SON DAKİKA
Hava Durumu

#İtalya

QHA - Kırım Haber Ajansı - İtalya haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, İtalya haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

ABD ile Ukrayna arasında yeni güvenlik anlaşması! Haber

ABD ile Ukrayna arasında yeni güvenlik anlaşması!

İtalya'da bir araya gelen G7 Grubu liderleri, 15 Haziran 2024 tarihine kadar devam edecek olan zirvede Rus saldırıları altındaki Ukrayna başta olmak üzere küresel ve güncel konuları masaya yatırıyor. 13 Haziran'da başlayan zirvenin ilk gününde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Ukrayna arasında yeni güvenlik anlaşması imzalandı. İtalya'nın Fasano bölgesinde G7 Liderler Zirvesi marjında bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, iki ülke arasında arasında 10 yıllık savunma iş birliği anlaşmasına imza attı. Liderler, anlaşmanın hem NATO'nun güvenliği hem de Ukrayna'nın savunma zemini için önemine vurgu yaptı. ABD UKRAYNA'YA ASKER GÖNDERMEYECEK ABD Başkanı Biden, anlaşmayla ilgili konuşmasında, "Bizim amacımız, Ukrayna'nın savunma ve caydırıcılık kapasitesini uzun vadede artırmaktır. Ukrayna'nın gelecekteki saldırganlıklara karşı kendi kendini savunma yeteneğine kavuşmuş olmasını istiyoruz." değerlendirmesini yaptı. Biden, ABD'nın Ukrayna'ya asker göndermeyeceğini belirterek, silah, mühimmat ve diğer desteklerle yardım edeceklerini ifade etti. ABD Başkanı, Zelenskıy ile imzaladıkları savunma anlaşmasının bir barış taahhüdü olduğunu ve bunun Birleşmiş Milletler (BM) Anlaşması'na ve ülkelerin egemenliği ilkesine uygun olduğunu kaydetti. Rusya'nın saldırganlığına karşı Ukrayna'ya destek vermeye devam edeceklerinin altını çien Biden, Moskova'ya yönelik yeni bir yaptırım paketi duyurduklarını ve bu yöndeki adımlarına devam edeceklerini ifade etti. ZELENSKIY'DAN ABD'YE TEŞEKKÜR Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy de söz konusu anlaşma dolayısıyla ABD'ye teşekkür ederek, bu anlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki savunma iş birliğinin daha derinlikli ve nitelikli bir hale geleceğini söyledi. İtalya'da yapılan G7 Liderler Zirvesi'nde, Rusya Merkez Bankası'nın dondurulmuş varlıklarının faiz gelirlerini teminat olarak kullanarak, 2024 sonuna kadar Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi verilmesi yönünde bir karar alınmıştı. Rusya'nın 24 Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik olarak topyekûn saldırı ve işgal girişimi başlatmasından bu yana Batı ülkeleri yaklaşık 300 milyar dolarlık Rus varlığını dondurdu. Bu tutarın yaklaşık 200 milyar doları Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde bulunuyor. Dondurulan varlıklar, her yıl milyarlarca dolar faiz geliri sağlıyor. Başta ABD olmak üzere G7 ülkeleri, bu geliri Ukrayna'yı desteklemek için kullanmak istiyor.

Zelenskıy, Biden ile Fransa ve İtalya'da bir araya gelecek Haber

Zelenskıy, Biden ile Fransa ve İtalya'da bir araya gelecek

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, 4 Haziran 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın (Volodimir Zelenski) bu hafta ABD Başkanı Joe Biden ile Fransa ve İtalya'da bir araya geleceğini duyurdu. Sullivan iki liderin de Fransa'da bu hafta Müttefik kuvvetlerin Normandiya'ya çıkartmasının 80. yıl dönümü olan "D Günü" anma etkinliğine katılacağını kaydetti. ZELENSKIY, BIDEN İLE BİR ARAYA GELECEK Görüşmede Rus saldırıları altındaki Ukrayna cephelerindeki son durum, Ukrayna'ya yönelik askerî ve insanî yardımların yanı sıra dondurulmuş Rus varlıklarından elde edilen kâr konusu da masaya yatırılacak. Sullivan, "Normandiya'da Biden, Başkan Zelensky ile görüşme fırsatı bulacak ve onunla Ukrayna'daki mevcut durumu ve Ukrayna'ya desteğimizi nasıl sürdürüp derinleştirebileceğimizi tartışma fırsatı bulacak. Birkaç gün içinde kendisi de İtalya'daki G7 Zirvesi çerçevesinde Başkan Zelensky ile tekrar görüşme fırsatına sahip olacak" bilgisini verdi. Öte yandan 15-16 Haziran 2024 tarihleri arasında İsviçre'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Küresel Barış Zirvesi'e işaret eden Sullivan, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in de katılacağını ifadelerine ekledi.  Fransa'daki anma etkinliklerine katılan Cumhurbaşkanı Zelenskıy daha sonra İtalya'nın Brindisi şehrindeki G7 Liderler Zirvesi'ne katılacak.

İtalya'daki Uygur Hakları Avukatları, Çin'e soruşturma başlattı Haber

İtalya'daki Uygur Hakları Avukatları, Çin'e soruşturma başlattı

Çin bir taraftan Uygur Türklerini zorla çalıştırarak ekonomisini güçendirirken, diğer taraftan da Uygur Türklerinin emeğini sömürerek ürettiği ürenleri Avrupa pazarına gönderiyor. Söz konusu bu durum Avrupa'daki birçok insan hakları örgütü tarafından gündeme getiriliyor. İTALYA'DA ÇİN'E SORUŞTURMA İtalya'da bir grup İtalyan avukat, hukukçu ve aktivist tarafından oluşturulan Uygur Hakları Avukatları, Çin'in Doğu Türkistan'daki fabrikalarda Uygur Türklerini zorla çalıştırarak elde ettiği ürünlerin ülkeye girmesiyle ilgili Çin'e soruşturma başlattı. Ayrıca İtalya'da tesiri güçlü stk'lardan olan "StraLi" de bu soruşturmaya dahil oldu. ÇİN'E KARŞI BM İŞ DÜNYASI VE İNSAN HAKLARI ÇALIŞMA GRUBUNASUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU İtalya merkezli Uygur Hakları Avukatları tarafından 4 Haziran 2024 tarihinde konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Önde gelen bir İtalyan STK'sı olan StraLi, Dünya Uygur Kongresi ve Uygur Hakları Avukatları adına, Doğu Türkistan'dan tren ve tekneyle İtalya'ya getirilen 'köle' yapımı ürünlerden oluşan bir kargo yüküyle ilgili olarak hem uluslararası hem de yerel olarak Çin'e soruşturma başvurusunda bulundu. Başvuruda Çin'e karşı Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Hakları Çalışma Grubuna yerel bir suç duyurusunda bulunuldu" ifadeleri kullanıldı. İTALYA ÇİN MALLARINA EL KOYACAK Öte yandan Çin'in Uygur Türklerinin emeğini sömürülerek elde edildiği ürünlere, İtalya tarafından gümrükte el konulması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Doğu Türkistan'da Uygur Türklerinin zorla çalıştırılarak elde ettiği ürünlerinin yaygınlığını ve köleliğin hem tarımsal ürünleri hem de diğer mallara el konulması ve ithalata karışan şirketlerin soruşturulması da dahil olmak üzere harekete geçmesi için İtalya Cumhuriyeti hükûmetine bir iletişim talep ediyor. İtalya tarafandan suç duyurusunda bulunan mallara delil olarak el konulması ve cezai soruşturma açılması talep ediliyor." denildi.

İtalya'dan Çin'in casus uygulaması TikTok’a 10 milyon avro ceza Haber

İtalya'dan Çin'in casus uygulaması TikTok’a 10 milyon avro ceza

Çinli Bytedance isimli şirketin geliştirdiği video paylaşım uygulaması TikTok’a yönelik endişeler dünya çapında giderek artıyor. Çin'in istihbarat servisine veri toplayan TikTok uygulaması dünya ülkelerince cezalandırılıyor.  TİKTOK'A 355 MİLYAR TL CEZA İtalya Rekabet Kurumundan (Antitrust-AGCM) yapılan açıklamaya göre, reşit olmayan kullanıcıları potansiyel zararlı içeriklerden korumadığı gerekçesiyle Çin merkezli ByteDance grubuna ait olan sosyal medya uygulaması TikTok’un İtalya, İngiltere ve İrlanda’daki şubelerine toplamda 10 milyon avroluk (yaklaşık 355 milyar Türk Lirası) para cezası kesildi. ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİK VE FİZİKSEL GÜVENLİĞİNE TEHDİT Antitrust-AGCM’ye göre Çinli ByteDance’in sahibi olduğu platform, grup davranışlarından etkilenebilecek savunmasız ergenleri korumada başarısız oldu. Açıklamada, TikTok platformunda dolaşıma giren içerikler üzerindeki kontrollerin, özellikle 13 yaş altı çocukların psikolojik ve fiziksel güvenliğini tehdit edip etmediğini belirleme bakımından yetersiz olduğu bilgisi verildi. TİKTOK KENDİ YAYIMLADIĞI YÖNERGELERE UYMADI Açıklamada ayrıca Çin'in casus uygulaması TikTok'un bu tür içeriklerin yayılmasını önlemeye yönelik yeterli önlemleri almadığı ve kendi yayımladığı yönergelere uymadığını bildirildi. ABD’DE YASAKLANACAK Mart 2024'ün başında ABD Temsilciler Meclisi ulusal güvenlik nedeniyle, Çin'in casus uygulaması TikTok'u ülkede yasaklayan yasa tasarısını kabul etmişti. TİKTOK 11 ÜLKEDE YASAKLANMIŞTI Daha önce uygulamanın sahibi olan Çinli ByteDance şirketinin, kullanıcıların kişisel verilerini Çin yönetimi ile paylaştığı ve insanların iznisiz veri topladığı ortaya çıkmıştı. Avrupa Birliği'nin (AB) tüm kurumları, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, Yeni Zelanda, Belçika, Danimarka, ABD ve Tayvan TikTok'u yasaklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.