SON DAKİKA
Hava Durumu

#Güney Kore

QHA - Kırım Haber Ajansı - Güney Kore haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Güney Kore haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Özbekistan Güney Kore ile DTÖ'ye katılım müzakerelerini tamamladı Haber

Özbekistan Güney Kore ile DTÖ'ye katılım müzakerelerini tamamladı

Özbekistan Cumhurbaşkanının Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) konularındaki özel temsilcisi Aziz Urunov, "Özbekistan'ın DTÖ'ye katılımı çerçevesinde Kore Cumhuriyeti ile ikili müzakerelerin tamamlandığını ve iki ülke liderlerinin huzurunda ilgili protokolün imzalandığını duyurmak isterim." açıklamasında bulunarak, Özbekistan'ın DTÖ'ye katılımı kapsamında Güney Kore ile yürütülen müzakerelerin tamamladığını duyurdu. Özbekistan'ın DTÖ'ye katılımına ilişkin çalışma grubunun son toplantısı 2024 yılı mayıs ayında Cenevre'de gerçekleştirilmişti. Çalışma grubunun başkanlığını yürüten Güney Kore Büyükelçisi Yoon Sung-dok, Cenevre'deki görüşmede Özbekistan'ın DTÖ'ye katılım sürecinin “yeni bir düzeye ulaştığını” vurgulayarak “hızlandırılmış müzakere temposuna” dikkat çekmişti. Özbekistan Başbakan Yardımcısı Cemşid Hocayev (Jamshid Khodjayev) ise, Özbekistan'ın DTÖ'ye katılım sürecini örgütün 2026 yılında Kamerun'da yapılacak 14. Bakanlar Konferansı'na kadar tamamlamayı amaçladığını söylemişti. ÖZBEKİSTAN'IN DTÖ'YE KATILIMI Özbekistan 1994 yılında DTÖ üyeliği için başvuruda bulunmuş ve aynı zamanda bir çalışma grubu oluşturulmuştu. Çalışma grubu 2005'teki üçüncü toplantısının ardından 15 yıl boyunca askıya alınmış ve müzakereler ancak 2020'de yeniden başlamıştı. Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, 2023 yılı nisan ayında, hükûmete Özbekistan'ın DTÖ üyeliğine ilişkin çalışmaların hızlandırılması talimatını vermiş ve özellikle bitmiş ürün ihracatında önemli bir artış için bu adımın önemine dikkat çekmişti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 2023 yılı eylül ayındaki 78. oturumunda Cumhurbaşkanı, Özbekistan'ın DTÖ'ye erken katılımını öncelikli bir görev olarak nitelendirmişti. Örgütün genel müdürü olan Ngozi Okonjo-Iweala ise, bu konudaki çalışma grubunun bir sonraki toplantısını hızlandırmayı kabul etmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2023 yılı kasım ayında Özbekistan'a yaptığı ziyaret sırasında, Fransa'nın Özbekistan'ın DTÖ üyeliğini desteklediği açıklamıştı. Macron'un destek açıklamasından kısa bir süre sonra İtalya da desteğini ifade etmişti.

Kuzey Kore Rusya'ya yaklaşık 5 milyon top mermisi gönderdi Haber

Kuzey Kore Rusya'ya yaklaşık 5 milyon top mermisi gönderdi

Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik, Kuzey Kore'nin Rusya'ya yaklaşık 5 milyon top mermisi taşıma kapasitesine sahip en az 10 bin deniz konteyneri gönderdiğini açıkladı. Bloomberg gazetesine konuşan, Güney Kore Savunma Bakanı Shin Won-sik, ülkesinin Kuzey Kore'den Rusya'ya gönderilen 10 bin deniz konteyneri tespit ettiğini belirterek, tahminlere göre bu konteynerlerde Rus ordusunun Ukrayna’ya karşı kullandıklarına benzer 4,8 milyon top mermisinin taşındığını kaydetti. Güney Kore Savunma Bakanı, Vladimir Putin'in, Ukrayna direnişini yenmek için gerekli silah ve mühimmatı elde etmek amacıyla güvenlik alanında Pyongyang ile daha yakın iş birliği arayışına gireceğini aktardı. Ayrıca röportajda Shin Won-sik, Kuzey Kore'nin düzinelerce balistik füzeyi Rus işgalcilere teslim ettiğini öne sürdü. Rusya Federasyonu, mühimmat karşılığında Kuzey Kore’ye uydu keşif teknolojilerinin yanı sıra tank ve uçaklar gibi askerî araçlar da devrediyor. RUSYA UZUN SÜREDİR KUZEY KORE MENŞELİ SİLAHLARI CEPHEDE KULLANIYOR Bilindiği üzere Rusya’nın Ukrayna’ya karşı Kuzey Kore menşeli mühimmat kullandığı ortaya çıkmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Komitesi için hazırlanan bir raporda, işgalci Rus ordusunun 2 Ocak'ta Harkiv’e düzenlediği saldırıdan sonra bulunan füzenin enkazının Kuzey Kore'nin Hwasong-11 tipi balistik füzesine ait olduğu bilgisi yer almıştı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da farklı alanlarda anlaşma imzaladı Haber

Güney Kore Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da farklı alanlarda anlaşma imzaladı

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol, 10 Haziran 2024 tarihinde resmi ziyaret için Türkmenistan'ın başkenti Akşabat'a geldi. Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol Akşabat Uluslararası Havalimanında devlet yetkilleri tarafından karşılandı.  İKİ LİDER DEVLET SARAYINDA BİR ARAYA GELDİ Resmi karşılama töreninin ardından, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov Devlet Sarayında Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol ile bir araya geldi. İki lider, heyetler arası ve baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Daha sonra iki ülke arasında enerji, sağlık, yatırım ve ulaştırma alanlarında anlaşma imzalandı. Türkmenistan Devlet Haber Ajansı'nın 11 Haziran 2024 tarihinde aktardığına göre, genişletilmiş formattaki toplantının ardından ikili anlaşma paketinin imza töreni gerçekleştirildi. Törende ise şu alanlarda anlaşma imzalandı: - Devlet Kuruluşu Türkmenhimiýa (Türkmen Kimya) ile Hyundai Engineering Co., Ltd. Şirketi Arasında iş birliği Anlaşması. - Kiyanlı'daki polimer tesisinin başarılı bir şekilde devreye alınması ve istikrarlı bir şekilde çalışması için gerekli tedbirlerin uygulanmasını amaçlayan anlaşma. - Devlet Kuruluşu Türkmengaz ile Hyundai Engineering Co. Ltd. şirketi arasındaki iş birliğine ilişkin çerçeve anlaşma. - Galkınış gaz sahasının IV. aşamasındaki kuyuların ve 10 milyar metreküp kapasiteli ticari gaz arıtma tesislerinin tasarımını, inşasını ve satın alınmasını öngören anlaşma. Sağlık alanında Mutabakat Zaptı; - Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı Acil Ambulans Merkezi ile Güney Kore Kyungpook Üniversitesi Chilgok Hastanesi arasında; -Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı Bilimsel ve Klinik Onkoloji Merkezi ile Güney Kore Kyungpook Üniversitesi Chilgok Hastanesi arasında. Diğer alanlardaki işbirliği anlaşmaları: - Aşkabat Valiliği ile Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında enerji altyapısı ve yeni şehirlerin geliştirilmesi alanında; - Türkmenistan Dış Ekonomik İşler Bankası, Kore İhracat-İthalat Bankası ve Kore Ticaret Sigorta Kurumu arasında; - Türkmenistan Hükümeti ile Güney Kore Hükümeti arasında ortak işbirliği komisyonunun faaliyetlerine yardım sağlanması konusunda; - Türkmenistan Hükümeti ile Güney Kore Hükümeti arasında ticaret ve yatırımın teşvik edilmesine yönelik bir çerçeve oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı. Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın Türkmenistan'a resmi ziyaretinin ardından iki cumhurbaşkanı da Ortak Açıklama'yı imzaladı. Daha önce Kore Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol'un 10-15 Haziran 2024 tarihlerinde Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan'a resmi ziyarette bulunacağı bildirilmişti. 

Güney Kore, Ukrayna’ya desteğini yineledi Haber

Güney Kore, Ukrayna’ya desteğini yineledi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Suk Yeol arasında 14 Mayıs 2024 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Yoon, Zelenskıy ile yaptığı görüşmede Güney Kore’nin barış zirvesine katılacağını doğruladı.   Cumhurbaşkanı Zelenskıy görüşmede, Asya-Pasifik ve Afrika ülkeleri de dahil olmak üzere mümkün olduğu kadar çok ülkenin Küresel Barış Zirvesi'ne katılımının teşvik edilmesinin önemini vurguladı. Güney Kore Cumhuriyeti'ne ve halkına, Ukrayna'ya ve Ukrayna halkına ilkeli ve uzun vadeli desteklerinden dolayı mevkidaşına teşekkür eden Zelenskıy, “Ayrıca insanî mayın temizleme alanı da dahil olmak üzere ikili iş birliğimizi daha da geliştirmenin yollarını tartıştık. Ukrayna'ya yönelik güvenlik garantileri sistemine ve ilgili ikili güvenlik anlaşmasının imzalanması olasılığına özel önem verdik” ifadelerini kullandı. I spoke with @President_KR of the Republic of Korea, Yoon Suk Yeol, about the Global Peace Summit and the importance of encouraging as many countries as possible to attend, including those from the Asia-Pacific and Africa. I am grateful to President Yoon Suk Yeol for confirming… pic.twitter.com/G0PsPrQkU2 — Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) May 14, 2024 BİRİNCİ KÜRESEL BARIŞ ZİRVESİ İSVİÇRE’DE YAPILACAK Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, 19 Mart 2024 tarihinde video konferans yoluyla düzenlediği uluslararası basın toplantısında  önemli açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Kuleba, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nın “barış formülünün” halihazırda geçerli olan en gerçekçi plan olduğunu vurgulamıştı. Kuleba, toplantıda Ukrayna’nın İsviçre ev sahipliğinde "Birinci Küresel Barış Zirvesi" düzenleyeceğini duyurmuştu. KÜRESEL BARIŞ ZİRVESİ Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi İgor Jovkva, 9 Kasım 2023 tarihinde Birleşik Krallık basın servisi Reuters'a yaptığı açıklamada, “Küresel Barış Zirvesi, Şubat 2024'te gerçekleşebilir… Zirve kesinlikle gerçekleşecek çünkü hem Ukrayna’nın sunduğu barış formülünün pratik uygulamasının başlangıcını işaret edecek hem de bu yolda elde edilen tüm sonuçları özetleyecek" açıklamasını yapmıştı. Küresel Barış Zirvesi'nin mümkün olan en geniş katılımla düzenlenmesini planladıklarını belirten Jovkva, “Bu nedenle zirvenin zamanını ve yerini detaylı bir şekilde düşünmeliyiz" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Apple ürünleri Güney Kore ordusunda neden yasaklanıyor? Haber

Apple ürünleri Güney Kore ordusunda neden yasaklanıyor?

Güney Kore gelişen teknoloji ve yapay zekanın askerî alanlara sızmasını önlemek için önlem almaya başladı. Bu kapsamda, Güney Kore ordusu güvenlik endişeleri nedeniyle tüm Apple ürünlerinin askerî alanlarda kullanımını yasaklamaya hazırlanıyor. YASAK HER TÜRLÜ AKILLI SAAT VE GİYİLEBİLİR CİHAZLARI İÇERİYOR Güney Kore Hava Kuvvetleri tarafından yapılan açıklamada, ordunun intranet sunucusunda ses kaydı yapabilen üçüncü taraf uygulamaların ve yasağa tabi öğeler olarak belirtilen iPhone'ların 1 Haziran'dan itibaren yasaklanacağı bildirildi. Öte yandan ismi açıklanmayan üst düzey ordu mensupları Güney Kore Haber Ajansı Straitstimes'a verdiği demecinde, iPhone'lar, akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar üzerinden ortam dinlemesi yapılarak hassas askerî bilgilerin sızabileceğini ifade ediyor. SAMSUNG ANDROİD TABANLI OLDUĞU İÇİN YASAĞIN DIŞINDA Öte yandan Güney Kore ordusunun, "Ulusal Savunma Mobil Güvenliği" adındaki programla, askerî personelin akıllı telefonunun kamerasının, ağ bağlantısının ve mikrofonunun denetimini ve korumasını sağladığı belirtildi. Ayrıca Güney Kore'nin ünlü telefon markası Samsung'un, Android tabanlı olduğu için yasağın dışında tutulacağı belirtiliyor. Uzmanlar yasağın tüm askerî birimlerde uygulanması halinde, Güney Kore ordusundaki yaklaşık 500 bin personelin karardan etkileyeceğini ifade ediyor.

Güney Kore’den Rusya'ya yeni yaptırım Haber

Güney Kore’den Rusya'ya yeni yaptırım

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı 2 Nisan 2024 tarihinde, Kuzey Koreli uzmanları Rusya Federasyonu'nda çalışmaya davet ederek Kuzey Kore'nin nükleer ve füze programlarının finansmanına katkıda bulunan iki Rus mühendise ve iki tüzel kişiye karşı yaptırım uygulama kararı aldığını açıkladı. İKİ RUS ŞİRKETİNE VE BAŞKANLARI YAPTIRIM Rus devletine ait "Intellect" ve "Sodeystvie" şirketleri ile iki şirketin başkanı Sergey Kozlov ve Fyodor Panfilov kara listeye alındı. "Intellect" şirketinin, bulut tabanlı yazılım çalışanları da dahil olmak üzere Kuzey Koreli uzmanların Rusya'da çalışmak üzere belgeler hazırlamasına yardımcı olduğu bildirildi. Buna ek olarak "Sodeystvie" şirketi, Kuzey Koreli işçilerin Rusya Federasyonu'na girme ve ülkede yasal olarak kalma haklarının kaydedilmesine yardımcı olduğu aktarıldı. RUSYA İLE KUZEY KORE ARASINDA ASKERİ KARGO TAŞIMACILIĞI Ayrıca Rusya'ya ait iki Rus gemisi Angara ve Lady R'ne yaptırım getirildi. Bakanlık bu iki geminin, BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ederek Rusya ile Kuzey Kore arasında askeri kargo taşımacılığı yaptığı bildirdi. RUSYA, ÇİN VE BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ'NE YAPTIRIM Geçen hafta ABD ve Güney Kore'nin, Kuzey Kore'nin kitle imha silahları programını desteklediği gerekçesiyle Rusya, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden 6 kişi ve 2 tüzel kişiye yaptırım uygulamıştı. Diğer uluslararası firmaların yanı sıra, merkezi Vladivostok'ta bulunan ve Kuzey Kore'nin Chinyong şirketiyle bağlantılı olan Rus şirketi Alis'e de yaptırım uygulanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.