SON DAKİKA
Hava Durumu

#Dörtlü Toplantı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Dörtlü Toplantı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Dörtlü Toplantı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Bakan Akar'dan Moskova'daki Suriye konulu toplantıya ilişkin açıklama Haber

Bakan Akar'dan Moskova'daki Suriye konulu toplantıya ilişkin açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkiilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan dün Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen dörtlü toplantıya katıldı. Türkiye-Rusya-İran ve Suriye savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının katıldığı toplantıda, Suriye ana gündem maddesiydi.  "TÜRKİYE'NİN TEK AMACI TERÖRİSTLERİ ETKİSİZ HALE GETİRMEK" Bakan Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Reza Aştiyani ve Rusya, İran ve Suriye istihbarat başkanlarının bir arada olduğu toplantıya ilişkin bugün açıklama yaptı. Moskova'daki Vnukova Havalimanı'nda konuşan Akar, Türkiye'nin bölgedeki tek amacının PKK/YPG/PYD ve DEAŞ mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek olduğunu vurguladı.  SURİYELİ MÜLTECİ SORUNU Ayrıca Suriye sınırındaki mülteci akınının durdurulmasının amaçlandığını dile getiren Akar, "Yaptığımız çalışmalarla Suriye’de olabildiğince olumlu, istikrarlı ortamı sağlamak, şartları oluşturmak suretiyle ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamayı amaçladığımızı da kendileriyle paylaştık. Suriye sorununun BMGK 2254 sayılı kararı çerçevesinde tüm unsurları kapsayıcı şekilde ve bütüncül bir yaklaşımla çözülmesi gerektiğini muhataplarımıza ifade ettik" ifadelerini kullandı.  İKİLİ GÖRÜŞMELERDE SURİYE KONUSU ELE ALINDI Akar, ikili görüşmelerin de yapıldığını ve Türkiye'nin bu tutumunu net bir şekilde ifade ettiğini aktardı. Akar, "İster Türkiye’de, ister Suriye’de beraber olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var. Hiçbir şekilde onların aleyhine bir durum söz konusu değil. Onları zora sokacak bir karar almamız da mevzu bahis olamaz. Herkesin bunu bilmesi ve buna göre davranması lazım. Bizim başlangıçtan itibaren bu konuda son derece açık ve net bir politikamız var. Biz bir an önce terör belasından kurtulmak, ülkemizin, sınırlarımızın, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak ve bölgeye barış, istikrar ve huzurun gelmesi için gayret gösteriyoruz. Bu konuda mesafe almak için elimizden gelen çabayı gösterecek, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizim bu yapılan toplantının bundan sonraki faaliyetlere, bölgede barış ve istikrarın gelmesine ciddi katkılar sağlayacağını değerlendiriyoruz. Olumlu bir atmosferde toplantıyı tamamladık ve Moskova’dan ayrılıyoruz" açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Fidan Moskova’da Haber

Milli Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Fidan Moskova’da

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, Türkiye-Rusya-Suriye-İran savunma bakanları ile istihbarat toplantısı için Moskova'ya gitti. Bakan Akar ve MİT Başkanı Fidan'ı taşıyan uçak, bugün Rusya'nın başkenti Moskova'daki Vnukova Havalimanı'na indi. Heyeti Rus yetkililerin yanı sıra Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar ve diğer Türk yetkililer karşıladı. 4 DEVLETİN ÖNEMLİ İSİMLERİ BİR ARADA Bakan Akar ve Başkan Fidan, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Mahmud Abbas, İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Muhammed Rıza Aştiyani'nin yanı sıra bu ülkelerin istihbarat başkanlarının yer alacağı dörtlü toplantıya katılacak. "BÖLGE BARIŞI İÇİN TÜRKİYE ELİNDEN GELENİ YAPACAK" Hulusi Akar, dün dörtlü görüşme hakkında yaptığı açıklamada şunları söylemişti: "Daha sonra gerçekleştirilen çalışmalarda bu toplantılara İran’ın da katılması konusunda karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. İlgili makamlar tarafından bu uygun görüldü. Bu toplantının devamı niteliğinde, bu sefer dörtlü olarak, savunma bakanları ve istihbarat başkanlarının katılacağı bir toplantı konusunda hazırlıklarımız devam ediyor. 25 Nisan'da bu toplantının Moskova'da icra edilmesi planlanıyor. Amacımız buradaki sorunların görüşmeler yoluyla çözülmesi ve bir an önce bölgeye barış ve huzurun hakim olması" Ayrıca Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşı işaret eden Bakan Akar, "Toplantının yapılmasına müteakip bazı olumlu gelişmelerin gerçekleşmesini de bekliyoruz. Bölge barışına katkı sağlamak için Türkiye, Bakanlık olarak elimizden gelen ne varsa gerekli gayreti gösteriyoruz." dedi. SURİYELİLERİN EVİNE DÖNÜŞ POLİTİKASI Akar Türkiye'nin terörle mücadelede kararlı olduğunu, Suriyelilerin gerekli şartlar oluştuğunda yuvalarına, evlerine geri döneceğini söyledi. Akar, "Onları zora sokacak herhangi bir durum veya böyle bir karar almamız asla söz konusu değil. Rahat, müsterih olsunlar. Bu tutumumuz herkes tarafından bilinmeli ve buna göre davranılmalı. Bu konuda son derece net bir politika izliyoruz" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.