SON DAKİKA
Hava Durumu

#Donetsk

QHA - Kırım Haber Ajansı - Donetsk haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Donetsk haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

99 Ukraynalı askerin naaşı ülkeye teslim edildi Haber

99 Ukraynalı askerin naaşı ülkeye teslim edildi

Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü için Rus saldırılarına karşı savaşan Ukraynalı askerlerin naaşı 12 Nisan 2024 tarihinde Ukrayna'ya teslim edildi. Ukrayna Savaş Esirlerine Muamele Koordinasyon Merkezi tarafından açıklanan bilgilere göre 99 Ukraynalı askerin naaşı işgal altındaki bölgelerden çıkarılarak, Ukrayna'ya nakledildi. 99 UKRAYNALI ASKERİN NAAŞI 3 BÖLGEDEN TESLİM EDİLDİ Koordinasyon Merkezi, 77 askerin Donetsk, 20 askerin Zaporijjya ve 2 askerin ise Harkiv bölgesinden çıkarılarak hükûmete teslim edildiğini duyurdu. Adli tıp uzmanları tarafından Ukraynalı askerlerin kimlikleri tespit edildikten sonra devlet kontrolüyle Ukrayna Kolluk Kuvvetleri tarafından ailelerine gönderilecek. Askerlerin naaşları Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Servisi Ortak Merkezi, Kayıp Kişiler Komiserliği Sekreteryası, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri (CSU Merkez Komitesi) ve Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi ile iş birliği içinde, geçici olarak Rus işgali altında olan bölgeden kurtarıldı.    Koordinasyon Merkezi, askerlerin naaşlarına ulaşılması ve devlete iade edilmesi konusunda yardımcı olan tüm kurumlara ve Uluslararası Kızılhaç Komitesine teşekkür etti. SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA 31 BİNİ AŞKIN UKRAYNALI ASKER HAYATINI KAYBETTİ En son 21 Mart 2024 tarihinde 121 Ukraynalı askerin naaşı teslim edilmişti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, topyekûn saldırı ve işgal girişiminin başlamasının 2. yılı olan 24 Şubat 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, cephede toplam 31 bin Ukraynalı askerin hayatını kaybettiğini aktarmıştı.

Ukrayna'dan Donetsk ayrılıkçılarının lideri Puşilin’e 15 yıl hapis cezası Haber

Ukrayna'dan Donetsk ayrılıkçılarının lideri Puşilin’e 15 yıl hapis cezası

Ukrayna mahkemesi, Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından yasa dışı olarak oluşturulan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri, vatan haini Denis Puşilin hakkında gıyaben 15 yıl hapis cezası verdi. Ukrayna Başsavcılığı, bugün şahıs hakkında yazılı açıklama yayımladı. Ayrılıkçı lider Puşilin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve dokunulmazlığını ihlal etmesi ve işgalci Rus yönetimi ile işbirlikçi faaliyetlerde bulunması nedeniyle suçlu bulundu. Ayrıca, Puşilin'e ait mallara el konulduğu ve bununla birlikte 15 yıl hapis cezasına çarptırıldığı aktarıldı. RUSYA'YA İŞGALİ MEŞRULAŞTIRMASI İÇİN YARDIM ETTİ Başsavcılığın açıklamasında, 24 Şubat 2022'de Rus ordusu, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni koruma bahanesiyle Ukrayna'ya karşı topyekun bir işgal başlattığı belirtildi. Ayrıca Puşilin’in Eylül 2022’de topladığı sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Konseyinin “Donetsk Halk Cumhuriyetinin Rusya’ya bağlanması konusundaki" referandumu kabul ettiği kaydedildi. Daha sonra Puşilin, birçok kez geçici işgal altında bulunan Donetsk bölgesi topraklarının Rusya'ya bağlanması gerektiğini savundu ve daha fazla Ukrayna toprağının işgal altına alınması çağrılarında bulundu. Yapılan açıklamada, "Sonunda, sözde lider tarafından imzalanan hükümsüz ve geçersiz bir yasaya dayanarak, Rus silahlı kuvvetlerinin kontrolü altındaki geçici olarak işgal edilmiş topraklarda yasa dışı bir 'referandum' düzenlendi” denildi. Açıklamada, 30 Eylül 2022 tarihinde Puşilin’in işgalci Putin ile Donetsk bölgesinin Rusya'ya dahil edilmesine ilişkin bir "anlaşma" imzaladığı hatırlatıldı. RUSYA’DAN UKRAYNA’NIN İŞGAL ALTINDAKİ BÖLGELERİNDE SAHTE REFERANDUM Kremlin yönetimi, 23-27 Eylül 2022 tarihleri arasında; Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyeti ile Rus işgal güçleri tarafından kontrol edilen Zaporijjya ve Herson bölgelerinde Rusya’ya bağlanma konulu “referandumlar” düzenledi. Sözde seçim komisyonu üyeleri, askerlerle birlikte ev ev dolaşarak herkesi oylamaya katılmaya zorladı. Rus ordusu tarafından kontrol altına alındıktan sonra Kremlin tarafından atanan sözde Donetsk, Lugansk, Herson ve Zaporijjya bölge liderleri, işgalci Putin ile bölgelerinin Rusya'ya dahil edilmesine ilişkin bir "anlaşma" imzaladı. RUS KUKLALARI DIŞINDA REFERANDUMU KİMSE TANIMADI! Rusya ve Rus kuklası devletler dışında, işgal altındaki Ukrayna topraklarında düzenlenen yasa dışı sözde referandumları tanıyan kimse bulunmuyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.