SON DAKİKA
Hava Durumu

#Kırgızistan

QHA - Kırım Haber Ajansı - Kırgızistan haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Kırgızistan haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Kırgızistan Rus hapishanelerindeki vatandaşları için harekete geçti Haber

Kırgızistan Rus hapishanelerindeki vatandaşları için harekete geçti

Kırgızistan son dönemde, yurt dışında haksız yere hapse atılmış veya suça bulaşarak hapse mahkûm edilen vatandaşlarının ülkeye getirilmesi için diplomatik girişimlerde bulunuyor. Bu kapsamda Kırgızistan hükûmeti, Rus hapishanelerinde tutuklu olan yaklaşık yüz vatandaşı için harekete geçti. Rus hapishanelerinde bulunan Kırgızlar için Rusya'ya avukat gönderilecek. KIRGIZİSTAN ADALET BAKANLIĞI DEVREYE GİRDİ Kırgızistan Adalet Bakan Yardımcısı Orozbek Sıdıkov, 11 Haziran 2024 tarihinde katıldığı, Jogorku Keneşin Anayasa Kanunları, Devlet Yapısı ve Yargı Hukuku Komitesinin toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Sıdıkov Rusya'daki Kırgız vatandaşların geri getirilmesi için, Adalet Bakanlığı avukatların lisanslarının ikili olarak tanınmasına ilişkin Rus devlet organlarına talepte bulunulduğunu bildirdi.  HUKUKİ YARDIM EKSİKLİĞİ Milletvekili Cengiz Acibaev, Kırgız vatandaşlarının çeşitli suçlarla itham edilmesinin ve yurt dışında hapsedilmesinin temel nedeninin hukuki yardım eksikliği olduğunu kaydetti. "İLK AŞAMADA RUSYA'YA 50 AVUKAT GÖNDERMEYE HAZIRIZ" Sıdıkov ise yabancı ülkelerde suç şüphesiyle tutuklanan vatandaşların haklarını korumak için bu ülkelerdeki Kırgız göçmen diasporalarıyla iş birliği halinde olduklarını belirterek, "Şimdi Rusya'daki uzmanlar buna bakıyor. Yasalarımız hazır. Avukatlara ilişkin yasada yapılacak değişikliklerden sonra ilk aşamada Rusya'ya 50 avukat göndermeye hazırız" dedi.

Bişkek'te "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" sergisi düzenlendi Haber

Bişkek'te "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" sergisi düzenlendi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bulunan Gapar Aytiev Millî Güzel Sanatlar Müzesi'nde, 6-8 Haziran 2024 tarihleri arasında "Kadın Ressamların Gözünden Türk Dünyası" sergisi düzenlendi. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Kırgızistan Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığı ortaklığında tertip edilen sergide; Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Azerbaycan, Türkiye ve Türkmenistan'dan kadın ressamların eserleri sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin küratörlüğünü Özbekistan Sanat Akademisi Öğretim Üyesi Kamola Akilova yaptı. Türk dünyasının başarılı kadın ressamlarının düşünce, duygu, tutku ve hayallerinin yansıtıldığı eserlerin yer aldığı sergiye sanatseverler büyük ilgi gösterdi. Eserlerde, Türk dünyasının ortak kültür, tarih ve değerlerine de yer verildi. Türk dünyası kadın ressamlarını bir araya getirmek maksadıyla düzenlenen etkinliğin programında “Tarihi, kültürel, sosyal yönleriyle sanatta kadın” konu başlığı ile bir yuvarlak masa toplantısı ve Bişkek’teki güzel sanatlar okulu öğrencileri için ustalık atölyeleri de yer aldı.  Resim sergisinde; Azerbaycan'dan Naile Gandilova ve Nargiz Gulieva, Kazakistan'dan Leyla Mahat ve Gulnazım Omirzak, Kırgızistan'dan Orozgan Mambetalieva, Roza Rcangaraçeva, Zura Turdubaeva, Nurkan Kangeldieva, Gulnara Musabay, Nurgulyana Ninokenteva ve Tamila Mamatova, Türkmenistan'dan Hatıca Amansahedova ile Aynaguzel Nurıeva ve Kamuran Kardaş ile Nalime Türkyılmaz eserleriyle yer aldı.

Kırgızistan tarihinde bir ilk: Makalau Zirvesi'ne oksijensiz tırmandı! Haber

Kırgızistan tarihinde bir ilk: Makalau Zirvesi'ne oksijensiz tırmandı!

Daha önce Guinness Dünya Rekorları'na giren Kırgız Türkü dağcı Eduard Kubatov bir ilki daha başardı. Dağcı Kubatov, Nepal'de bulunan Himalaya Dağları'ndaki Makalau Zirvesi'ne yardımcı oksijen ekipmanı kullanmadan tırmandı.  OKSİJEN KULLANMADAN TIRMANDI! Kubatov, tırmandığı 8 bin 485 metre yüksekliğindeki dağın zirvesine Kırgızistan bayrağını dikti. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kubatov, “30 Mayıs sabah 9.30'da bu zirveye Kırgız bayrağı çekildi. Bu zorlu zirveyi, Kırgızistan tarihinde ilk kez ek oksijen kullanmadan fethetmeyi başardım. Kolay mı? Rüzgârla, soğukla, yükseklikle kuşatıldık. Allah'ın izniyle zaferi milletime ve Kırgızistan'a adadım. Kara-Kırgız Özerk Bölgesi'nin 1924'te kurulduğunu hatırlayalım. Bağımsız bir devlet olarak ülkeyi güçlendirmek için Başkan Sadır Caparov'a verdiğim sözü tuttuğum için mutluyum. O bayrağımızın en yüksek zirvelerde rüzgarda dalgalanacağını söyledi." ifadelerini kullandı.  Dağcı Kubatov, 11 Nisan 2024 tarihinde Sadır Caparov ile bir araya gelmiş, temmuz ayında Lhotse, Makalu ve K2 zirvelerine ek oksijensiz tırmanyı hedeflediğini söylemişti. Caparov ise dağcıya zirveye dikmesi için Kırgızistan bayrağı hediye etmişti. Kubatov, 20 Mayıs 2024 tarihinde Himalayalar'daki 8 bin 516 metre yükseklikte bulunan Lhotse Zirvesi'ne yardımcı oksijen kullanmadan tırmanmıştı.

Kırgızistan'da devlet destekli arkeolojik ve etnografik koruma programı başladı Haber

Kırgızistan'da devlet destekli arkeolojik ve etnografik koruma programı başladı

Tarih ve kültür açısından zengin bir ülke olan Kırgızistan'da çok sayıda arkeolojik ve etnografik çalışma yapılıyor. Ayrıca Kırgızistan, Türkistan'ın en eski şehirlerinden biri olan Oş şehri ile 11. yüzyılda gelişen bir şehrin parçası olan Burana Kulesi gibi antik yapılara ev sahipliği yapıyor. Ülke aynı zamanda zengin bir göçebe mirasına sahip ve birçok geleneksel uygulama bugün hâlâ yaşatılıyor. ÇALIŞMALAR 2027'YE KADAR DEVAM EDECEK Bu kapsamda, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Basın Servisi tarafından 28 Mayıs 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Kırgızistan'da ilk kez devlet destekli tarih ve kültürel miras koruma programı başlatıldığı belirtildi. Kırgızistan'ın tarihi ve kültürel miras alanlarının korunması, incelenmesi ve arkeolojik kazıların yapılması için devlet tarafından desteklenen program, Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre 2027'ye kadar devam edecek. 13 TARİHİ BÖLGE İNCELENECEK Kırgız Cumhuriyeti Ulusal Tarih Müzesi tarafından, çalışmalar için belirlenen bölgelere hareket etmeden önce düzenlenen programa, Başbakan Yardımcısı Edil Baisalov katılarak projenin detaylarını açıkladı. Arkeologlar ve etnograflardan oluşan 14 keşif ekibi aşağıdaki araştırma projelerini gerçekleştirecek: Çu Vadisi'nde Paleolitik anıt Kurama'nın incelenmesi Calal-Abad bölgesi Toguz-Torous ilçesindeki Saimaly-Tash'taki petrogliflerin ve mezarların incelenmesi Dünyanın en büyük petroglif birikimlerinden Saimaly-Tash'ın müzeleştirilmesine hazırlık yapılması Narin bölgesi Narin ilçesindeki Saka dönemi mezarlarının incelenmesi Calal-Abad bölgesi Toktogul ilçesindeki Torken Kenkol tipi mezar alanının incelenmesi Batken bölgesi Batken ilçesindeki Karabulak tipi Kızıl-Koşun mezar alanının incelenmesi Naryn bölgesi Koçkor bölgesindeki Türk dönemi anıtlarının incelenmesi Bişkek şehri topraklarında Kuzneçnaya Kale yerleşiminin incelenmesi Çu bölgesi Issık-Ata ilçesindeki Kırasnaya Reçka yerleşiminin incelenmesi Issık-Kul havzasındaki planlanan Asman şehri bölgesindeki anıtların incelenmesi Issık-Kul bölgesindeki Cuuka vadisinin incelenmesi Naryn bölgesi Koçkor ilçesindeki Kum-Dobo yerleşiminin incelenmesi Batken bölgesi Leylek ilçesinin arkeolojik haritasının oluşturulması

Kırgızistan'da Bişkek Uluslararası Finans Forumu düzenlendi Haber

Kırgızistan'da Bişkek Uluslararası Finans Forumu düzenlendi

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te 23 Mayıs 2024 tarihinde, Türkistan bölgesindeki ekonomi ve finans sektörünün geleceğinin ele alındığı BIFF 2024 düzenlendi. Foruma Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkanı Akılbek Caparov ve uluslararası finas sektörü temsilcileri katıldı. ÖNCELİKLİ HEDEF POZİTİF SEVİYEYE YÜKSELMEK Forumda, Kırgızistan'daki finans sektörünün mevcut durumu, hükûmetin bu alanda yürüttüğü politikalar ve bankacılık sektöründeki sorunlar ele alındı. Hükûmet üyeleri, uluslararası ve bölgesel finans kuruluşlarının temsilcileri sunum yaptı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Caparov, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Kırgızistan'ın notunu negatiften durağana çevirdiğini hatırlattı ve öncelikli hedefin pozitif seviyeye yükselmek olduğunu kaydetti. "B2 NOTUNA ULAŞMAMIZ GEREKİYOR" Caparov, devletin, ekonominin tüm alanlarında aktif yer alacağını, beklenen ekonomik kalkınma seviyesine ulaşana kadar, ekonomideki süreçlere yön vereceğini ve öncülük edeceğini vurgulayarak, "Geçen gün derecelendirme kuruluşu Moody's, Kırgız Cumhuriyeti hükumetinin kredi notu tahminini negatiften durağana çevirerek değerlendirmesini güncelledi. Ancak bunun için B2 notuna ulaşmamız gerekiyor. Ülkemizin tanınırlığını ve pazarın çekiciliğini artırmak için hepimizin yoğun bir şekilde çalışması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov ülkedeki kargaşayla ilgili ulusa seslendi Haber

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov ülkedeki kargaşayla ilgili ulusa seslendi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, 13 Mayıs 2024 tarihinde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki bir yurtta yabacı öğrencilerin Kırgız bir öğrenciyi darp etmesi sonucu başkent halkının ayaklanması ile ilgili ulusa sesleniş videosu yayımladı.  "BU, PROVOKASYONLARA KAPILAN GRUPLARIN ETKİSİYLE GERÇEKLEŞTİ VE ÜLKEMİZ ZARAR GÖRDÜ" Cumhurbaşkanı Caparov'un 22 Mayıs 2024 tarihinde yayımladığı ulusa sesleniş konuşmasında, "Değerli Kırgızistanlılar, üzücü bir olayla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek isterim. 13 Mayıs'ta yaşanan bir olayın ardından, 18 Mayıs'ta internet üzerinde çeşitli bilgi ve videoların yayılması sonucunda toplumumuzda endişe ve gerilim oluştu. Bu, provokasyonlara kapılan grupların etkisiyle gerçekleşti ve ülkemiz zarar gördü. Evet, eğer kolluk kuvvetleri zamanında harekete geçseydi ve yaptıklarını zamanında kamuoyuna açıklasaydı belki bu böyle olmayacaktı." ifadelerini kullandı. "YURTSEVER GENÇLERİMİZİN TALEPLERİ KESİNLİKLE DOĞRUDUR" Öte yandan yurtsever gençlerin haklı olduklarının altını çizen Caparov, "Yurtsever gençlerimizin yabancı vatandaşların yasa dışı göçünün durdurulması ve bu tür faaliyetlere izin verenlere karşı sert tedbirlerin alınması yönündeki talepleri kesinlikle doğrudur. Geçmişte de bu tür talepler vardı. İlgili kurumlar bu konuları analiz ederek gerekli tedbirleri almaya başladılar. Tanık olduğunuz gibi, yasa dışı olarak kalan yabancı vatandaşların tespitine yönelik çalışmalar Milli Güvenlik Komitesi ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülüyor." dedi. PROVOKATÖRLERİN HÜKÛMETE KARŞI YAPACAĞI EYLEMLERİN FARKINDAYIZ Provokatörlerin hükûmete karşı yapacağı eylemlerin farkında olduklarını belirten Caparov, "Yarın bu tür provokatörlerin çıkıp şöyle bağırmaya başlayacaklarını da biliyorum; 'Hükûmet kendi halkını gözaltına almaya başladı.' Ancak şunu vurgulamak isterim ki, kaderini devlete emanet etmiş insanların huzuru, ülkenin birliği ve onuru, kalkınması bu provokatör zümresinden çok daha yüksektir" şeklinde konuştu. Caparov son olarak ülkede adaletin sağlanması için çabaladığına, adalet önünde herkesin eşit olduğuna ve halkın huzuru için daha sıkı tedbirler alacağına dikkat çekerek, "Biz ülkeyi kalkındırıp yasal çerçeveye kavuşturacağımıza söz verdik. Adalet önünde, ulusal kanunlar önünde hepimiz eşitiz! Bölünmeye, birini daha üstte, birini daha aşağıda görmeye hakkımız yok. Ülkemize gelen misafirlerimiz bunu iyi biliyor ve anlıyorlar. Ayrıca, çatışmanın başında suçlu olanın kendileri olmasına rağmen, yetkililerin o günün ilk dakikalarında kalabalığı neden güç kullanarak dağıtmadığı, kendi vatandaşlarına destek verdiği konusunda şüphelerin olduğunu da biliyoruz. Neden güç kullanılmadığını yukarıda belirttim. Şu andan itibaren düzen zorunluluğu katı olacak. Üzülmeyin! Ülkemizde barış, uyum ve kalkınma olsun!” ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.