SON DAKİKA
Hava Durumu

#Insani Yardım

QHA - Kırım Haber Ajansı - Insani Yardım haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Insani Yardım haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

ADDF deprem bölgesi Malatya'ya insanî yardım gönderdi Haber

ADDF deprem bölgesi Malatya'ya insanî yardım gönderdi

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yılı aşkın bir süre geçti. 11 ilin etkilendiği ve resmî verilere göre 50 binin üzerinde kişinin hayatını kaybettiği depremden geriye yıkılmış binalar ve evini kaybeden depremzedeler kaldı.  AZERBAYCAN DİASPORA DESTEK FONU'NDAN MALATYA'YA İNSANÎ YARDIM  Afetin ardından başta Kahramanmaraş ve Hatay olmak üzere deprem bölgelerine çeşitli yardımlar gönderen Türk dünyası bir kez daha deprem bölgelerine yardım eli uzattı. Azerbaycan Diaspora Destek Fonu'nun (ADDF) gönderdiği insanî yardım Malatya'ya ulaştırıldı. Gönderilen insanî yardımlar adına AFAD Bölge Müdürlüğü tarafından resmî tören düzenlendi. Törende konuşma yapan Diasporayla Çalışmadan Sorumlu Devlet Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Valeh Haciyev, Azerbaycan'ın her zaman kardeş Türkiye'nin yanında olduğunu ve bundan mutluluk duyduğunu belirtti. Haciyev, Türkiye'nin bir daha böyle bir acı yaşamamasını temenni etti. 2 bin koliden oluşan yardım malzemeleri Battalgazi Valisi Erkan Savar'a teslim edildi.  ADDF KAHRAMANMARAŞ VE HATAY'A DA YARDIM SAĞLADI ADDF depremin ardından Nisan 2023'te Türkiye-Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ile birlikte Kahramanmaraş'ta depremden etkilenen 2 bin 600'den fazla aileye gıda yardımı sağladı. Ağustos 2023'te Hatay ve çevresinde ilkokula başlayan öğrenciler için 3 bin okul setinden oluşan yardım gönderen ADDF, Aralık 2023'te Kahramanmaraş'a kış yardımı tedarik etti.

Rusya, Ukrayna’daki BM insani yardım depolarına ve araç konvoylarına saldırıyor Haber

Rusya, Ukrayna’daki BM insani yardım depolarına ve araç konvoylarına saldırıyor

İşgalci Rusya, Ukrayna’da 2023 yılında Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Misyonunun depolarına veya araç konvoylarına 50’den fazla saldırı gerçekleştirdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Ukrayna Sözcüsü Saviano Abreu, Ukrinform haber ajansına verdiği röportajda, “Maalesef 2023 yılında doğrudan insani yardımı etkileyen 50’den fazla vaka meydana geldi. Çoğu zaman Rusya Federasyonu'nun gelişigüzel saldırıları nedeniyle depolarımız zarar gördü. İnsani yardım taşıyan araç konvoyları saldırıya uğradı. Birkaç ay önce Zaporijjya bölgesine yardım götüren araç konvoyuna saldırı düzenlendi. Araçlarımız ve insani yardımlar zarar gördü” dedi. HERSON BÖLGESİNDE RUS SALDIRILARINDA 5 İNSANİ YARDIM DEPOSU İMHA EDİLDİ Ayrıca Abreu BM ile işbirliği yapan pek çok sivil toplum kuruluşunun Rusya'nın saldırılarına maruz kaldığına dikkat çekerek, Herson bölgesinde dördü yerel ve biri uluslararası olmak üzere sivil toplum kuruluşlarına ait beş insani yardım deposunun Rus saldırılarında yok edildiğini aktardı. Sözcü, “Saldırılar nedeniyle acil yardıma ihtiyaç duyan insanlara yönelik hayati önem taşıyan yardım malzemelerinin saklandığı depolar tamamen kül oldu. İnsanlar, mayın kirliliği nedeniyle tarlalarını ekemiyorlar, saldırılar nedeniyle su sistemleri tahrip edildi, cephe hattı yakınında bulunan yerleşim yerlerinin çoğuna elektrik ve doğal gaz sağlanamıyor. Bu yardımı, muhtaç olan insanlara ulaştırabilirdik" ifadelerini kullandı. UKRAYNALILARIN YÜZDE 40'I İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) ve Ukrayna'daki Birleşmiş Milletler (BM) misyonu tarafından 9 Ocak 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Ukrayna genelinde nüfusun yüzde 40'ının insanî yardıma muhtaç olduğu kaydedildi. Açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da enerji ve kritik altyapı tesislerini bombaladığı hatırlatılarak, Ukraynalıların bu kış şartlarında daha zor bir durumda olabileceğine işaret edildi.

Ukraynalıların yüzde 40'ı insani yardıma ihtiyaç duyuyor Haber

Ukraynalıların yüzde 40'ı insani yardıma ihtiyaç duyuyor

Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik olarak topyekun saldırı ve işgal girişimi başlatan Rusya, sivilleri hedef almaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA), can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalıların insanî yardıma ihtiyacı olduğunu belirtti. OCHA'dan yapılan açıklamada, Ukrayna genelinde nüfusun yüzde 40'ının insanî yardıma muhtaç olduğu kaydedildi. UKRAYNALILARIN YÜZDE 40'I İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ OCHA ve Ukrayna'daki Birleşmiş Milletlerin (BM) misyonu tarafından 9 Ocak 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'da enerji ve kritik altyapı tesislerini bombaladığını hatırlatarak, Ukraynalıların bu kış şartlarında daha zor bir durumda olabileceğine işaret etti. OCHA, 24 Şubat 2022'de başlayan Rus saldırılarının başından bu yana ülkesinde hayata tutunma mücadelesi veren Ukraynalıların 6.3 milyonunun yurt dışına sığınmak mecburiyetinde kaldığını aktardı.   UKRAYNALILAR YENİ YILI SIĞINAKLARDA KUTLADI Öte yandan BM'nin Ukrayna misyonu, "Siviller her gün öldürülüyor ve yaralanıyor, evleri ve kritik altyapıları yok ediliyor. Ocak ayının ilk haftası, Ukrayna'ya 29 Aralık'ta başlayan ve bugüne kadar devam eden bir saldırı dalgası getirdi. Ukrayna'nın dört bir yanındaki aileler, yeni yılı hava saldırısı sirenleri eşliğinde, yer altı barınaklarına ve metrolara sığınarak, istasyonlarında veya evlerinin bodrumlarında kutladı" dedi. Bu kapsamda BM'nin Ukrayna Misyonu oluşabilecek daha kötü şartlar olabileceğini vurgulayarak, ülkelere daha fazla destek için çağrıda bulundu. Misyon tarafından yapılan açıklamada, "Ukrayna ve komşu ülkelerdeki en acil ihtiyaçların karşılanması, Üye Devletler, özel sektör ve ortaklardan artan ve sürekli destek gerektirecektir" ifadesi yer aldı. OCHA, BM'NİN UKRAYNA MİSYONU VE BM ACİL DURUM YARDIM ARASINDA UKRAYNA'YA DESTEK PLANI OCHA ve BM'nin Ukrayna misyonu, BM Acil Durum Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi 15 Ocak 2024'te Cenevre'de Ukrayna için "hayat kurtarmak ve acıyı gidermek için" koordineli plan sunacaklarını duyurdu.

Azerbaycan’dan 14 tırlık elektrikli ekipman desteği Ukrayna’ya vardı Haber

Azerbaycan’dan 14 tırlık elektrikli ekipman desteği Ukrayna’ya vardı

Rusya’nın 2022 Şubat ayında Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal girişiminden bu yana Azebaycan’ın Ukrayna’ya yönelik desteği devam ediyor. Azerbaycan’ın Ukrayna Büyükelçisi Seymur Mardaliyev sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 7.6 milyon dolar değerindeki elektrikli ekipmanın ilk kısmını taşıyan 14 tırlık konvoyun bugün Ukrayna'ya ulaştığını duyurdu. Mardaliyev paylaşımında, "7,6 milyon dolar değerindeki elektrikli ekipmanın ilk kısmını taşıyan 14 tırlık konvoy, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi doğrultusunda  bugün Ukrayna'ya ulaştı. Azerbaycan'ın Ukrayna Büyükelçiliği insani yardımı Ukraynalı yetkililere teslim etti" ifadelerini kullandı.  AZERBAYCAN DAHA ÖNCE UKRAYNA'NIN ENERJİ ALTYAPISINA DESTEK OLMUŞTU Ukrayna'nın Bakü Büyükelçisi Vladıslav Kanevskıy, Ukrayna’nın Azerbaycan'ın sağladığı yardımlardan dolayı minnettar olduğunu dile getirdi. Kanevskıy, "Azerbaycan ve Ukrayna dostluğu tarihin sınavını geçti. En zor anlarda ülkelerimiz birbirine yardım etti. Bugün Azerbaycan'ın ve Azerbaycan halkının büyük desteğini hissediyoruz. Bu hem insani yardım hem de Ukrayna'da yıkılan altyapının yeniden inşasına yönelik bir yardımdır. Bugüne kadar Azerbaycan hükumeti bu amaçlar için 30 milyon dolardan fazla bütçe ayırdı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emriyle 7.6 milyon dolar tutarında ek fon tahsis edilmesinden dolayı çok minnettarız" dedi. Kanevskıy, yeni tahsis edilen miktarın Ukrayna'nın enerji sektörünü canlandırmak için kullanılacağını vurguladı. Büyükelçi, "Geçen kış birçok Ukraynalının Azerbaycan'ın yardımıyla soğuktan kurtulabilmesinden dolayı çok minnettarız" ifadelerini kullandı.

Refah Sınır Kapısı'ndan ikinci yardım konvoyu geçti Haber

Refah Sınır Kapısı'ndan ikinci yardım konvoyu geçti

İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana Gazze'ye yönelik, sivilleri hedef alan saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Gazze'de can güvenliği tehlikesi yaşayan siviller, her türlü insani yardıma ihtiyaç duyuyor. REFAH SINIR KAPISI'NDAN İKİNCİ YARDIM KONVOYU GEÇTİ Mısır'ın başkenti Kahire üzerinden 21 Ekim 2023 tarihinde açılan Refah Sınır Kapısı'ndan bugün 14 tır daha geçti. Konvoy halinde Gazze'ye ulaştırılan tırların içinde sağlık, hijyen, gıda ve tıbbi malzemeler bulunuyor. Refah Sınır Kapısı Basın Ofisi Müdürü Vail Ebu Muhsin, Anadolu Ajansına (AA) verdiği bilgide, malzemelerin önce Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansına (UNRWA) teslim edileceğini ve oradan Filistinlilere gönderileceğini belirtti.  "İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ MİLYONLARCA İNSAN İÇİN BİR UMUT IŞIĞI DAHA" Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, sosyal medya hesabından Refah Kapısı'ndan geçen ikinci yardım konvoyunu, insani yardıma çok ihtiyaç duyan milyonlarca insan için küçük bir umut ışığı daha şeklinde değerlendirdi. Another glimmer of hope. pic.twitter.com/Keq1fuq0sG — Martin Griffiths (@UNReliefChief) October 22, 2023 TÜRKİYE, 80 TON İNSANİ YARDIM GÖNDERDİ 21 Ekim 2023 tarihinde açılan Refah Sınır Kapısı'ndan 20 tır geçmişti. Bu bağlamda Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye'nin 80 ton insani yardım gönderdiğini duyurmuştu.

AB'den Gazze'ye "hava köprüsü" üzerinden insani yardım Haber

AB'den Gazze'ye "hava köprüsü" üzerinden insani yardım

Filistin direniş örgütü Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın 7 Ekim 2023 tarihinde başlattığı saldırıya karşılık veren İsrail, çatışma neticesinde çok sayıda sivilin ölümüne neden oldu. Gazze ve Batı Şeria'da artan saldırılarla birlikte İsrail Filistinlilerin elektrik, su ve doğal gazını kesti. Can güvenliği tehlikesi yaşayan ve çatışmanın ortasında kalan siviller insani yardıma ihtiyaç duyuyor. AB İNSANİ HAVA KÖPRÜSÜ ÜZERİNDEN GAZZE'YE İHTİYAÇ ÜRÜNLERİ GÖNDERECEK Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Gazze'deki Filistinliler insani yardıma muhtaç durumda. Hamas'ın barbarlığının bedelini ödeyemezler" diyerek; AB'nin harekete geçtiğini aktardı. Buna göre; Avrupa Birliği, Mısır üzerinden Gazze'ye "İnsani Hava Köprüsü" kuracak. Başkan von der Leyen, söz konusu insani yardım köprüsünün bu hafta ilk seferini yapacağını duyurdu. AB'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Avrupa İnsani Müdahale Kapasitesi aracılığıyla aynı hafta içinde ikinci kez uçuş gereçekleştirilecek ve UNICEF'in (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) barınma, hijyen ve ilaç malzemelerinin taşınacağı belirtildi.  Ursula von der Leyen hafta sonu yaptığı açıklamada, AB'nin Gazze'ye yaptığı insani yardımların üç katına çıkarıldığını ve 75 milyon avro gönderildiğini duyurmuştu.  GAZZE'DE TANSİYON YÜKSEK Gazze'de 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren başlatılan saldırılar sonucunda tansiyon yükseldi. Hamas silahlı örgütüne bağlı Kassam Tugayları, Ben Gurion Havalimanı'na roket saldırısı düzenlediğini duyurdu. İsrail ordusu, saldırılara sert yanıt verdi. Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre her geçen gün ölen sivil sayısı artıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.