SON DAKİKA
Hava Durumu

#Denıs Şmıgal

QHA - Kırım Haber Ajansı - Denıs Şmıgal haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Denıs Şmıgal haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Japonya, Ukrayna'nın yeniden inşasına destek sözü verdi Haber

Japonya, Ukrayna'nın yeniden inşasına destek sözü verdi

Japonya, Rus saldırıları nedeniyle Ukrayna genelinde zarar gören yapılar için harekete geçti. Ukrayna'nın yeniden inşasına destek veren Japonya, 19 Şubat 2024 tarihinde başkent Tokyo'da Ukraynalı yetkilileri ağırladı.  JAPONYA, 10 MİLYAR DOLARLIK DESTEK TAAHHÜTÜ VERDİ Japonya Başbakanı Fumio Kişida ile Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal'in bir araya geldiği toplantıda, ülkenin yeniden inşası için atılan adımlar görüşüldü. Toplantının açılışında konuşan Başbakan Kişida, "Japonya Ukrayna'nın yanında yer aldı ve yanında olmaya da devam ediyor" ifadeleriyle Ukrayna'ya yönelik desteğin altını çizdi. Ölümcül silahların tedarikinin yasak olduğu Japonya'da Kıyiv hükûmetine 10 milyar dolardan fazla ekonomik destek taahhüt edildi. JAPONYA-UKRAYNA ARASINDA YENİ DÖNEM Öte yandan Başbakan Şmigal ise toplantı dolayısıyla Japonya-Ukrayna arasında yeni bir dönemin başladığını, bu desteğin unutulmayacağını söyledi. Ukrayna Maliye Bakanı Sergiy Marçenko basın toplantısında yaptığı değerlendirmede ülkenin bütçesine işaret ederek, "Bizimle birlikte olan tek ortak Japonya olmasına rağmen gayet iyi idare ettik" dedi. JETRO KIYİV'DE OFİS AÇACAK Japonya Başbakanı Kişida toplantıda, Ukrayna'daki risk sermayesi şirketlerin destekleneceğini ve Japon Dış Ticaret Teşkilatı'nın (JETRO) Kıyiv'de açılacağını duyurdu. Toplantıda 50 adet Japon şirket yetkilileri Ukraynalı yetkililer ile birlikte tarım, enerji ve altyapı alanlarında anlaşmalar imzaladı.  Görüşmenin ardından Kişida ve Şmigal yaptığı ortak basın toplantısında, Almanya'da düzenlenecek Ukrayna Kurtarma Konferansına hazırlık yapıldığını belirtti.

Slovakya'dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna'ya mayın temizleme aracı gönderilecek Haber

Slovakya'dan dikkat çeken çıkış: Ukrayna'ya mayın temizleme aracı gönderilecek

Rusya yanlısı Slovakya hükûmeti, Ukrayna'ya yönelik kararsız tutumlarından vazgeçme sinyali verdi. Slovakya Başbakanı Robert Fico, Ukrayna ziyaretinden önce Ukrayna'nın NATO'ya katılımına ilişkin verdikleri onaydan vazgeçtiklerini duyurmuştu.  SLOVAKYA, UKRAYNA TUTUMUNU DEĞİŞTİRDİ Mİ? Başbakan Fico, 24 Ocak 2024 tarihindeki Kıyiv ziyaretinde Ukraynalı mevkidaşı Denis Şmıgal ile yaptığı görüşmenin ardından tutumunu yenileme kararı aldı. Başbakan Şmıgal ziyaretle ilgili yaptığı açıklamada, "Sayın Slovakya Başbakanı, devletimizin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü tam olarak desteklediğini vurguladı. Elbette bunu geniş bir toplantı sırasında imzalanan ortak açıklamamızda da kaydettik" dedi.  SLOVAKYA, UKRAYNA'YA MAYIN TEMİZLEME ARAÇLARI TEDARİK EDECEK Şmıgal ayrıca Slovakya'nın AB'nin Ukrayna'ya tahsis edilmesi planlanan 50 milyar avroluk blokesini kaldırdığını söyledi. Şmıgal, Ukrayna ile Slovakya arasında işbirliği yapıldığını vurgulayarak, Slovak özel şirketlerinin, T-72 tankını temel alan zırhlı ekskavatörler ve mayın temizleme araçları tedarik edeceğini açıkladı. Şmıgal, "Slovakya, avcılarımızın Herson bölgesinin işgal altındaki bölümünde ilgili çalışmaları yürütebilmesi için iki adet Bozena-4 mayın temizleme aracı tedarik etmeye zaten karar verdi. Bunun için çok minnettarız" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Başbakanı Şmıgal'den Türkiye'ye övgü Haber

Ukrayna Başbakanı Şmıgal'den Türkiye'ye övgü

Birleşik Krallık'ın başkenti Londra'da iki gün süren "Ukrayna'yı İyileştirme Konferansı 2023" başlıklı toplantı 22 Haziran 2023 tarihinde Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Ukrayna Başbakanı Denis Şmıgal'ın açılış konuşmalarıyla başlamıştı. Sunak konuşmasında, Ukrayna'ya desteğin devam edeceğini ve ülkenin yeniden inşası için maddi imkan yardımı yapılacağını söylemişti. Öte yandan toplantıya çevrim içi olarak katılan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Sunak'a memnuniyetini bildirmiş, Ukrayna'nın yeniden inşası için gerekli olanları dile getirmişti. UKRAYNA BAŞBAKANI ŞMIGAL, TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUK ÇABALARINI TAKDİR ETTİ Rus saldırıları altındaki Ukrayna'nın yeniden inşası için 411 milyon dolara ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Başbakan Şmıgal, Türkiye'yi unutmadı. 24 Şubat 2022'den bu yana Rus saldırılarıyla birlikte Türkiye'nin arabuluculuk rolü üstlendiğini hatırlatan Şmıgal, ülkenin bu çabalarını takdir etti. Şmıgal, "Türkiye'nin desteklediği Karadeniz Tahıl Girişimi'ne minnettarız ve bu girişim hepimizi, tüm dünyayı, Orta Doğu ülkelerini, Afrika ülkelerini ve Avrupa ülkelerini, Ukrayna'dan çok ihtiyaç duyulan tahıla ulaştırdı" ifadelerini kullandı. Başbakan Şmıgal, Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin yönelttiği soruya karşı, "Türkiye bizim için çok önemli bir ortak, komşu bir ülke" dedi.  Şmıgal sözlerine, "Türkiye'nin, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın (Recep Tayyip Erdoğan), hükumetin tüm çabalarını takdir ediyoruz ve hep birlikte, Türkiye’yle, tüm müttefiklerimizle, Avrupa’yla, ABD’yle, İngiltere’yle ülkemde barışa ulaşacağımızı umuyoruz" ifadelerini ekledi. TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI NEDİR? Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş nedeniyle abluka altında kalan Ukrayna tahıllarının ihracatı yapılamamış ve ihracatı yapılamayan hububat dolayısıyla dünya, gıda krizinin eşiğine gelmişti. Rusya’nın sebep olduğu küresel gıda krizini önlemek için Türkiye kolları sıvadı. Savaşın başından bu yana arabuluculuk rolü üstlenen Türkiye, Birleşmiş Milletler çatısı altında İstanbul’da iki kez Ukrayna ve Rusya askeri heyetlerini ağırladı. 22 Temmuz 2022’de Karadeniz üzerinden tahıl koridoru oluşturulması için, “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandı. İmzalanan anlaşmanın ardından tahıl taşıyacak gemilerin hazırlık çalışmaları ise tamamlandı. Tahıl yüklü gemiler Odesa, Çornomorsk, Yujnıy limanlarından yola çıkarak İstanbul’daki Müşterek Koordinasyon Merkezi’nde bekletiliyor. Denetimlerin ve güvenliğin sağlanmasında rol oynayan Türkiye, tahılları dünya pazarına açıyor.

Ukrayna Başbakanı: Stratejik ortağımız Türkiye'yi seçimlerin tamamlanmasından dolayı tebrik ediyorum Haber

Ukrayna Başbakanı: Stratejik ortağımız Türkiye'yi seçimlerin tamamlanmasından dolayı tebrik ediyorum

Türkiye Cumhuriyeti, 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından bugün ikinci tur seçimi için sandık başına gitti. Mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yarıştığı seçimde sonuçlar, Anadolu Ajansı ve ANKA Haber Ajansının verilerine göre takip edildi. Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 52'sini alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazandı. "STRATEJİK ORTAĞIMIZ TÜRKİYE'Yİ SEÇİMLERİN TAMAMLANMASINDAN DOLAYI TEBRİK EDİYORUM" Ukrayna Başbakanı Denıs Şmıgal, Türkiye'de tamamlanan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından, "Stratejik ortağımız Türkiye'yi seçimlerin tamamlanmasından dolayı tebrik ediyorum. Ülkelerimiz arasındaki dostane ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkilere saygı duyuyorum ve halklarımızın yararına olacak şekilde karşılıklı çıkar alanlarında daha fazla işbirliği yapmayı umuyorum" açıklamasını yaptı. Başbakan Şmıgal, açıklamasını hem Türkçe hem de Ukraince paylaştı. Stratejik ortağımız Türkiye'yi seçimlerin tamamlanmasından dolayı tebrik ediyorum. Ülkelerimiz arasındaki dostane ve karşılıklı faydaya dayalı ilişkilere saygı duyuyor, halklarımızın yararına ortak çıkar alanlarında daha fazla iş birliğini temenni ediyorum. — Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) May 28, 2023 Вітаю нашого стратегічного партнера Туреччину ???????? із завершенням виборів. Поважаю дружні й взаємовигідні відносини між нашими країнами та сподіваюся на подальше співробітництво у сферах, що становлять взаємний інтерес на благо наших народів. — Denys Shmyhal (@Denys_Shmyhal) May 28, 2023 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YENİDEN CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre seçimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kazandı. Anadolu Ajansı verilerine göre, Türkiye genelinde saat 22.37 itibarıyla sandıkların yüzde 99.75'i açıldı. Buna göre sonuçlar: Recep Tayyip Erdoğan: 52,14 Kemal Kılıçdaroğlu: 47,86.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.