SON DAKİKA
Hava Durumu

#Kfor

QHA - Kırım Haber Ajansı - Kfor haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Kfor haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Arnavutluk ve Bulgaristan'dan KFOR desteği Haber

Arnavutluk ve Bulgaristan'dan KFOR desteği

Arnavutluk Bakanlar Kurulu tarafından, NATO'nun Kosova Barış Gücünde (KFOR) faaliyet gösteren Arnavut askerlerin görev süresi hakkında açıklamada bulunuldu. Kurul, 21 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerlerin görev sürelerinin 3 yıl daha uzatılmasına karar verildiğini belirtti. Buna göre 31 Aralık 2024 tarihinde görev süresinin sona ermesi beklenen Arnavut askerler, 31 Aralık 2027'ye kadar KFOR'da hazır bulunacak.  Öte yandan Bulgaristan ise KFOR'a 100 askerden oluşan bir birlik göndereceğini duyurdu. Böylelikle başkent Sofya'dan gönderilecek olan birlik ile Eylül 2024'e kadar komutanlığını yürütecek olan Tümgeneral Özkan Ulutaş yönetimindeki KFOR varlığı güçlenecek.  NATO'NUN KOSOVA BARIŞ GÜCÜ Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle bölgedeki güvenliği ve istikrarı sağlayan KFOR, 12 Haziran 1999 yılında faaliyete başlamış, Türkiye ise aynı sene KFOR'a katılmıştı. 2023 yılının haziran ayından bu yana bölgede gerilim yüksek seviyede. KOSOVA'DA NE OLDU? Kosova'nın kuzeyindeki Zvençka kasabasına yakın Banjska köyünde 24 Eylül 2023 tarihinde silahlı Sırp çetesi, Kosovalı polislere saldırmıştı. Olay esnasında Afrim Bunjaku isimli Kosovalı polis hayatını kaybederken, 2 Kosovalı polis yaralanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, 30 kişilik bir grubun Kosova polisine saldırdığını duyurmuştu. NATO'nun Barış Gücü (KFOR) tarafından yapılan açıklamada ise KFOR, "Banjska'daki durumu yakından izlemeye devam ediyor ve KFOR birlikleri bu bölgede, gerektiğinde yanıt vermeye hazır durumda bulunuyor. KFOR Komutanı, Avrupa Birliği (AB), Sırbistan Genelkurmay Başkanı ve Kosova 'daki kurumlar dahil olmak üzere tüm uluslararası paydaşlarla yakın ve sürekli temas halinde olup, çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır" ifadeleri kullanılmıştı.  Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ise saldırıyı Sırpların yaptığını doğrulamış fakat Kosova'yı tanımayacaklarını dile getirmişti.

Türk askeri, Kosova-Sırbistan sınırında devriyede Haber

Türk askeri, Kosova-Sırbistan sınırında devriyede

NATO'nun Kosova'daki Barış Gücü (KFOR), Türk askerinin Kosova ile Sırbistan sınırındaki faaliyetlerine ilişkin fotoğraflar paylaştı. Türk askeri bölgede güvenliği sağlamak için devriyelerini sürdürüyor. KFOR’un resmî sayfasından dün yapılan açıklamada “KFOR kapsamında Kosova'ya konuşlandırılan Türk askerleri, İdari Sınır Hattı'nda güvenlik devriyesi yürütüyor. KFOR askerleri ABL boyunca gece gündüz günlük devriye görevi yürütüyor. KFOR, BM Güvenlik Konseyi'nin 1999 tarih ve 1244 sayılı kararına dayanan, Kosova'da yaşayan tüm topluluklara güvenli ve emniyetli bir ortam ve hareket özgürlüğü sağlama yönündeki görevinin günlük olarak uygulanmasına odaklanmıştır” ifadeleri yer aldı. TÜRKİYE, KFOR KOMUTANLIĞINI DEVRALDI Kosova-Sırbistan gerilimi artarken Türkiye, 1 yıl süreyle NATO'nun KFOR'a komutanlık yapacak. Bölgedeki güvenliği sağlayan KFOR, bünyesinde 27 ülkeden 4 bin 500'den fazla asker barındırıyor. Kosova'nın kuzeyinde 2023 haziran ayında yaşananlar neticesinde KFOR'a asker gönderen ülkeler arasında olan Türkiye Cumhuriyeti, 10 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen törenle KFOR komutanlığını İtalya'dan devralmıştı. Tümgeneral Özkan Ulutaş, 1 yıl boyunca KFOR'un komutanlığını yapacak.  Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri KFOR'u, Balkanlardaki barış ve istikrarın sağlanmasında en önemli misyonlardan biri olarak nitelendiriyor. 12 Haziran 1999'da KFOR'a katılan Türkiye, bölgedeki güvenliği tüm dikkatiyle takip ediyor.

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani'den Türk komutana teşekkür Haber

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani'den Türk komutana teşekkür

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, 18 Ocak 2024 tarihinde NATO'nun Barış Gücü (KFOR) Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş'ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Osmani, Kosova'nın tamamında güvenliği sağlamak amacıyla sürekli olarak bu görevi yürüten, Sırbistan'ın 24 Eylül 2023'teki saldırılarının ardından sınırda devriye gezen KFOR'a ve Türk komutan Tümgeneral Ulutaş'a teşekkürlerini iletti. CUMHURBAŞKANI OSMANİ'DEN KOORDİNASYON VURGUSU Kosova Cumhurbaşkanlığı Ofisinden görüşmeye ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, "KFOR'a, Kosova Cumhuriyeti topraklarının tamamında güvenliği garanti altına almak amacıyla bu gücün üçüncü müdahale ekibi olarak sürekli görev alması nedeniyle teşekkür etti. Özellikle, Sırbistan'ın 24 Eylül'deki saldırı eyleminin ardından Sırbistan sınırında devriye görevi yapan Kosova kurumlarına destek veren birliklerin sayısını artıran KFOR'a şükranlarını ifade etti." ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca şu cümlelere yer verildi: "Cumhurbaşkan Osmani, Komutan Ulutaş ile yaptığı görüşmede, tüm vatandaşların istikrar ve güvenliğinin yararına, KFOR ile birincil güvenlik ortağı Kosova Polisi arasında devam eden koordinasyonun ve Kosova’daki tüm güvenlik kurumlarıyla koordinasyonun önemini vurguladı"  Cumhurbaşkanı Osmani ayrıca, Kosova kurumlarının Sırbistan'ın olası saldırılarına müdahale edeceğine ve Kosova'daki barış ve güvenliğin sağlanacağına olan inancının tam olduğunu dile getirdi.  Görüşmede Mayıs 2023'te KFOR'un çok uluslu kuvvetlerine bağlı askerlerin yaralanmalara illşkin bilgi verildi. Tümgeneral Ulutaş, Eylül 2023'te devraldığı KFOR Komutanlığı görevini 1 yıl boyunca sürdürecek.

KFOR Komutanı Ulutaş: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız Haber

KFOR Komutanı Ulutaş: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız

NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş, Kosova'nın kamusal yayın kuruluşu RTK'de bir programa katılarak açıklamalarda bulundu. Tümgeneral Ulutaş, “NATO birlikleri Kosova’da yaşanabilecek her türlü şiddete karşı gerekli önlemleri almış ve bu nedenle kuzeydeki varlığını şimdiden dört katına çıkarmıştır” dedi. "NATO BÖLGEYE YEDEK KUVVETLER KONUŞLANDIRDI" Ülkenin kuzeyindeki durumun 24 Eylül tarihinden sonra değiştiğini söyleyen Ulutaş, “24 Eylül’den sonra bu yılın mayıs ayında KFOR askerlerine yönelik yaşanan şiddet olayı ve kabul edilemez saldırıların ardından bölgede gerginlikler arttı. Sonuç olarak NATO bölgeye yedek kuvvetler konuşlandırdı. KFOR’un, Kosova’nın kuzeyindeki varlığının dört katına, Sırbistan ile olan idari sınır hattındaki devriye sayısı ise üç katına çıktı. Amacımız gerilimi önlemek, ancak aksi takdirde görevimizi yerine getirmek için gerekli tüm tedbirleri almaya hazır ve donanımlıyız. Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız” ifadelerini kullandı. "SIRBİSTAN GENELKURMAY BAŞKANI İLE YAKIN İLETİŞİM İÇİNDEYİZ" KFOR Komutanı Ulutaş ayrıca, Sırbistan'ın Kosova ile sınır bölgesinde askerî güçlerini konuşlanması hakkında ise Sırbistan Genelkurmay Başkanı ile yakın iletişim içinde olduğunu ve bu iletişimlerin özellikle kriz zamanları ile gerilimin yüksek olduğu zamanlarda yanlış anlamaları önlemek için önemli olduğunu belirtti. Ulutaş, kuzeyde Kosova Güvenlik Gücünün (KGG) varlığı konusunda KGG'nin ülkenin kuzeyine gitmesinin 2013 yılında varılan anlaşmayla belirlenen bir konu olduğunu söyledi. KFOR Komutanı, NATO Genel Sekreteri'nin bu konuda net olduğunu ifade ederek, KGG’nin kuzeydeki varlığının KFOR'un onayıyla yapılması gerektiğini bir kez daha yineledi.

Kosova Başbakanı Kurti, KFOR Komutanı Ulutaş'tan talep etti: İlave kuvvetler sınıra kaydırılsın Haber

Kosova Başbakanı Kurti, KFOR Komutanı Ulutaş'tan talep etti: İlave kuvvetler sınıra kaydırılsın

Kosova ile Sırbistan arasında artan gerilim, sınırdaki yeni gelişmelere neden oluyor. Kosova Başbakanı Albin Kurti, NATO'nun Kosova Barış Gücü'nün (KFOR) yeni komutanı Özkan Ulutaş'tan talepte bulundu.  "KFOR'UN İLAVE KUVVETLERİ SIRBİSTAN SINIRINA KAYDIRILSIN" Başbakan Kurti, KFOR'un ilave kuvvetlerinin, silahlarının, tehdidin giriş noktası olduğunu ifade ettiği Sırbistan sınırına kaydırılmasını istedi. Kurti, Sırbistan ile olan geçidin yasa dışı olarak kullanılıdığını belirterek; 350 kilometrelik sınırın Kosova polisi tarafından korunamayacağına vurgu yapıyor.  NATO'nun talimatıyla son olarak KFOR'a Birleşik Krallık'tan 200, Romanya'dan 130 ilave kuvvet, Kosova'ya konuşlandırılmıştı. KFOR Komutanlığını ise 10 Ekim 2023 tarihinde Tümgeneral Özkan Ulutaş teslim almıştı. Türk komutan Ulutaş, KFOR komutanlığı bir yıl boyunca yürütecek.  KOSOVA'DA NE OLDU? Kosova'nın kuzeyindeki Zvençka kasabasına yakın Banjska köyünde 24 Eylül 2023 tarihinde silahlı Sırp çetesi, Kosovalı polislere saldırmıştı. Olay esnasında Afrim Bunjaku isimli Kosovalı polis hayatını kaybederken, 2 Kosovalı polis yaralanmıştı. Kosova Başbakanı Albin Kurti, 30 kişilik bir grubun Kosova polisine saldırdığını duyurmuştu. NATO'nun Barış Gücü (KFOR) tarafından yapılan açıklamada ise KFOR, "Banjska'daki durumu yakından izlemeye devam ediyor ve KFOR birlikleri bu bölgede, gerektiğinde yanıt vermeye hazır durumda bulunuyor. KFOR Komutanı, Avrupa Birliği (AB), Sırbistan Genelkurmay Başkanı ve Kosova 'daki kurumlar dahil olmak üzere tüm uluslararası paydaşlarla yakın ve sürekli temas halinde olup, çözüm bulmak için yoğun bir şekilde çalışmaktadır" ifadeleri kullanılmıştı.  Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic ise saldırıyı Sırpların yaptığını doğrulamış fakat Kosova'yı tanımayacaklarını dile getirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.