SON DAKİKA
Hava Durumu

#Fsb

QHA - Kırım Haber Ajansı - Fsb haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Fsb haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

İşgal edilen Herson ve Zaporijjya bölgelerinden kaçırılan 100'den fazla kişi Kırım'da alıkonuluyor Haber

İşgal edilen Herson ve Zaporijjya bölgelerinden kaçırılan 100'den fazla kişi Kırım'da alıkonuluyor

Rus işgali altında bulunan Kırım’daki Akmescit (Simferopol) 2 Numaralı tutukevinde Şubat 2022’den sonra işgal edilen Herson ve Zaporijjya bölgelerinden kaçırılan ve haklarında herhangi bir ceza davası açılmayan en az 86 Ukrayna vatandaşı alıkonuluyor.  Kırım Süreci İnsan Hakları kuruluşundan yapılan açıklamada, işgal edilen Herson ve Zaporijjya bölgelerinden kaçırılarak Akmescit’teki 2 Numaralı tutukevinde alıkonulan en az 30 Ukrayna vatandaşına karşı “casusluk” başta olmak üzere farklı suçlamaların yöneltildiği aktarıldı. Bu kişiler arasında Herson’dan kaçırılan ve işgalcilerce yaklaşık 2 yıldır Akmescit’teki 2 Numaralı tutukevinde yasa dışı olarak alıkonulan aktivist İrına Gorobtsova’nın da yer aldığı belirtildi. EN AZ 86 KİŞİ GEREKÇESİZ ALIKONULUYOR Açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından kontrol edilen 2 Numaralı tutukevinde haklarında herhangi bir ceza davası açılmayan en az 86 Ukrayna vatandaşının alıkonulduğu kaydedildi. FSB’nin bu insanları tamamen tecrit altında tuttuğuna, avukatlarla görüşmelerine izin vermediğine, hatta bu insanların gözaltında tutulduğunu gerçeğini reddettiğine dikkat çekildi. HERSON’DA KAÇIRILAN AKTİVİST İRINA GOROBTSOVA İrına Gorobtsova, Herson bölgesinde Rus işgal güçleri tarafından kaçırılan yüzlerce insandan biri. Sadece gündeme getirilen en ünlü örneklerinden biri olan Gorobtsova, 13 Mayıs 2022'de işgalciler tarafından bilinmeyen bir yere götürüldü ve tüm bu süre boyunca herhangi bir suçlama ve gelecekteki durumuna ilişkin herhangi bir netlik olmaksızın alıkonuldu. Kısa süre önce işgalcilerin Gorobtsova’ya suçlama yönelttiği öğrenildi. Müvekkil ile görüşmesine izin verilmeyen avukata şu ana kadar FSB sadece “Gorobtsova Rusya’nın özel operasyonuna (Rusya'nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşa taktığı isim) engel oldu” şeklinde bilgi verdi.

Ukrayna'da Rus casusluk ağı çökertildi! Haber

Ukrayna'da Rus casusluk ağı çökertildi!

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), nükleer santralin koruma sistemleri, Odesa bölgesinin kıyı şeridi yakınındaki savunma bariyerlerinin coğrafi konumu ve yabancı silahların Ukrayna'ya taşınma yolları hakkında gizli bilgileri Rusya’ya ilettiği belirlenen Rus ajan ağını çökertti. SBU’dan bugün yapılan açıklamada, çok aşamalı bir özel operasyon sonucu Ukrayna’da faaliyet gösteren FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) askerî karşı istihbaratının ajan ağının etkisiz hale getirildiği duyuruldu. Ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 5 ajanın gözaltına alındığını belirtildi. Gözaltına alınanlar arasında, Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü ve Dış İstihbarat Servisi eski çalışanları ayrıca bir SBU bölge departmanı görevlisinin yer aldığı belirtildi. Açıklamada Rus ajanlarının topladığı bilgileri işgal altındaki Kırım’da bulunan bir FSB görevlisine aktardığı kaydedildi. Çökertilen ajan ağının görevinin, Ukrayna'nın Savunma Kuvvetleri ve stratejik açıdan önemli enerji tesisleri hakkındaki istihbaratı Rusya’ya artarmak olduğu belirtildi. Soruşturma belgelerine göre, Dış İstihbarat Servisi eski çalışanı Rusya geniş çaplı işgal saldırısı başlatmadan önce FSB için ajanlık yapmaya başladı. O zamandan beri Ukrayna birliklerin konuşlandırma yerleri ile ilgili bilgileri Rusya’ya aktarmaya başladı, 24 Şubat 2022’den sonra ise yabancı askeri yardımlarının taşınma yolları hakkında bilgileri Rusya’ya iletti. Ayrıca Rus ajanı, Rivne ve Hmelnıtskıy nükleer santrallerinin çalışma ve koruma sistemlerinin özellikleri hakkındaki gizli bilgileri FSB'ye aktardı. Daha önce Ukrayna askeri istihbaratında görev yapan bir başka Rus ajanı, FSB’ye Ukraynalı askerlerin kişisel verilerini sızdırdı. SBU'nun bir çalışanı olan başka bir ajan, işgalciler için Odesa kıyı şeridi yakınındaki tahkimatların ve savunma bariyerlerinin coğrafi konumu hakkındaki bilgileri araştırdı. Soruşturmaya göre FSB, diğer yöntemlerin yanı sıra ailelerini öldürmekle tehdit ederek grup üyelerini Rusya lehine ajanlık yapmaya ikna etti. Ayrıca failler, tamamlanan her görev için Rusya’dan para aldı. Vatana ihanet ile suçlanan Rus istihbarat ağının beş üyesi hakkında tutuklama kararının alındığını aktarıldı.

Rusya'dan savaş karşıtı Belarus annelerine "aşırıcılık" suçlaması! Haber

Rusya'dan savaş karşıtı Belarus annelerine "aşırıcılık" suçlaması!

Ukrayna'da başlayan Rus saldırılarına karşı çıkan Belaruslu kadınların geçen sene kurduğu Belarus Anneler Birliği, Rusya'yı rahatsız etti. Rus istihbaratı FSB, savaş karşıtı oluşumu güya aşırılık yanlısı ilan ederek faaliyetlerine son verdi. Savaş karşıtı olduklarını her platformda vurgulayan kadınlardan oluşan grubun internet sitesinde şu ifadeler yer aldı: "Geçtiğimiz bir buçuk yıl boyunca Telegram'da annelerle büyük bir sohbet oluşturduk. Instagram, Odnoklassniki ve Vkontakte'de hareketimiz için sayfalar kurduk. Savaş karşıtı broşürler dağıttık. Yaklaşan felaket konusunda onları uyarmak için Belarus'taki binlerce asker eşini ve anneyi aradık! Dilekçeler hazırladık, imza topladık, anneler adına milletvekillerine ve askeri liderlere resmi mektuplar yazdık ve destek için ünlülere başvurduk. Belarus'taki kiliselerde annelerle barış için dualar düzenledik, hareketimizden birkaç anne gözaltına alındı ​​(tam kilisenin çıkışında). Girişimin sayfasında, çocuklarımızın savaş karşıtı çizimleri, barış güvercinli çıkartmalar, savaş karşıtı çocuk yazılı oyuncaklarla eylemler gerçekleştirdik.”  FSB, BELARUSLU ANNELERİ "AŞIRICI" İLAN ETTİ Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi (FSB), 29 Eylül 2023 tarihinde, Belarus Anneler Birliğini "aşırıcılık yanlısı oluşum" olarak nitelendirdi. Açıklamada, "01.01.2020 tarihinden itibaren farklı zamanlarda bir araya gelerek Belarus Anneler Birliği ortak isimleri altında bir araya gelen bir grup vatandaş, aşırılıkçı faaliyetler yürütüyor" ifadesi kullanıldı. Rusya İçişleri Bakanlığının resmi internet sitesinde 5 kadının adına yer verildi. İsimler şu şekilde sıralandı:Svetlana Antilevskaya, Olga Zdanovich, Taisiya Yakovenko, Natalya Olesinskaya, Tatyana Tarpanova. ÜYELER FSB'YE CEVAP VERDİ Belarus Anneler Birliği üyeleri FSB'nin "aşırıcılık" yorumuna tepki gösterdi. Birliğin açıklamasında, Putin Rusyası'na ağır eleştiriler yöneltildi. İşte o açıklama: "Bu korkunç olaydan sonra sessiz kaldık. Savaş karşıtı yayınlarımıza el konuldu. Örgütün neden 'aşırılıkçı' olarak tanındığını merak ediyorlar mı? Çocuklarımız için ölüm istemediğimiz için mi? diye düşünüyor sendika üyeleri. Ya da anneler, bu dünyaya kendilerinin verdikleri hayat için ayağa kalkmaya cesaret eden kadınlar... Onları öldüren bazı 'krallara' hayır demeye cesaret edebildikleri için mi? Oğullarından başka birilerinin hırsları uğruna vazgeçmek istemedikleri için mi?.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.