SON DAKİKA
Hava Durumu

#Hava Savunma Sistemi

QHA - Kırım Haber Ajansı - Hava Savunma Sistemi haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Hava Savunma Sistemi haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Birleşik Krallık'tan Ukrayna’ya İHAsavar sistem desteği Haber

Birleşik Krallık'tan Ukrayna’ya İHAsavar sistem desteği

Birleşik Krallık, 100 milyon sterlinlik yeni askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna'ya ek silah ve hava savunma ekipmanı gönderecek. Ukrayna’ya sağlanacak askeri teçhizat arasında MSI-DS Terrahawk Paladin sistemlerinin de yer aldığı bildirildi. Birleşik Krallık Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 100 milyon sterlinlik yeni askeri yardım paketi kapsamında Ukrayna'ya ek silah ve hava savunma ekipmanının gönderileceği aktarıldı. Yardım paketine mayın temizleme araçları, askeri teçhizat için yedek parça ve kritik altyapı koruma araçlarının yer alacağı ifade edildi. Ayrıca pakete insansız hava araçlarını takip edip yok edebilen ve kritik altyapıyı koruyabilen MSI-DS Terrahawk Paladin sisteminin de dahil olduğu kaydedildi. Üretici şirket MSI Defense Systems Ltd, MSI-DS Terrahawk Paladin sisteminin kısa menzilli hava savunmasının yanı sıra kara ve deniz hedeflerine karşı da kullanılabileceğini belirtiyor. İŞGALCİ RUSYA UKRAYNA’NIN KRİTİK ALTYAPISINI YOK ETMEK İSTİYOR Bilindiği gibi işgalci Rus ordusu her gün Ukrayna’nın farklı bölgelerine SİHA saldırıları gerçekleştiriyor. İşgalciler, Ukrayna’nın kritik öneme sahip altyapısını hedef alıyor. Cephede başarısız olan Rusya kış öncesinde Ukrayna’nın enerji altyapısına zarar vererek; milyonlarca sivili kış aylarında dondurucu soğukta bırakmak istiyor. Bu nedenle kritik altyapısını korumak için Ukrayna, daha fazla hava savunma teçhizatına ihtiyaç duyuyor.

Almanya'dan Ukrayna’ya kış aylarında hava savunma sistemi verme taahhüdü Haber

Almanya'dan Ukrayna’ya kış aylarında hava savunma sistemi verme taahhüdü

Almanya Başbakanı Olaf Scholz dün İspanya’nın ev sahipliğinde Granada kentinde düzenlenen Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) Toplantısı kapsamında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. Scholz toplantıda, Rusya’nın Ukrayna'ya saldırısının en önemli konulardan biri olduğunu belirterek burada Ukrayna'nın bağımsızlığını ve egemenliğini savunmasına ilişkin desteğin nasıl sürdürülebileceğinin ele alındığını ifade etti. SCHOLZ: ALMANYA UKRAYNA'NIN ARKASINDA Almanya'nın Ukrayna’nın arkasında durduğunu ve ülkeyi desteklediğini vurgulayan Scholz, Almanya'nın ABD’den sonra Ukrayna’ya en fazla destek veren ikinci ülke olduğunu söyledi. Almanya'nın geçmişte Ukrayna'ya Patriot hava savunma sistemi verdiğini anımsatan Scholz, "Burada Ukrayna Devlet Başkanı'na kış ayları için bir sistem daha vereceğimizi söyledim." dedi. "UKRAYNA'NIN EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU ŞEY HAVA SAVUNMA SİSTEMİ" Almanya Başbakanı, Patriot'un en etkin hava savunma sistemi olduğuna işaret ederek "Şu anda en çok ihtiyaç duyulan şey, bu yüksek verimli sistemle (Ukrayna’nın) hava savunmasını sağlamaktır." dedi. Scholz, Rusya'nın kış aylarında füze ve İHA saldırılarıyla Ukrayna'daki altyapı ve şehirleri yeniden tehdit edebileceğinin altını çizdi. ALMANYA, UKRAYNA'YA TAURUS FÜZELERİNİ NEDEN VERMEDİ? Diğer yandan Scholz, Ukrayna’nın Almanya'dan talep ettiği "Taurus" tipi seyir füzelerinin neden verilmediğine ilişkin soruya yanıt verdi.  Ukrayna'ya askeri destek konusunda alınacak her türlü kararın dikkatle tartılması gerektiğini dile getiren Scholz, savaşı tırmandırmak ve çatışmanın parçası haline gelmek istemediklerini söyledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.