SON DAKİKA
Hava Durumu

#İzlanda

QHA - Kırım Haber Ajansı - İzlanda haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, İzlanda haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Ukrayna aynı gün içinde 3 ülkeyle güvenlik anlaşması imzaladı! Haber

Ukrayna aynı gün içinde 3 ülkeyle güvenlik anlaşması imzaladı!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski), 31 Mayıs 2024 tarihinde İsveç'in başkenti Stockholm'e yaptığı ziyaret kapsamında Başbakan Ulf Kristersson ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Başbakan Kristersson ile yaptığı görüşmenin ardından güvenlik iş birliği anlaşmasına imza attı.  İSVEÇ'TEN UKRAYNA'YA ASKERÎ YARDIM Bu kapsamda İsveç'in 2024-2026 yılları arasında Ukrayna'ya sağlayacağı askerî yardım 6,5 milyar avro değerinde olacak. Anlaşmanın geçerliliği ise 10 yıl sürecek. Ayrıca anlaşma kapsamında İsveç, Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya özel ASC 890 uçağı ile eğitim uçağı JAS 39 Gripen sevk edecek. Anlaşma ile ilgili değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "İsveç savunma ürünlerinin yerlileştirilmesi, onarımı, bakımı ve ülkemizde üretilmesi konusunda da ikili iş birliğini geliştireceğiz. Ülkemizle ve halkımızla olan dayanışmanız, savunmamıza yönelik bu hayati desteğiniz için İsveç'e teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.  İZLANDA'DAN UKRAYNA'YA TAM KAPSAMLI DESTEK Öte yandan Zelenskıy, Stokcholm'de İzlanda Başbakanı Bjarni Benediktsson ile bir araya gelerek güvenlik alanında iş birliği ve uzun vadeli destek anlaşması imzaladı. 2024-2028 yıllarını kapsayan anlaşma 4 milyar İzlanda kronu askerî yardımı içeriyor. Ayrıca ekonomik, insanî ve savunma desteği veren İzlanda, Ukrayna'nın Avrupa Birliği ve NATO üyeliğini teşvik etmeyi taahhüt etti. Zelenskıy, İzlanda'ya teşekkür ederek, "Anlaşmanın benzersizliği: İzlanda, askerî kargo ve teçhizatı NATO müttefiklerinden Ukrayna'ya kiralık kargo uçaklarıyla taşımaya devam etmeyi taahhüt ediyor." dedi. UKRAYNA İLE NORVEÇ ARASINDAKİ 15. ANLAŞMA Zelenskıy'ın ziyareti kapsamında Norveç de Ukrayna ile 15 anlaşmasını imzaladı. Norveç bu yıl Rus saldırıları altındaki Ukrayna'ya yaklaşık 1,2 milyar avro değerinde askerî yardım sağlayacak. Norveç daha önce Ukrayna'ya F-16 savaş uçağı tedarik edeceğini taahhüt etmişti.  Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ile imzaladığı anlaşma ile ilgili bilgi veren Cumhurbaşkanı Zelenskıy, "Aynı zamanda NASAMS sistemleri, ilgili ekipman ve uzmanlık eğitimi sağlamaya devam edecektir. Savunma sanayi iş birliğini de geliştirmek için çalışacağız. Norveç'e, Ukrayna'nın özgürlük ve adil barış mücadelesinin yanı sıra ortak değerlerimiz ve Avrupa'da uzun vadeli barış için verdiği kararlı ve güvenilir yardımdan dolayı minnettarım" dedi.

Rusya'nın Ukrayna'ya tazminat ödemesi için hasar kaydı mekanizmasının ilk adımı başlatılacak Haber

Rusya'nın Ukrayna'ya tazminat ödemesi için hasar kaydı mekanizmasının ilk adımı başlatılacak

İzlanda'nın başkenti Reykjavik'te iki gün sürecek Avrupa Konseyi Dördüncü Zirvesi için 46 ülkenin ilgili temsilcileri bir araya gelecek. Zirve öncesinde İzlanda Başbakanı Katrin Jakobsdottir ile Avrupa Birlliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen görüşme yaptı. Jakobsdottir ile von der Leyen, zirvede ele alınması beklenen Ukrayna'ya yönelik yaptırımların artırılması konusu ve Ukrayna'da savaş suçu işleyen suçluların cezalandırılması konusunu masaya yatırdı.  AVRUPA KONSEYİ DÖRDÜNCÜ ZİRVESİ'NDE UKRAYNA İÇİN HASAR KAYDI MEKANİZMASININ İLK ADIMI OLUŞTURULACAK Zirvede, Rusya'nın Ukrayna'ya gelecekte tazminat ödemesinin ilk adımını oluşturmak amacıyla bir "Hasar Kaydı" mekanizması başlatılacağını hatırlatarak bundan mutluluk duyduğunu belirten von der Leyen, "Zaman içinde yeniden yapılanma açısından düşündüğümüzde bu, mağdurlara adalet sağlamak için son derece önemli bir adli unsurdur" dedi. von der Leyen, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy'ın barış formülünü desteklediklerini vurgulayarak, "Zelenskıy bunu tartışmaya çok açık. Ancak hepimiz için önemli olan, üzerinde çalıştığımız temelin bu formül olmasıdır" ifadesini kullandı.  UKRAYNA BAŞBAKANI ZİRVEYE KATILACAK Von der Leyen zirveye, Ukrayna Başbakanı Denis Şmigal'in katılacağını dile getirdi. Zirvede, Türkiye'yi Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay temsil edecek.  Rusya, 16 Mart 2022'de Avrupa Konseyi üyeliğinden çıkarılmıştı.

İzlanda Parlamentosu, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı Haber

İzlanda Parlamentosu, Holodomor'u soykırım olarak tanıdı

İzlanda Parlamentosu, Ukrayna’da 1932-1933 yılları arasında meydana gelen Holodomor’u (suni açlık) Ukrayna halkına karşı yapılan soykırım olarak oybirliğiyle kabul etti.  Ukrayna Milletvekili Mariya Mezentseva, bugün sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Tam şu anda! İzlanda Parlamentosu Holodomor’u Ukrayna halkının soykırımı olarak kabul etti. Ortaklarımız ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz" dedi. REYKJAVİK’TEKİ AVRUPA KONSEYİ ZİRVESİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ İzlanda’nın adalet yolunda Ukrayna’ya destek verdiğine dikkat çeken Milletvekili, “Mayıs ayında Reykjavik'te 46 ülkenin hükümet başkanının, Rusya'nın saldırganlığına yönelik suçların incelenmesi için oluşturulacak Özel Mahkemeyi ve Rusya'nın neden olduğu zararların karşılanması için tazminat mekanizmasını tartışacakları Avrupa Konseyi Zirvesini dört gözle bekliyoruz" ifadelerini kullandı. HOLODOMOR SOYKIRIMI 1932-1933 yıllarında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde, Sovyet idaresinin uygulamaları nedeniyle toplu açlık meydana geldi. Milyonlarca insan bu trajedide hayatını kaybetti. Ukrayna Milli Güvenlik Servisi, Holodomor davasının sorgusu sırasında ortaya çıkan bilgilere göre suni açlıktan 3 milyon 941 bin kişinin öldüğünü açıkladı. Açlığın kasıtlı olarak meydana getirildiği ispat edilirken, Rusya bunları reddederek Ukrayna’daki açlığın 1932-1933 yılında SSCB’de meydana gelen açlığın bir parçası olduğunu ileri sürüyor. 26 Kasım 1998 yılında dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın kararı ile kasım ayının son cumartesi günü Holodomor Kurbanlarını Anma Günü olarak ilan edildi. 2006 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko’nun inisiyatifi ile Holdomor’un soykırım olduğunun açık şekilde inkâr edilmesi için ceza öngören yasa kabul edildi. Stalin Rusya’sının gerçekleştirdiği Holodomor katliamı, uluslararası kamuoyunun da ilgisini çekti. Günümüzde AB, Kanada, ABD, Avustralya, Portekiz, Almanya, Çekya, Vatikan, Estonya, Litvanya, Letonya, Gürcistan, Polonya, Macaristan, Ekvador, Kolombiya, Meksika, Paraguay ve Peru gibi pek çok ülke, Holodomor’u soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.