SON DAKİKA
Hava Durumu

#Esir Takası

QHA - Kırım Haber Ajansı - Esir Takası haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Esir Takası haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Savaş esiri değişimi, İsviçre’de yapılacak Barış Zirvesi’nde görüşülecek Haber

Savaş esiri değişimi, İsviçre’de yapılacak Barış Zirvesi’nde görüşülecek

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 3 Mayıs tarihinde savaş esiri değişimi konusunda açıklamalarda bulundu. Zelenskıy, Ukrayna başta olmak üzere herkesin savaş esiri değişimini düşünmeye açık olduğunu, bu fikri haziran ayında İsviçre'de yapılacak Barış Zirvesi'nde gündeme getireceğini ifade etti. Zelenskıy, Ukrayna Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı Ulusal Akademisinde yaptığı konuşmada “Hepsini takas etmemiz isteniyor. Tüm makul ülkeler bu rotayı destekliyor. Değişim yapıyoruz ama bunlar istediğimizden daha yavaş." dedi. SON ESİR TAKASININ ÜZERİNDEN 3 AY GEÇTİ Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 31 Ocak 2024 tarihinde 100 savaş esirinin Ukrayna’ya iade edildiği bilgisini kamuoyu ile paylaşmıştı. Zelenskıy, "Esir tutulan her bir Ukraynalıyı her zaman hatırlıyoruz. Hepsini serbest bırakmalıyız. Bunun için her gün çalışıyoruz." ifadelerini kullanmıştı. BARIŞ GÖRÜŞMELERİNE RUSYA KATILMAYACAK İsviçre 15-16 Haziran 2024 tarihlerinde birincisi düzenlenecek "Ukrayna Barış Zirvesi"ne ev sahipliği yapacak. Lucerne şehrinde yapılacak olan görüşmelere 160'tan fazla delegasyon davet edildi. İsviçre hükûmetinden Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın 10 maddelik Barış Formülü'nü temel alacak zirveye ilişkin açıklama yapılmıştı.  Hükûmet 2 Mayıs 2024 tarihli açıklamasında barış görüşmelerine Rusya'nın katılmayacağını duyurmuştu. Açıklamada, İsviçre'nin Rusya'yı davet etmeye her zaman açık olduğunu ancak Moskova'nın ilk görüşmelere katılmakla ilgilenmediğini defalarca vurguladığı belirtilmişti. Ocak ayında Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın talebi üzerine barış görüşmelerine ev sahipliği yapacağını duyuran İsviçre, zirvede G7, G20, BRICS gruplarının üyeleri, Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar ve iki dini temsilcinin yer alacağını açıklamıştı. Öte yandan Rusya'nın en büyük müttefiki Belarus, Moskova'nın katılmaması durumunda barış görüşmelerine gitmeyeceğini belirtmişti.

Rus esaretinden kurtarılan Ukraynalı çift birbirine kavuştu Haber

Rus esaretinden kurtarılan Ukraynalı çift birbirine kavuştu

İşgalci Rus askerler tarafından esir alınan Ukraynalı çift, 31 Ocak'ta yapılan esir takasının gerçekleşmesiyle bir araya geldi. Mariupol'de yaşayan 29 yaşındaki İllya Muzıka ve 27 yaşındaki Alina Panina isimli nişanlı çift birbirlerinden habersiz bir şekilde işgalciler tarafından esir alınmıştı. RUS ESARETİNDEN KURTARILAN ÇİFT BİR ARAYA GELDİ Muzıka, Rus esaretinden kurtulduktan sonra Reuters'e yaptığı açıklamasında, "Onun (Alina Panina) daha önce esaret altında olup olmadığını veya hala esaret altında olup olmadığını bilmiyordum. O kadar çok düşünüyordum ki, kafamı karıştırıyordu. Onu binlerce kez kafama gömmüş olmalıyım" ifadelerini kullandı. 2019'da tanışan çift, işgaciler tarafından 17 ve 19 Mayıs 2022'te 2 gün arayla esaret altına alınmıştı. Ekim 2022'de işgalcilerin elinden kurtulan Panina, çok fazla zayıfladığını ve sadece Muzıka'yı düşündüğünü belirtti. Esaretten kurtulur kurtulmaz sevgilisi Panina'yı babasına soran Muzıka, onun kurtarıldığını duyduktan sonra, "Kendimden geçmiştim, duygulara kapılmıştım" dedi. Çift başkent Kıyiv'de bir araya geldi. Panina ise "Konuşmak, kucaklaşmak, konuşmak için çok uzun zamandır bekliyorduk. Çok mutluyuz" dedi. 207 UKRAYNALI ASKER RUS ESARETİNDEN KURTARILDI Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna ile Rusya arasınındaki 50. esir değişiminin yapıldığını dün açıkladı. 31 Ocak'ta çoğunlu Mariupol savunucularından oluşan 207 Ukraynalı asker Rus esaretinden kurtarıldı.

Ukrayna, 207 vatandaşını daha Rus esaretinden kurtardı Haber

Ukrayna, 207 vatandaşını daha Rus esaretinden kurtardı

Ukrayna ve Rusya arasında bugün 50. savaş esiri değişimi gerçekleşti. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 31 Ocak’ta sivil ve askerlerden oluşan 207 savaş esirinin Ukrayna’ya iade edildiği bilgisini kamuoyu ile paylaştı. Zelenskıy, bu kişilerin yaklaşık olarak yarısının Mariupol savunucularından oluştuğunu söyledi. ŞU ANA KADAR 3 BİN 35 KİŞİ ESİR TAKASI İLE EVİNE DÖNDÜ Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, açıklamasında Rus esaretindeki kimseyi unutmadıklarını vurgulayarak, "Toplamda 3035 kişi geri döndü. Her birinin geri dönmesi için elimizden geleni yapacağız. Kimseyi unutmadık" dedi. Zelenskıy esir değişimine ilişkin yaptığı açıklamada, "207 asker ve sivilimiz evine döndü. Esir olan herkesi geri getireceğiz. Buna yönelik çalışmalar sürüyor” ifadelerini kullandı. Our people are back. 207 of them. We return them home no matter what. We remember each Ukrainian in captivity. Both warriors and civilians. We must bring all of them back. We are working on it. The Ukrainian team has done another excellent job. Budanov, Yermak, Usov, Maliuk,… pic.twitter.com/ZNNdTz3mKO — Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 31, 2024 Ukrayna Silahlı Kuvvetleri İstihbarat Başmüdürlüğü Temsilcisi Andriy Yusov, esir takasları sonucu önemli oranda Ukrayna vatandaşının evlerine geri döndüğünü aktararak, "Sıradaki takaslar için hazırlık çalışmaları devam ediyor... Tüm bilgiler mevcut, Rusya tarafından esir alınan Ukrayna vatandaşlarının sayısı ve tabii ki Ukrayna ordusu tarafından esir alınan veya kendi isteğiyle teslim olan Rusların sayısı belli. Ancak şu an rakamları açıklamıyoruz, bu konuda yorum yapmıyoruz" demişti.

Ukrayna, 230 asker ve sivili Rus esaretinden kurtardı Haber

Ukrayna, 230 asker ve sivili Rus esaretinden kurtardı

Rusya'nın 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'da başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırılar devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukraynalı asker ve sivillerden oluşan 230 kişinin, bugün Rus esaretinden kurtarıldığını açıkladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Ukraynalıların evlerine dönmesini sağlayan herkese teşekkürlerini bildirerek, "Askerler, çavuşlar, subaylar... Silahlı Kuvvetler, Ulusal Muhafızlar, Deniz Kuvvetleri, sınır muhafızı askerleri. Raporda, kurtarılanların bir kısmının Mariupol ve Azovstal'ı savunduğu belirtiliyor. Savunucularımıza teşekkür ederiz. Şu anda Rusya esaretinde olan tüm insanlarımızın geri döndürülmesi için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı. UKRAYNA, 230 ASKER VE SİVİLİ RUS ESARETİNDEN KURTARDI Our people are home. Today, we returned over 200 warriors and civilians from Russian captivity. Soldiers, sergeants, and officers. Armed Forces, National Guard, Navy, and Border Guards. Some of the defenders fought in Mariupol and Azovstal. I thank everyone who, despite all… pic.twitter.com/h9D5bNQPhc — Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 3, 2024 Ukrayna İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Dmıtro Lubinets, 230 Ukraynalı askerin Ukrayna'ya döndüğünü kaydederek, "Bugün 3 Ocak'ta, iyi haberin Ukrayna'nın her yerine yayılacağını duyurmak ne büyük mutluluk, çünkü uzun süre düşman esaretinde olan savunucular evlerine dönüyor. Bunlar Yılan Adası'ndaki Mariupol şehrinin savunucuları. .." dedi. ESİR TAKASI KAPSAMINDA 2 BİN 828 UKRAYNALI EVE DÖNDÜ Ombudsman Lubinets, esaretten kurtarılan Ukraynalı savunucuların tıbbi muayeneden geçeceğini, belgeleri iade edeceğini ve rehabilitasyona tabi tutulacağını vurguladı. Lubinets, Ukrayna yetkililerinin tüm vatandaşların evlerine dönmesi için çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Şu ana kadar 2 bin 828 Ukraynalı savaş esiri, takas kapsamında Ukrayna'ya iade edildi. Son olarak, 22 Aralık 2023 tarihinde 4 Ukraynalının esaretten kurtarıldığı ifade edilmişti.

Hamas, 2 Rus vatandaşı esiri serbest bıraktı Haber

Hamas, 2 Rus vatandaşı esiri serbest bıraktı

Gazze'de İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışmalar bir süredir verilen insani ara nedeniyle duraksadı. Bu süreçte esir takası ve esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili yeni gelişmeler gündeme geliyor. Hamas, elindeki 2 Rus vatandaşı esirin serbest kaldığını açıkladı. Hamas'tan 29 Kasım 2023 tarihinde yapılan açıklamada, 2 Rus esirin Uluslararası Kızılhaç Komitesine teslim edildiği kaydedildi. İsrail basını ise söz konusu esirlerin, Rusya vatandaşlığı bulunan 2 Yahudi kökenli İsrailli yerleşimci olduğunu kaydetti.  Benzer bir şekilde, Hamas'ın 26 Kasım'da da bir Rus vatandaşını serbest bıraktığı kaydedilmişti. GAZZE ŞERİDİ'NDE İNSANİ ARA İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze ve Batı Şeria'ya yönelik olarak başlattığı saldırılar bölgedeki tansiyonu yükseltiyor. Sivil, altyapı, hastane ve yerleşim yerlerine yapılan saldırılar neticesinde çok sayıda bebek ve çocuk ölümü gerçekleşti. Türkiye, saldırıların ortasında kalan sivillerin tahliyesini gerçekleştiriyor.  İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmişti. İsrail ile Filistin güçleri arasında varılan uzlaşma gereği 24 Kasım 2023 tarihi Cuma günü çatışmalar ve saldırılar kısmen durmuştu. Hamas'ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması bekleniyordu. Mutabakat kapsamında esirler karşılıklı olarak takas ediliyor. Katar Dışişleri Bakanlığı, 28 Kasım'da insani aranın 2 gün uzatıldığını duyurdu.

İsrail ve Hamas esir takası için anlaşmaya vardı Haber

İsrail ve Hamas esir takası için anlaşmaya vardı

İsrail ordusu ve Hamas güçleri, esir takası için anlaşmaya vardı. İsrail devlet medyası KAN, esir takası için anlaşmaya varıldığını açıkladı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise eşzamanlı bir açıklama ile Gazze Şeridi'nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas'la savaşın süreceğini kaydetti. ESİR TAKASI TAMAM: ATEŞKES İÇİN SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK? İsrail kamu yayıncısı, Tel Aviv yönetiminin esir takası için anlaşmayı kabul ettiğini kaydetti. Ayrıca, ateşkesin Gazze Şeridi'nin güneyindeki harekat için zaman vereceği ifade edildi. Konuyla ilgili yayımlanan haberde, "İsrail ordusunun şu aşamada çekinmeden anlaşmayı kabul ettiği söylenebilir. Orduda ateşkesin sahadaki güçleri yeniden organize etmek için kullanılabileceği söyleniyor. Kara manevrasının Gazze Şeridi'nin güneyine kadar genişletilmesine yönelik hazırlıklar da yapılıyor"  denildi. Diğer yandan, İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının mimarı Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi'nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas'la savaşa devam edeceklerinin altını çizdi. HAMAS'IN ELİNDE 239 İSRAİLLİ VAR İsrail yönetimi, Hamas'ın silahlı kanadı olan El Kassam Tugaylarının elinde 239 İsrailli esirin olduğunu belirtti. Ayrıca, anlaşma gereği İsrail hapishanelerinde aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 150 Filistinli mahkum serbest kalacak. Bunun karşılığında ise 4 gün ateşkes ilan edilecek. Bu süreçte, 50 İsrailli rehine bırakılacak. BM'DEN GAZZE'DE ATEŞKES İLANI AÇIKLAMASI: HAZIRLIK YAPIYORUZ Birleşmiş Milletler (BM) yönetimi, Gazze'de ateşkes ilan edilmesi halinde daha etkin şekilde insani yardım sağlanabileceğini ifade etti. BM, bu yönde hazırlığa başladığını açıkladı. GAZZE'DE TANSİYON YÜKSEK İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinde Gazze ve Batı Şeria'ya yönelik olarak başlattığı saldırılar bölgedeki tansiyonu yükseltiyor. Sivil, altyapı, hastane ve yerleşim yerlerine yapılan saldırılar neticesinde çok sayıda bebek ve çocuk ölümü gerçekleşti. Türkiye, saldırıların ortasında kalan sivillerin tahliyesini gerçekleştiriyor.  İSRAİL ORDUSU, GAZZE'DE BM'YE AİT OKULU VURDU Gazze Şeridi'nde İsrail ordusu ile Hamas güçleri arasında yaşanan çatışmaların ardından Filistinli sivillere yönelik yoğun saldırılar başladı. İsrail ordusu, bugün Gazze Şeridi'nde yerinden edilen sivillerin yer aldığı Cibaliye Mülteci Kampı'ndaki Birleşmiş Milletler'e bağlı El-Fahura Okulunu vurdu. Birleşmiş Milletlere bağlı okula yönelik saldırıda, en az 50 sivil yaşamını yitirdi. Çok sayıda Filistinli sivilin sığındığı Cibaliye Mülteci Kampı'nda bulunan Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) ait Fahura Okulu'na yerinden edilen sivillerin sığındığı biliniyor. GAZZE'DE 5 BİN 600 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ Filistin hükumeti, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana 13 binden fazla sivilin ölümüne neden olduğunu ayrıca bunların 5 bin 600'ünün çocuk olduğunu dile getirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.