SON DAKİKA
Hava Durumu

#Eski Kırım

QHA - Kırım Haber Ajansı - Eski Kırım haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Eski Kırım haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

İşgalci mahkemeden Eski Kırım Dini Cemiyetine para cezası Haber

İşgalci mahkemeden Eski Kırım Dini Cemiyetine para cezası

Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin kontrolündeki İslam Terek (Kirovskiy) Bölge Mahkemesi, bağımsız Eski Kırım Dini Cemiyetini para cezasına çarptırdı. Kırım Dayanışması sivil teşkilatı tarafından yapılan açıklamada, sözde mahkemenin Eski Kırım Dini Cemiyetini güya Rusya’da yasaklanan kitapların bulundurma nedeniyle 100 bin ruble para cezasına çarptırdığı aktarıldı. Rus işgal güçleri cemaata ait camide yapılan arama sırasında Rusya'da yasaklanan Takiyyuddin en-Nebhani “İslam Sistemi” ve Risale-i Nur kitapların bulunduğunu iddia etti. Öte yandan kitapların cemaata ait olmadığını vurgulayan Eski Kırım Dini Cemiyeti Başkanı İdris Yurdamov, “Bu kitapların camide nasıl ortaya çıktığına dair hiçbir fikrimiz yok.” ifadelerini kullandı. ESKİ KIRIM’DAKİ BAĞIMSIZ CEMİYETE BASKI Rus işgal güçleri, 29 Şubat 2024 tarihinde, Kırım'ın Eski Kırım kentinde yaşayan Lenur Yakubov, İzet Sayfullin, İdris Yurdamov ve İslam Terek bölgesinde yaşayan Şevket Kiyamov olmak üzere 4 Kırım Tatarının evinde arama yaptı. Aramalardan sonra Eski Kırım Dini Cemiyeti imamı İzet Sayfullin ve Lenur Yakubov alıkonuldu.  CAMİDE DE ARAMA YAPILDI Eski Kırım Dini Cemiyeti Başkanı İdris Yurdamov’un evinde arama bittikten sonra işgalcilerin Yurdamov'u Eski Kırım’daki camiye götürdüğünü ve orada arama yaptığını bildirildi. BİR KIRIM TATARINA HAPİS CEZASI Ardından sözde İslam Terek (Kirovskoye) Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarı Lenur Yakubov’u Rusya İdari Kanunu'nun 20.3 maddesini (kamuya açık olarak federal yasalarla yasaklanan Nazi sembolleri veya aşırı örgütlerin sembollerini sergilemek) ihlal etmekten suçlu bularak hakkında 14 gün tutuklama kararı aldı. BİR İMAMA DAHA "MİSYONERLİK" SUÇLAMASI Aramadan sonra İslam Terek sözde polis karakoluna götürülen Eski Kırım Dini Cemiyeti imamı İzet Sayfullin hakkında güya yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını aktardı.

Müftü Ayder Rüstemov: İşgalciler Kırım'daki bağımsız Müslüman cemiyetlerine baskı uyguluyor Haber

Müftü Ayder Rüstemov: İşgalciler Kırım'daki bağımsız Müslüman cemiyetlerine baskı uyguluyor

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskılar devam ediyor. İşgalciler, 29 Şubat 2024 sabah erken saatlerde bir dizi Kırım Tatarının evinde ve Eski Kırım kentindeki bir camide arama yaptı. Aramalardan sonra alıkonulan Eski Kırım Dini Cemiyeti imamı İzet Sayfullin’e sözde yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlaması yöneltildi. Kırım Dayanışması sivil teşkilatından yapılan açıklamada, Rus işgal güçlerin Eski Kırım kentinde yaşayan Lenur Yakubov, İzet Sayfullin, İdris Yurdamov ve İslam Terek bölgesinde yaşayan Şevket Kiyamov olmak üzere 4 Kırım Tatarının evinde arama yaptığını aktardı. Aramalardan sonra Eski Kırım Dini Cemiyeti imamı İzet Sayfullin ve Lenur Yakubov alıkonuldu.  BİR İMAMA DAHA "MİSYONERLİK" SUÇLAMASI Aramadan sonra İslam Terek sözde polis karakoluna götürülen Eski Kırım Dini Cemiyeti imamı İzet Sayfullin hakkında güya yasa dışı misyonerlik faaliyetlerinde bulunma suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını aktardı.  “İŞGALCİLER BAĞIMSIZ DİNİ CEMİYETLERE BASKI UYGULAMAYA DEVAM EDİYOR” İşgal altında bulunan Kırım’daki baskıları değerlendiren Kırım Özerk Cumhuriyeti Müftüsü Ayder Rüstemov, işgalcilerin Kırım’daki bağımsız dini cemiyetleri sindirmeye çalıştığını belirterek, “Bu şekilde Kırım'ın işgal yetkilileri, Kırım'daki bağımsız Müslüman cemiyetlerine, onların liderlerine yönelik baskı çabalarını sürdürüyor. İşgalciler; düzmece davalar, sahte kanıt yerleştirme gibi her zamanki yöntemleri kullanıyor. Kırım'ın ve işgal altındaki diğer bölgelerin bir an önce işgalden kurtarılması için Allah’a dua ediyoruz! Mücadelemiz devam ediyor!” dedi. BİR KIRIM TATARINA HAPİS CEZASI Bilindiği üzere sözde İslam Terek (Kirovskoye) Bölge Mahkemesi, bu sabah alıkonulan Kırım Tatarı Lenur Yakubov’u Rusya İdari Kanunu'nun 20.3 maddesini (kamuya açık olarak federal yasalarla yasaklanan Nazi sembolleri veya aşırı örgütlerin sembollerini sergilemek) ihlal etmekten suçlu bularak hakkında 14 gün tutuklama kararı aldı. KIRIM DAYANIŞMASI MUHABİRİNE BASKI Ayrıca İslam Terek sözde polis karakolu önünde işgalcilerin Kırım Dayanışması muhabiri Ali Seitablayev’i alıkoyduğunu aktarıldı. Sözde polis memurlarının Seitablayev’e askere çağırma celbi verdikten sonra muhabiri serbest bıraktığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.