SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ermenistan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ermenistan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ermenistan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ermenistan işgali altındaki 4 köy Azerbaycan’a iade edildi Haber

Ermenistan işgali altındaki 4 köy Azerbaycan’a iade edildi

Ermenistan'ın işgal altında tuttuğu Gazah ilinin Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köyleri Azerbaycan’a iade edildi. Azerbaycan-Ermenistan Sınır Belirleme Komisyonu Eş Başkanı ve Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev'in Ofisinden 24 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, sınırlandırma çalışmaları sonucunda 12.7 km uzunluğundaki sınır hattının belirlendiği duyuruldu. Açıklamada, Gazah ilinin Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerinin Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Sınır Teşkilatı tarafından kontrol altına alındığı bildirildi. AZERBAYCAN'A AİT 4 KÖY Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ile Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan başkanlığındaki sınır belirleme komisyonlarının 9. toplantısı 16 Mayıs 2024 tarihinde iki ülke sınırında yapılmıştı. Toplantı sonunda Ermeni işgalcilerin henüz çekilmediği Azerbaycan'a ait 4 köyle ilgili bir iade protokolü imzalanmıştı. Toplantıda komisyonlar, 19 Nisan 2024 tarihli 8. Toplantı Protokolü uyarınca tarafların Gazah bölgesindeki sınır hattının koordinatlarının belirlenmesi konusu görüşmüştü. Gazah kentine bağlı Azerbaycan'a ait 4 olan köy; Baganis Ayrim, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köyleri ile Ermenistan köyleri arasındaki sınır hattının koordinatlarının Sovyetler Birliği Genelkurmay Başkanlığının 1976 tarihli topoğrafik haritasına uygun belirlenmesi hususunda anlaşmıştı. Azerbaycan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar, mutabık kaldıkları konulara ilişkin protokole imza atmıştı. Komisyonların bir önceki toplantısında Ermenistan, 1. Karabağ Savaşı'nda işgal ettiği Bağanis Ayrım, Aşağı Eskipara, Heyrimli ve Kızılhacılı köylerini Azerbaycan'a iade etmeyi kabul etmişti. İki ülkenin uzman grupları sınırda jeodezik ölçümlere başlamış ve Azerbaycan ile Ermenistan sınırında ilk kez sınır taşı yerleştirilmişti.

Rus sınır muhafızları Zengezur’dan çekiliyor Haber

Rus sınır muhafızları Zengezur’dan çekiliyor

Rusya, Ermenistan’ın Azerbaycan sınırındaki birliklerini çekmeye devam ediyor. Azerbaycan merkezli haber kaynağı Azernews’in 12 Mayıs tarihli haberine göre, Rusya Ermenistan’ın Azerbaycan sınırındaki Zengezur ilçesinde Rus sınır muhafızlarının görev yaptığı karakolları kapatmaya başladı. Rus sınır muhafızları, 44 gün süren İkinci Karabağ Savaşı’nın hemen ardından Aralık 2020'de bu bölgeye yerleşmişlerdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, 8 Mayıs'ta Moskova'da yapılan toplantıda Rus sınır muhafızlarının Ermenistan'ın çeşitli bölgelerinden çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. Peskov, "2020 sonbaharında Ermeni tarafının talebi üzerine birliklerimiz bir dizi Ermeni bölgesine konuşlandırıldı. Paşinyan, değişen koşullar nedeniyle artık bunlara ihtiyaç kalmadığını söyledi, bu nedenle Putin bunu kabul etti ve ordumuzun ve sınır muhafızlarımızın geri çekilmesi konusunda anlaşmaya varıldı." demişti.  Ermeni Parlamentosunun iktidar grubunun başkanı Hayk Konjorian, daha önce  Rus sınır muhafızlarının Gegharkunik, Syunik, Tavuş, Ararat ve Vayots Dzor bölgelerinden çıkarıldığını duyurmuştu. ERMENİSTAN, RUS SINIR MUHAFIZLARINI İSTEMİYOR! Ermenistan Parlamentosu Başkanı Alen Simonyan, 27 Şubat 2024 tarihinde Rus sınır muhafızlarının, Zvartnots Havalimanı'ndan çekilmesi gerektiğini söylemişti. Rus sınır muhafızlarının eylemlerine işaret eden Parlamento Başkanı Simonyan, “Sanırım oradan ayrılmaları daha doğru olur. Ülkemizin sınırlarını kendimiz koruyacağız.” demişti.

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları Almatı’da görüştü Haber

Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları Almatı’da görüştü

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan Kazakistan’ın Almatı şehrinde bir araya geldi. Almatı ev sahipliğinde 10-11 Mayıs tarihlerinde görüşen bakanlar "Barış ve Devletlerarası İlişkilerin Kurulmasına İlişkin İkili Anlaşma" taslağının maddeleri üzerine müzakere gerçekleştirdi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından 11 Mayıs tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada taraflarda halen görüş ayrılıklarının bulunduğu ve çözüm bekleyen konular üzerinde müzakerelerin sürdürülmesi konusunda mutabakata vardığı bildirildi. Ziyaret kapsamında bakanların, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Murat Nurtleu ile ikili ve üçlü formatta ayrı ayrı görüştüğü kaydedildi. Bayramov, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki görüşmelere ev sahipliği yaptığı için Kazakistan'a teşekkür etti. "ANLAŞMAYI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUM" Ermeni işgal güçlerinin Azerbaycan'a yönelik taciz girişimi devam ederken, hükumetler arası mücazekere görüşmeleri için adım atılmıştı. Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Ofisinden 6 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan ile Ermenistan arasında görüşülecek müzakere süreci Kazakistan'ın başkenti Almatı'da 10 Mayıs tarihinde yapılacağı duyurulmuştu. Açıklamda ayrıca, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in, iki ülkenin Kazakistan'da müzakere yapma kararını onayladığı bildirilmişti. Tokayev konuya ilişkin açıklamasında, "Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti arasında, Kazakistan tarafının teklifi üzerine Dışişleri Bakanları arasında iki devlet arasında bir barış anlaşmasının hazırlanmasına ilişkin müzakerelerin yapılması yönündeki anlaşmayı memnuniyetle karşılıyorum." ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.