SON DAKİKA
Hava Durumu

#G-7

QHA - Kırım Haber Ajansı - G-7 haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, G-7 haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Zelenskıy: NATO yolunda Ukrayna için güvenlik temeli oluşturduk Haber

Zelenskıy: NATO yolunda Ukrayna için güvenlik temeli oluşturduk

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'ne katılan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, zirve kapsamında Ukrayna'nın işgalci Rusya'ya karşı ciddi başarılar elde ettiğini vurguladı. Zelenskıy, Ukrayna'ya G-7 ülkeleri tarafından verilen güvenlik garantileri konusundaki teminatın önemine dikkat çekti. G-7 ÜLKELERİNDEN UKRAYNA'YA DESTEK Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 13 Temmuz 2023 tarihinde konu ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bağımsızlıktan bu yana ilk kez NATO yolunda Ukrayna için bir güvenlik temeli oluşturduk. Bunlar, dünyanın önde gelen 7 demokrasisi tarafından teyit edilen somut güvenlik garantileridir" ifadelerini kullandı. Ukrayna’nın daha önce hiç böyle bir güvenlik temelinin olmadığına dikkat çeken Zelenskıy, “Bu temel üzerine en güçlü ülkelerle ikili güvenlik anlaşmalarından oluşan yeni ve yasal olarak bağlayıcı bir mimari inşa edeceğiz" dedi. "EŞİTLER ARASINDA EŞİT OLMAK" Ayrıca Zelenskıy, “Ukrayna NATO’da yer alacak. İlk kez sadece müttefikler değil aynı zamanda İttifak'taki önemli bir çoğunluk da bunu şiddetle destekliyor. Daha önce hiçbir NATO ülkesinden Ukrayna için ‘eşitler arasında eşitsiniz’ sözleri gerçekten anlamlı gelmemişti. Şimdi herkes bunun bir gerçek olduğunu anlıyor. Eşitler arasında eşit olmak. Zaferimizle ve NATO’ya katılmamızla bu gerçeği bir kez daha teyit edeceğiz" ifadelerini kullandı.  G-7'DEN UKRAYNA'YA UZUN VADELİ ASKERİ DESTEK TEMİNATI Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki NATO Liderler Zirvesi'ne katılan G-7 ülkelerinin devlet ve hükumet başkanları, Ukrayna'nın işgalci Rusya ile mücadelesine destek amacıyla uzun vadeli askeri destek sağlama sözü verdi. Ayrıca Ukrayna'ya uzun vadeli güvenlik garantileri öngören bir ortak deklarasyon yayımlayan G-7 ülkeleri, Ukrayna'nın hava ve deniz kuvvetlerinin modern silahlarla destekleneceğini açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G-7 liderleriyle görüştü Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G-7 liderleriyle görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Japonya'nın Hiroşima kentinde düzenlenen G-7 Liderler Zirvesi'nde resmi temaslarda bulundu. Zelenskıy, bugün zirvede ABD Başkanı Joe Biden ile buluştu. Zelenskıy, Biden ile Ukrayna'ya askeri destek ve Ukrayna'nın barış formülü kapsamında görüşme gerçekleştirdi. Zelenskıy, sosyal medyadan görüşmeye ilişkin, "Japonya'da Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joseph Biden ile görüştüm. Amerika Birleşik Devletleri'nin Ukrayna'ya sağladığı toplam 37 milyar doları bulan güçlü mali yardım ve 375 milyon dolarlık yeni askeri yardım paketi için büyük bir şükran duyuyoruz" ifadelerini kullandı. ZELENSKIY, ALMANYA BAŞBAKANI İLE SCHOLZ İLE UKRAYNA BARIŞ FORMÜLÜ'NÜ GÖRÜŞTÜ Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, 20 Mayıs 2023 tarihinde geldiği Hiroşima kentinde Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile bir araya gelmişti. Şansölye Scholz'e, Almanya'nın Ukrayna'ya verdiği güçlü savunma yardımı için teşekkür eden Zelenskıy, Ukrayna barış formülüne olan desteğin önemine dikkat çekti. UKRAYNA CUMHURBAŞKANI, HİNDİSTAN, BİRLEŞİK KRALLIK VE İTALYA LİDERLERİ İLE GÖRÜŞTÜ Cumhurbaşkanı Zelenskıy, G-7 Liderler Zirvesi kapsamında Hiroşima kentinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile görüştü. İki lider, Ukrayna'ya insani yardım kapsamında, ülkenin mayın arındırılması ve mobil hastane kurulmasını görüştü. Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, zirvede bir araya gelerek, Ukrayna'ya askeri destek için uluslararası koalisyon kurulmasını görüştü. İtalya Başbakanı Meloni ile de görüşen Ukrayna Cumhurbaşkanı, İtalya'nın Ukrayna'ya erdiği askeri ve siyasi destek için teşekkür etti. Zelenskıy, bu kapsamda Ukrayna'ya askeri desteğin artırılmasına yönelik uluslararası koalisyonun kurulması konusunda İtalya'nın desteğini istedi. Ukrayna Cumhurbaşkanı,  Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile deb görüşme yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.