SON DAKİKA
Hava Durumu

#Kerç Köprüsü

QHA - Kırım Haber Ajansı - Kerç Köprüsü haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Kerç Köprüsü haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Rusya artık ordusuna ikmal sağlamak için Kerç Köprüsü'nü kullanmıyor Haber

Rusya artık ordusuna ikmal sağlamak için Kerç Köprüsü'nü kullanmıyor

Rusya, son zamanlarda Ukrayna'da savaşan birliklerine ikmal sağlamak için Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından defalarca saldırıya uğrayan Kerç Köprüsü'nden (Kırım Köprüsü) daha çok işgal altında bulunan bölgelerdeki güzergahlara güveniyor. Birleşik Krallık merkezli Independent gazetesi Molfar analiz şirketinin verilerine dayanarak hazırladığı haberde Ukrayna'nın Kerç Köprüsü’ne saldırmasının ardından Rusya’nın cephe hattına ikmal sağlamak için kara yollarını kullanmaya başladığını aktardı. Maxar Technologies tarafından çekilen uydu görüntülerini inceleyen analistler son üç ay boyunca Kırım Köprüsü’nden hiçbir askeri yük treninin geçmediğini bildiriyor. Köprünün kullanımının, Ukrayna’nın patlayıcı taşıyan insansız deniz araçlarıyla köprüye saldırdığı ve karayolu ile demiryolu hattının bir bölümünü havaya uçurduğu 17 Temmuz 2023 tarihinden sonra önemli ölçüde azaldığı kaydediliyor. Aynı zamanda uzmanlar Krasnodar Bölgesindeki Taman kentinden geçen yük trafiğinde de önemli bir artışın gözlemlendiğine dikkat çekiyor. RUSYA YENİ DEMİRYOLU HATTI İNŞA EDİYOR Analistler, Ukrayna’nın Batı silahlarını akıllıca kullanarak saldırılarını, Rusya'nın işgal altındaki Kırım’ı Rusya anakarasına bağlamak için, işgal altındaki bölgelerde yeni demiryolu hatları döşediği Melitopol, Berdyansk ve Mariupol güzergahına odaklaması gerektiğini ileri sürdü. Habere göre, Melitopol bölgesindeki Yakymivka'dan Berdyansk ve Mariupol'a ve oradan da Rostov'a uzanan yeni demiryolu hattı, Rus birlikleri tarafından yaz aylarında başlayabilecek yeni bir taarruz için kullanılacak. Demiryolu güzergahı 63 km'lik yeni hat ve yaklaşık 140 km'lik restore edilmiş hattan oluşuyor. İşgalciler, işgal edilen Donetsk bölgesinin daha fazla yerleşim yerini birbirine bağlayacak yeni ağın inşaatını yıl sonuna kadar tamamlamak istiyor.

Rusya'dan Batı ülkelerine Kırım tehdidi! Haber

Rusya'dan Batı ülkelerine Kırım tehdidi!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Kırım'a yönelik herhangi bir saldırgan eyleme” karşılık olarak Rusya’nın “misilleme darbesi” ile cevap vereceğini ileri sürdü. 3 Mayıs 2024 tarihinde düzenlenen basın konferensında konuşan Zaharova, "Vaşington, Londra ve Brüksel'i bir kez daha uyarmak isterim ki, Kırım'a yönelik her türlü saldırgan eylem sadece başarısızlığa mahkum olmakla kalmayacak, aynı zamanda ezici bir misilleme darbesi ile karşılanacak." ifadelerini kullandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün tam olarak neyi kastettiği ise anlaşılmadı. KIRIM KÖPRÜSÜ YASA DIŞI BİR YAPIDIR Ukrayna yetkilileri daha önce birçok kez Rusya’nın Kırım'ı işgal ettikten sonra Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ile teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’nün Ukrayna ordusu için meşru hedef olduğunu açıklamıştı. UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARATIN 3. SALDIRI PLANLADIĞI BİLDİRİLDİ The Guardian gazetesinin Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğündeki kaynaklara dayanarak 3 Nisan 2024 tarihinde gündeme getirdiği haberde, Ukrayna istihbaratının Kerç Köprüsü’ne bir saldırı daha düzenlemeye hazırlandığı belirtildi. Ukrayna askerî istihbarat teşkilatındaki üst düzey yetkililer, köprünün yıkılmasının "kaçınılmaz" olduğunu vurgulayarak, daha önce iki kez saldırı düzenlenen köprüye üçüncü bir saldırı girişiminde bulunmayı planladıklarını kaydetti. KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Kerç Köprüsü'nün mutlaka yok edileceğini teyit etti Haber

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Kerç Köprüsü'nün mutlaka yok edileceğini teyit etti

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Sözcüsü Dmıtro Pletençuk, Rusya’nın Kırım'ı işgal ettikten sonra Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ile teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’nün (Kırım Köprüsü) mutlaka yok edileceğini ifade etti. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Sözcüsü Dmıtro Pletençuk, bugün Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamada Rusya’nın Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği  Kerç Köprüsü’nün mutlaka yok edileceğini belirterek, “Biz bunu defalarca açıkça söyledik; Ukrayna Cumhurbaşkanımız da, bize ait Kırım'a yapılan bu hukuka aykırı ilhakın ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi. Bir gün yine köprünün devre dışı olduğu haberini duyacaksınız. Sadece bu zararın ne boyutta olacağı merak konusu. Elbette köprünün artık orada olmamasını sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağız. Ruslar için köprü artık daha çok sembolik önem taşıyor. Daha önce aldıkları hasardan sonra artık köprüyü askeri lojistik için kullanamıyorlar. Üzerinde Kırım'a giden bir enerji kolu kalıyor. Ancak köprü çoğunlukla Ukrayna’ya ait Kırım'ı yasa dışı olarak ziyaret eden sıradan Ruslar tarafından kullanılıyor.” dedi. Ayrıca Pletençuk, Rus yönetiminin köprünün faaliyet dışı bırakılacağını bildiği için Rostov'dan Kırım'a karadan alternatif bir demiryolu güzergahı inşa etmeye karar aldığına dikkat çekti. İŞGALCİLER ALTERNATİF YOL İNŞAATINA BAŞLADI Rus yetkililer, 2023 sonbaharında, Rostov'u Kırım'a bağlaması gereken bir demiryolunun inşasına başlandığını duyurdu. İnşaatın Donetsk tarafında başlamış olduğu iddia edildi. UKRAYNA ASKERİ İSTİHBARATIN 3. SALDIRI PLANLADIĞI BİLDİRİLDİ The Guardian gazetesinin Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğündeki kaynaklara dayanarak 3 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı haberde, Ukrayna istihbaratının Kerç Köprüsü’ne bir saldırı daha düzenlemeye hazırlandığını yazdı. Ukrayna askerî istihbarat teşkilatındaki üst düzey yetkililer, köprünün yıkılmasının "kaçınılmaz" olduğunu vurgulayarak, daha önce iki kez saldırı düzenlenen köprüye üçüncü bir saldırı girişiminde bulunmayı planladıklarını belirtti. KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti.

Ukrayna'nın Kırım operasyonu: Kerç Köprüsü'ne yeni saldırı! Haber

Ukrayna'nın Kırım operasyonu: Kerç Köprüsü'ne yeni saldırı!

Ukrayna askerî istihbaratının, Rusya’nın Kırım'ı işgal ettikten sonra Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ile teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne (Kırım Köprüsü) 3. defa saldırı gerçekleştirmeyi planladığı öne sürüldü. The Guardian gazetesinin Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğündeki kaynaklara dayanarak 3 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı haberde, Ukrayna istihbaratının Kerç Köprüsü’ne bir saldırı daha düzenlemeye hazırlandığını yazdı. Ukrayna askerî istihbarat teşkilatındaki üst düzey yetkililer, köprünün yıkılmasının "kaçınılmaz" olduğunu vurgulayarak, daha önce iki kez saldırı düzenlenen köprüye üçüncü bir saldırı girişiminde bulunmayı planladıklarını belirtti. Köprüyü yakında devre dışı bırakabileceklerini öne süren bir yetkili, "Bunu 2024'ün ilk yarısında yapacağız" dedi ve Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Başmüdürlüğü Başkanı Kırılo Budanov'un "bu hedefi gerçekleştirmek için gerekli araçların çoğuna" zaten sahip olduğunu kaydetti. RUSYA, KERÇ KÖPRÜSÜ'NÜN SAVUNMASINI GÜÇLENDİRİYOR Kırım başta olmak üzere işgal altındaki Ukrayna topraklarında faaliyet gösteren “Ateş” isimli gizli direniş hareketi, 2 Nisan 2024'te işgalcilerin Pantsir-S1, S-300 füze sistemleri dahil Kerç Köprüsü yakınlarına daha fazla hava savunma sistemi yerleştirdiğini bildirdi. KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti.

Rus albay, Kırım'daki başarısızlığı nedeniyle 6 yıl hapse mahkûm edildi! Haber

Rus albay, Kırım'daki başarısızlığı nedeniyle 6 yıl hapse mahkûm edildi!

Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği, Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullanılan Kerç Köprüsü’ne yönelik sistematik saldırıların faturası, bir Rus subaya kesildi. Bir Rusya Ulusal Muhafızları subayı, Kerç Köprüsü’nü (Kırım Köprüsü) saldırılardan koruyamayan anti-drone radarları satın alması nedeniyle 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. RUS ALBAY 6 YIL HAPSE MAHKÛM EDİLDİ Daha önce Rusya Ulusal Muhafızlarının deniz birimine başkanlık eden Albay Sergei Volkov, Mart 2023'te 4.5 milyon dolar karşılığında iki Oryol-BPLA radar sisteminin satın alınmasına ilişkin bir sözleşme imzaladığı için görevi kötüye kullanma suçlamasıyla gözaltına alındı. Rus savcılığı, Volkov'un Kerç Köprüsü’nü "düşman ateşi menzilinde" bıraktığını, çünkü radarların teknik özelliklerinin Ukrayna insansız hava araçlarını bastırmak için tasarlanmadığını iddia etti. Bu nedenle, Rus Albay hakkında görevi kötüye kullanma kapsamında soruşturma başlatıldı. Volkov suçunu reddederek sözleşmenin tek bir devlet tedarikçisiyle imzalandığını ve anti-drone radarlarının Kerç Köprüsü'nün değil Rusya Ulusal Muhafızlarına bağlı birimleri korumayı amaçladığını savundu. Moskova'nın İkinci Batı Askeri Garnizon Mahkemesi Volkov'u suçlu buldu ve 6 yıl genel güvenlikli hapis cezasına çarptırdı. KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti. 2.saldırı, SBU tarafından geliştirilen insansız deniz araçları (İDA) kullanımıyla gerçekleştirildi. #Ukrayna Askeri İstihbaratı’ndan Kerç Köprüsü mesajıhttps://t.co/8HtqeE2yfr pic.twitter.com/TW9KqC66iL — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) November 22, 2023

Ukrayna, Kerç Köprüsü'nü inşa edenlere karşı yaptırım uygulayacak Haber

Ukrayna, Kerç Köprüsü'nü inşa edenlere karşı yaptırım uygulayacak

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilcisi Tamila Taşeva, Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği Kerç Köprüsü’nün (Kırım Köprüsü) inşaatında yer alan kişi ve şirketlere karşı yaptırım uygulanmasını sağlamak için çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti. 18 Aralık 2023 tarihinde Ukrinform haber ajansı tarafından hazırlanan bir programda konuşan Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilcisi Tamila Taşeva, işgalci Rus yönetimiyle iş birliği yapan yetkililerin büyük çoğunun yaptırım listelerine dahil edildiğini aktararak; “Halihazırda, işgal altında bulunan Kırım’daki hakimler, propagandacılar, din adamları, Kerç Köprüsü’nü inşa edenler hatta köprüde meydana gelen patlamalardan sonra tamir çalışmaları yürütenlere karşı yaptırım uygulanması için çalışıyoruz. Yani tüm bu kategorilere göre yaptırım listeleri hazırlıyoruz.” dedi. UKRAYNA ORDUSU İÇİN YASAL HEDEF Rusya, Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak Kerç Köprüsü’nü (Kırım Köprüsü) inşa etti. İşgalciler bu köprüyü Kırım’a ve daha sonra Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için aktif bir şekilde kullanıyor. Ukrayna yetkilileri, yasa dışı inşa edilen Kerç Köprüsü’nün Ukrayna ordusu için yasal bir hedef olduğunu ve ellerine fırsat geçer geçmez köprünün imha edileceğini bir çok kez dile getirdi. #Ukrayna Askeri İstihbaratı’ndan Kerç Köprüsü mesajıhttps://t.co/8HtqeE2yfr pic.twitter.com/TW9KqC66iL — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) November 22, 2023 KERÇ KÖPRÜSÜ’NE İKİ DEFA SALDIRI DÜZENLENDİ Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından Kerç Boğazı üzerinde yasa dışı olarak inşa ettiği ve Ukrayna'nın güneyine asker ve teçhizat sevk etmek için kullandığı Kerç Köprüsü’ne 2 kez saldırı düzenlenmişti. Birinci saldırı Ekim 2022’de ve ikinci saldırı ise 17 Temmuz 2023’te gerçekleşmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.