den yapılan açıklamada, alıkonulan kişinin Şubat 2022’den sonra Odesa’ya gittiği ve Ukrayna istihbaratı ile işbirliği yaparak bir istihbarat ve sabotaj eğitimi kursundan geçtikten sonra Kırım’a geri gönderildiği öne sürüldü. KIRIM'DA GİZLİ DİRENİŞ HAREKETİ, İŞGALCİLERE TEÇHİZAT TAŞIYAN DEMİRYOLUNU KULLANILAMAZ HALE GETİRMİŞTİ Rus işgali altındaki Kırım’da 23 Şubat 2023 tarihinde, Akmescit (Simferopol) yakınlarında demiryolu hattı kullanılamaz hale getirilmişti. Olay sonucunda trenlerin hareketi durdurulmuştu. EN AZ 14 KIRIM TATARI BASKIYA MARUZ KALDI İşgalciler, ilgili olayları Kırım Tatarlarına karşı baskıları artırmak için bahane olarak kullanıyor. KrımSOS insan hakları örgütü, Kırım’da Şubat 2023'ten günümüze kadar, işgalcilerin sözde sabotajcıları arama faaliyetleri bağlamında en az 14 Kırım Tatarının baskılara maruz kaldığını belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.