SON DAKİKA
Hava Durumu

#Ispanya

QHA - Kırım Haber Ajansı - Ispanya haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Ispanya haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini resmen tanıdı Haber

İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini resmen tanıdı

İsrail, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana  Gazze’ye yönelik saldırılarını tüm şiddetiyle sürdürüyor. Ağır insan hakları suçu işleyen İsrail’e tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) üyeleri  İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini 28 Mayıs 2024 tarihinde resmen tanıdı. İspanya, İrlanda ve Norveç aldıkları bu kararla İsrail-Hamas arasında sağlanacak ateşkes sürecini hızlandıracağını kaydetti. Ayrıca Filistin devletini tanıma kararının diğer AB ülkelerini de teşvik edeceği bekleniyor. İspanya Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Alegria basın toplantısında  "İspanya dönüm noktası olan, tarihi bir karar alarak, bu zamana kadar 143 olan Filistin devletini tanıyan ülkelerin arasına eklenmiştir. Bu, İspanya'nın, adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır." ifadelerine yer verdi. TARİHİ BİR KARAR İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, konuya ilişkin tanıma kararı öncesinde "Bu, tek hedefi olan tarihi bir karardır: İsrailliler ve Filistinlilerin barışa ulaşması."  ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Sanchez, "Barışçıl bir geleceğe ulaşmak için herkesin tek çözüm olarak kabul ettiği şeye doğru ilerlemenin tek yolu budur; İsrail devletiyle barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan bir Filistin devleti.” demişti. UKRAYNA'DA OLDUĞU GİBİ FİLİSTİN'DE… Sanchez Filistin devletinin tanınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, İspanya'nın, "Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu ifade etmişti. NORVEÇ, FİLİSTİN DEVLETİNİ RESMEN TANIDI Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, iki devletli çözüm konusunda İsrail’in yapıcı taahhütte bulunmamasına tepki gösterdi. Filistin’i tanıma kararının, Norveç- Filistin ilişkilerinde dönüm noktası olduğunu belirtti. İRLANDA’DAKİ FİLİSTİN MİSYONU STATÜSÜ BÜYÜKELÇİLİĞE YÜKSELTİLDİ İrlanda Dışişleri Bakanlığı da, Batı Şeria'daki Ramallah'taki temsilcilik ofisini büyükelçiliğe yükselterek bir büyükelçi atayacağını, İrlanda'daki Filistin misyonunun statüsünü de büyükelçiliğe yükselteceğini duyurmuştu. İSRAİL, GAZZE’YE SALDIRILARINA DEVAM EDİYOR Filistin direniş örgütü Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim 2023 tarihinde abluka altındaki şehirlerin kontrolü yeniden sağlamak amacıyla başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu'na karşı İsrail güçleri harekete geçmişti. İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki sert müdahalesi ve hava saldırıları devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 984'ü aştı. İSRAİL, ÇADIR KENTİ VURDU  İsrail, 26 Mayıs 2024 tarihinde Gazze Şeridi’nin Refah kentinde sivillerin sığındığı “Güvenli Bölge” diye adlandırılan kampı vurdu. İsrail saldırılarının sonucunda Refah’ta en az 40 kişi hayatını kaybetti.

Zelenskıy İspanya'nın ardından Belçika'da güvenlik anlaşmasına imza attı Haber

Zelenskıy İspanya'nın ardından Belçika'da güvenlik anlaşmasına imza attı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), İspanya'nın ardından bugün Belçika'yı ziyaret etti. Belçika hükûmeti, Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ın 28 Mayıs 2024 tarihinde Belçika'yı ziyaret ederek, İspanya Başbakanı Aleksander De Croo ile bir araya geleceğini ve ikilinin güvenlik anlaşmasına imza atacağını duyurdu.  UKRAYNA'YA 2028 YILI İÇERİSİNDE 30 ADET F-16 SAVAŞ UÇAĞI TEDARİK EDİLECEK Bu kapsamda Belçika hükûmeti bu yıl içerisinde 977 milyon avro değerinde askerî yardım sağlayacak. Belçika 10 yıl sürecek olan anlaşma ile Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya sağladığı askerî yardıma bir yenisini daha eklemiş oldu. Ayrıca anlaşma kapsamında sayısı ilk kez belirlenen F-16 savaş uçağı tedariki 2028 yılına kadar geçerli olacak. Anlaşma hakkında bilgi veren Zelenskıy, "Anlaşma, Belçika'nın zamanında güvenlik yardımını, modern zırhlı araçları, Ukrayna'nın hava kuvvetleri ve hava savunma ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanı, deniz güvenliğini, mayın temizlemeyi, topçu mühimmat koalisyonuna katılımını ve askeri eğitimi garanti ediyor. Belgede ayrıca savunma sanayi işbirliği, Ukrayna Barış Formülü'ne destek, Rusya'ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi, zararların tazmin edilmesi, saldırgan için adalet, dondurulmuş Rus varlıklarının kullanılması ve ekonomik toparlanma da öngörülüyor. Ukrayna ve Belçika ayrıca istihbarat, siber güvenlik ve dezenformasyonla mücadele alanlarındaki işbirliklerini de derinleştirecek. Belçika aynı zamanda Ukrayna'nın gelecekteki AB ve NATO üyeliğine desteğini de ifade ediyor" dedi. Zelenskıy, Belçika hükûmetine ve Belçika halkına desteğinden dolayı teşekkür etti. İSPANYA'DAN 1 MİLYAR AVROLUK ASKERÎ YARDIM Zelenskıy, Harkiv'de artan Rus saldırıları nedeniyle ertelediği İspanya ve Belçika ziyaretlerini gerçekleştirdi. Dün İspanya'nın başkenti Madrid'de Başbakan Pedro Sanchez ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Zelenskıy, güvenlik anlaşması kapsamında İspanya hükûmetinden bu sene için 1 milyar avro değerinde askerî yardım aldı.  2024-2027 yılları arasında Avrupa Barış Fonu aracılığıyla yardıma 5 milyar avro ilave sağlanacak.  İşgalci Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne yönelik olarak başlattığı geniş çaplı işgal girişiminin 3. yılında Ukrayna, Batılı müttefiklerinden talep ettiği askerî destek alıyor. 

Ukrayna Cumhurbaşkanı İspanya'da: Güvenlik anlaşmasına imza atıldı Haber

Ukrayna Cumhurbaşkanı İspanya'da: Güvenlik anlaşmasına imza atıldı

Daha önce Harkiv'de artan Rus saldırıları nedeniyle ziyaretlerini erteleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 27 Mayıs 2024 tarihinde İspanya'ya gitti. Cumhurbaşkanı Zelenskıy'ı İspanya Kralı Felipe Barajas Havaalanı'nda karşıladı. Zelenskıy başkent Madrid'te ilk olarak Başbakan Pedro Sanchez ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ikili ortak basın açıklaması yaptı.  ZELENSKIY GÜVENLİK ANLAŞMASINA İMZA ATTI Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Zelenskıy, müttefik ülke İspanya'dan tedarik edilecek silah için güvenlik anlaşmasına imza attı. Böylelikle İspanya Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya bu yıl 1 milyar avro değerinde yardım sağlamış olacak. Ayrıca İspanya Avrupa Barış Fonu aracılığıyla Ukrayna'ya 2024-2027 döneminde ilave 5 milyar avro daha sağlayacak. Desteklerinden dolayı İspanya'ya teşekkür eden Zelenskıy görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Bugün Sayın Başbakan ile özellikle hava savunmamızın daha da güçlendirilmesi ve İspanya'nın buna nasıl yardımcı olabileceği konusunu konuştuk. Cephedeki durumu, Rusya'nın savaşı genişletme çabalarını anlattım. Bu haftalarda askerlerimiz kendilerini başka bir Rus saldırı operasyonuna karşı savunuyorlar ve bu nedenle, daha fazla güvenlik ve Rusya'nın barış için somut bir şekilde zorlanması adına ortaklarla çalışmayı kesinlikle yoğunlaştırmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.  İSPANYA'DAN UKRAYNA'YA BİR DİZİ TEÇHİZAT İspanya merkezli basın servisi El Pais'in haberine göre görüşme kapsamında İspanya Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya bir dizi Patriot hava savunma füzesi, 19 adet ikinci el Almanya yapımı Leopard 2A4 tankı, insansız hava aracı (İHA) teçhizatı, ispanya yapımı mühimmatlar tedarik edecek.   İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles geçen ay Ukrayna'ya bir dizi Patriot hava savunma sistemi gönderileceğini duyurmuştu. 

İspanya, Patriot füzelerinin Ukrayna’ya transfer edildiğini duyurdu Haber

İspanya, Patriot füzelerinin Ukrayna’ya transfer edildiğini duyurdu

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, 26 Nisan’da Ukrayna Savunma Temas Grubu'nun 21. Toplantısı'nda Patriot füzelerinin Ukrayna’ya sevkiyatının başladığını duyurdu. İspanya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, lojistik üsse 4 gün içinde ulaşacak olan bir dizi uzun menzilli Patriot füzelerinin seviyatını bildirildi. İspanya Savunma Bakanlığının bildirdiğine göre, patriot füzelerinin yanı sıra önümüzdeki aylarda Ukrayna'ya makineli tüfekler, araçlar, sahra topçu obüsleri, 155 mm ve 120 mm mermiler, anti-drone ekipmanı ve Leopar tankları da dahil olmak üzere ek ekipman gönderileceği kaydedildi. İSPANYA'DAN UKRAYNA'NIN PATRİOT TALEBİNE OLUMLU DÖNÜŞ İspanya, 24 Şubat 2022'den bu yana Rus saldırılarıyla mücadele eden Ukrayna'ya askerî destek gönderecek. İspanya merkezli El Pais gazetesi, Madrid yönetiminin Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya az sayıda Patriot füzesi göndereceğini belirtmişti. Gazete, İspanya'nın uçaksavar rampaları vermeyi reddettiğini ancak Patriot füzesi göndereceğini ifade etti. İspanya'da diplomatik bir kaynak, yabancı basına verdiği bir demeçte, "Ukrayna'ya olan bağlılığımızı arttırmamız gerekiyor" ifadesini kullanmıştı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy NATO üyesi ülkelere çağrıda bulunarak Rus kuvvetlerine savunma yapmak için en az 7 Patriot füzesine ihtiyaç olduğunu duyurmuştu.

Savaş suçlusu olmayı reddeden Rus pilot İspanya'da ölü bulundu Haber

Savaş suçlusu olmayı reddeden Rus pilot İspanya'da ölü bulundu

İşgalci Rusya'nın saldırıları sonrasında Ukrayna safına geçen Rus pilot Maksim Kuzminov, İspanya'da hayatını kaybetti. 9 Ağustos 2023'te Ukrayna'ya karşı savaşmak istemediğini belirterek, kullandığı Mi-8 helikopterle ülkenin doğusundaki bir askerî üsse iniş yapan pilot Kuzminov, daha sonra İspanya'ya taşındı.  EVİNDEKİ GARAJIN ÖNÜNDE ÖLÜ BULUNDU İspanya resmî haber ajansı EFE, Kuzminov'un 13 Şubat 2024 tarihinde evindeki garajın önünde ölü bulunduğunu duyurdu. Polislerin yaptığı soruşturmanın ardından Kuzminov'un kimliği tespit edildi. Yapılan inceleme sonucunda Kuzminov'un evindeki garajda silahla öldürüldüğü ve cesedinin üzerinden arabayla geçildiği tespit edildi.  Savaş suçlusu olmayı reddettiğini vurgulayan Kuzminov, Ukrayna'ya kaçarken geride kalan Rus pilotlara da aynı çağrıyı yapmıştı.  İSPANYA  DIŞİŞLERİ BAKANI RUSYA'DAN AÇIKLAMA İSTİYOR İspanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın Madrid Büyükelçisi Yuri Klimenko'yı Bakanlığa çağırarak, Rusya'ya nota verdi. İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, basına yaptığı açıklamada, Aleksey Navalnıy da dahil Rusya'dan bu ölümlere inandırıcılığı olacak şekilde açıklık getirmesini talep etti. "ÜLKEMİZİN ÖNERİSİ UKRAYNA'DA KALMASI YÖNÜNDEYDİ" Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, konuya ilişkin Ukrayna basınından Pravda'ya verdiği röportajda "Ülkemizin önerisi Ukrayna'da kalması yönündeydi. Burada kesinlikle korunacaktı. Ve İspanya'da yaptıkları gibi burada da saldırıya geçebileceklerini sanmıyorum" ifadelerini kullandı.

İspanya, Kosova’nın pasaportunu tanıdı Haber

İspanya, Kosova’nın pasaportunu tanıdı

Kosova'nın Avrupa Entegrasyonu, Kalkınma ve Diyalogdan Sorumlu Birinci Başbakan Yardımcısı Besnik Bislimi, 7 Ocak 2023 tarihinde İspanya’nın Kosova Cumhuriyeti pasaportunu tanıdığını duyurdu. Bislimi konuya ilişkin açıklamasınd,a “Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Göç ve İçişleri Genel Müdürlüğü (DG Home), artık İspanya'nın da Kosova Cumhuriyeti pasaportlarını tanıdığını duyurdu. Yani bu ülkeye artık vizesiz seyahat edebiliyoruz” ifadelerini kullandı. Bislimi, Kosova vatandaşları için olumlu gelişmelerin olacağını da belirtti. KOSOVA SEYEHAT BELGELERİ DİĞER AB ÜYELERİ TARAFINDAN TANINIYORDU Kosova,  2008'de Sırbistan'dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Ancak Kosava; İspanya, Yunanistan, Romanya, Slovakya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere 5 AB üyesi tarafından henüz tanınmadı. İspanya dışındaki diğer AB ülkeleri ise Kosova Cumhuriyeti seyahat belgelerini tanımıştı. KOSOVA VATANDAŞLARINA SCHENGEN VİZESİ İZNİ Avrupa Birliği'nin Schengen vizesine tâbi olan Kosova, Balkanlar'da vize izni olmayan son ülkeydi. Buna göre Kosova vatandaşları artık gittikleri Schengen bölgesinde 6 ay içerisinde 90 gün ülkede kalabilecek. Vize yalnızca turistik seyahatlar için geçerli olup; vatandaşlar çalışma iznine sahip olamayacak.  Avrupa Entegrasyonu sayfasında, Schengen vizesine sahip olan vatandaşların, nasıl seyahat edebileceğine ilişkin bilgiler paylaşıldı. SCHENGEN'E ÜYE OLAN ÜLKELER Schengen'e üye olan ülkeler arasında; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan yer alıyor.

Ukrayna'dan çaldıkları tarihi eserleri satmaya çalışan kişiler İspanya'da yakayı ele verdi! Haber

Ukrayna'dan çaldıkları tarihi eserleri satmaya çalışan kişiler İspanya'da yakayı ele verdi!

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı işgal girişimi hala devam ediyor. İşgali fırsat bilenler ise Ukrayna'nın tarihi eserlerini çalıp yurtdışında satmaya çalışıyor. İspanya polisi, ülkede Ukrayna'dan çalındığı belirtilen tarihi eserleri satmaya çalışan şahısları gözaltına aldığını bildirdi. Ardından, İspanya yargı makamları, suç niteliğindeki tarihi eser kaçakçılığı ve Ukrayna'ya ait tarihi eserlerin çalınması nedeniyle şahıslar hakkında tutuklama kararı aldı. UKRAYNA'DAN ÇALINAN TARİHİ ESERLER 60 MİLYON AVRO DEĞERİNDE  İspanya tarafından 24 Ekim 2023 tarihinde yapılan açıklamda, Ukrayna'dan çalınan 11 parça kolye, bilezik ve küpe gibi mücevherlerden oluşan eserlerin, M.Ö. 8. ve 4. yüzyıllar arasında İskit dönemine ait olduğu aktarıldı. 60 milyon avro değerindeki altın tarihi esere el konulduğu belirtilen açıklamada, eşyaların 2009-2013 yılları arasında Ukrayna'nın başkenti Kıyiv'deki bir müzede sergilendiği kaydedildi. KOÇ BAŞLI ALTIN KEMER İP UCU VERDİ Öte yandan Ukrayna'dan kaçırıldığı tespit edilen bu tarihi eserlerin Ukrayna Ortodoks Kilisesine aitmiş gibi görünmesi için hazırlanan sahte belgelerin bulunduğu belirtildi. Ayrıca Koç Başlı Altın Kemer'in İspanya'nın başkenti Madrid şehrinde özel bir müzayede ile satılmasının ardından başlayan soruşturma kapsamında üç İspanyol ve iki Ukrayna vatandaşının, İspanya yargısı tarafından tutuklandığı kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.