SON DAKİKA
Hava Durumu

#Milli Savunma Bakanlığı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Milli Savunma Bakanlığı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Milli Savunma Bakanlığı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Milli Savunma Bakanlığından deprem belgeseli Haber

Milli Savunma Bakanlığından deprem belgeseli

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremleri konu alan bir belgesel hazırladı. MSB tarafından belgesel ilişkin açıklamada “6 Şubat depreminin ilk anından itibaren vatandaşlarımızın yardımına koşan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak arama-kurtarma çalışmaları, yardımların bölgeye ulaştırılması ve asayişin sağlanması gibi önemli görevler gerçekleştirdi. Kahraman Mehmetçiklerimizin ve vatandaşlarımızın anlatımıyla hazırladığımız kısa belgeselde, depremin hemen ardından neler yaşandığını, ne tür çalışmalar yapıldığını izleyebilirsiniz” ifadelerine yer verildi.  6 Şubat depreminin ilk anından itibaren vatandaşlarımızın yardımına koşan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak arama-kurtarma çalışmaları, yardımların bölgeye ulaştırılması ve asayişin sağlanması gibi önemli görevler… pic.twitter.com/KaxpCuy5O9 — T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) February 6, 2024 6 ŞUBAT KAHRAMANMARAŞ DEPREMLERİ'NİN ÜZERİNDEN 1 YIL GEÇTİ Türkiye'yi yasa boğan 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri'nin üzerinden tam 1 yıl geçti. 6 Şubat 2023'te saat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde ikinci deprem gerçekleşmiş, on bir ilde milyonlarca kişiyi etkileyen deprem on binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Türkiye, depremde kaybettikleri yurttaşları anıyor.  6 ŞUBAT KAHRMANMARAŞ DEPREMLERİ Merkez üssü Pazarcık olan deprem, 6 Şubat 2023'te saat 04.17'de meydana geldi. 7.7 büyüklüğündeki deprem  Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Adana, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Osmaniye, Diyarbakır, Elazığ ve Kilis olmak üzere 11 ili etkiledi. Henüz depremin acı sarsıntısını yüreklerinde yaşayan vatandaşlar, 13.24'te merkez üssü Elbistan olan ikinci bir depreme yakalandı. Depremin şiddeti bu kez 7.6 büyüklüğünde ölçüldü. Evlerine yeniden giren vatandaşlar burada depreme yakalanarak enkaz altında kaldı.  50 BİNİN ÜZERİNDE CAN KAYBI Depremin ardından 4. seviye alarm verildi ve uluslararası yardım çağrısı yapıldı. Başta Türk devletleri; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olmak üzere Ukrayna, Bosna Hersek, Bulgaristan, Arnavutluk, Romanya, Almanya, Fransa, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Japonya gibi toplamda 93 ülkeden destek geldi. Arama kurtarma çalışmaları için ekip gönderen ülkelerin yanı sıra Kırım Tatar diaporası ile Uygur Türklerinin Türkiye'deki diasporası çokça kıyafet ve yiyecek gibi insanî yardımlar için seferber oldu. Resmî verilere göre 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi yaralandı. Türkiye'de 7 gün olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi ve Türkiye'nin dört bir yanından deprem için yardım kampanyaları başlatıldı. Hâlâ depremin acısını yüreklerinde hisseden vatandaşlar depremin 1. yıldönümünde hayatını kaybedenleri yad ediyor.

Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinden acı haber: 9 Türk askeri şehit oldu Haber

Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinden acı haber: 9 Türk askeri şehit oldu

Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü tarafından yapılan hain saldırıda dokuz Türk askeri şehit düştü. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklama yaptı. Ayrıca, bölücü terör örgütünün yaptığı saldırının ardından gerçekleşen temasta 15 teröristin etkisiz hale getirildiği öğrenildi. BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TÜRK ASKERİNE HAİN SALDIRI Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü PKK/YPG'nin saldırısına ilişkin, "Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üçü ağır sekiz kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Yaralılarımız hastaneye sevk edilmiş ve tedavilerine başlanmıştır. Temasta ilk belirlemelere göre 12 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede operasyonlar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz." ifadelerine yer verdi. Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada beş kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, üçü ağır sekiz kahraman silah arkadaşımız da yaralanmıştır. Yaralılarımız hastaneye sevk edilmiş ve tedavilerine… pic.twitter.com/Oq4aVx6I4C — T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) January 12, 2024 YARALI ASKERLER KURTARILAMADI: TOPLAMDA 9 ASKER ŞEHİT OLDU Millî Savunma Bakanlığı, bölücü teröristlerin saldırısında yaralanan ve hastaneye kaldırılan dört kahraman Türk askerinin daha şehit olduğu açıkladı. Bakanlık, 12 Ocak 2024 saat 23.18, 13 Ocak 2024 saat 01.17 ve 01.44'te yeni açıklamalar yayınladı. MSB tarafından yapılan son açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan bir silah arkadaşımız daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuş, şehit olan kahraman silah arkadaşlarımızın sayısı dokuza yükselmiştir. Bölgede operasyonlar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz." Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde bir üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan bir silah arkadaşımız daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuş, şehit olan kahraman silah arkadaşlarımızın sayısı dokuza… pic.twitter.com/8wvVJ1nUL2 — T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) January 12, 2024

Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 29 terör hedefi vuruldu Haber

Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 29 terör hedefi vuruldu

Türkiye Cumhuriyeti, bölücü terör örgütünün Irak'ın kuzeyindeki hain saldırısında şehit olan askerlerini sonsuzluğa uğurluyor. Milli Savunma Bakanlığı, 22 Aralık 2023 tarihinde gerçekleştirdiği açıklama ile 6 Türk askerinin şehit olduğunu belirtmişti. Bakanlık, 23 Aralık'ta ise Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 6 Mehmetçiğin daha şehit olduğunu açıkladı. Böylece bölgede toplam şehit sayısı 12'ye yükseldi.  IRAK VE SURİYE'NİN KUZEYİNDE 29 HEDEF VURULDU Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde toplam 29 hedefin vurularak imha edildiği hava harekatlarını Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden sevk ve idare etti. Milli Savunma Bakanlığı konuyla ilgili bilgi notunda şunları dile getirdi: "Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak ve Suriye kuzeyinde toplam 29 hedefin vurularak imha edildiği hava harekatlarını Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi'nden sevk ve idare etti. Beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu ile Harekat Merkezinde operasyonu takip eden Bakan Yaşar Güler, hedefleri başarıyla vuran pilotlarımızı tebrik etti." Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinden sevk ve idare ettiği Irak ve Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başarılı hava harekâtları sonrasında kahraman pilotlarımıza seslenerek şunları söyledi: EVLATLARIMIZIN İNTİKAMINI ALMAK İÇİN… pic.twitter.com/NYJChluoHc — T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) December 24, 2023

MSB, "Madalya Tevcih, Başarılı Birlik ve Personelin Ödüllendirilmesi Töreni" gerçekleştirdi Haber

MSB, "Madalya Tevcih, Başarılı Birlik ve Personelin Ödüllendirilmesi Töreni" gerçekleştirdi

Millî Savunma Bakanlığı bünyesinde 21 Aralık 2023 tarihinde "Madalya Tevcih, Başarılı Birlik ve Personelin Ödüllendirilmesi Töreni" gerçekleştirildi. Törene Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Bakan Yardımcıları Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu, Bilal Durdalı ve Celal Sami Tüfekci ile Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral İrfan Özsert katıldı.  MADALYALARI MİLLΠSAVUNMA BAKANI YAŞAR GÜLER TAKDİM ETTİ Bakan Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Talıoğlu'na "TSK Şeref Madalyası ve Beratı", Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Kadıoğlu'na, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Özsert'e, Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Kemal Yeni'ye, Muharip Hava Kuvveti Komutanı Orgeneral İsmail Güneykaya'ya "TSK Üstün Hizmet Madalyası ve Beratı"nı takdim etti. Ödül töreninde kendi alanında başarı sağlayan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline Bakan Güler, Genelkurmay Başkanı Gürak, kuvvet komutanları ve bakan yardımcları tarafından başarı belgesi verildi. "ORDUMUZUN CAYDIRICILIĞI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR" Bakan Güler, törende yaptığı konuşmasında "Bölgesel ve küresel güvenlik konularında, Türkiye’nin etkisini böylesine artırdığı bir dönemde doğal olarak faaliyet sahaları artan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de; Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna-Hersek, Katar, Somali, Suriye ve Irak ile daha birçok coğrafyada barış ve istikrarın tesisi için büyük gayret sarf etmektedir." ifadelerini kullandı. Güler ayrıca, "Her geçen gün gelişen ve dünyada marka hâline gelen savunma sanayisi ürünlerimizin katkısıyla ordumuzun; kara, deniz, hava ve siber harekât alanlarındaki etkinliği ve caydırıcılığı da her geçen gün artmaktadır." dedi.

Nusret-2023 Davet Tatbikatı başladı! Haber

Nusret-2023 Davet Tatbikatı başladı!

Millî Savunma Bakanlığının (MSB) resmî internet sayfasında 28 Kasım 2023 tarihinde yapılan açıklamayla Nusret-2023 Davet Tatbikatı’na başlandığı haberi kamuoyuna paylaşıldı. Duyuru, MSB resmî sosyal medya hesaplarında “Türkiye’nin ev sahipliğinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 28 Kasım-6 Aralık 2023 tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilecek NUSRET-2023 Davet Tatbikatı başlıyor” ifadeleriyle açıklandı. AMAÇ, MAYIN HARBİNİ PLANLAMA, İCRA VE KIYMETLENDİRME Tatbikatın amacının, katılan birlik ve komutanlıkların mayın harbinin planlama, icra ve kıymetlendirme konularında eğitimini sağlamak, farklı ülkelerden katılan mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek olduğu belirtildi. Tatbikata Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları ile Sahil Güvenlik Komutanlığından birlikler, dost ve müttefik 15 ülkeden unsurlar ve gözlemci personelin yanı sıra NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2'nin (SNMCMG-2) de katılım sağlayacağı bildirildi. Türkiye’nin ev sahipliğinde, dost ve müttefik ülke unsurlarının katılımıyla 28 Kasım-6 Aralık 2023 tarihleri arasında Çanakkale ve Saros Körfezi’nde icra edilecek NUSRET-2023 Davet Tatbikatı başlıyor.https://t.co/jDzE57Kv1H#MillîSavunmaBakanlığı pic.twitter.com/OtPFW0JXEn — T.C. Millî Savunma Bakanlığı (@tcsavunma) November 28, 2023 Ayrıca tatbikatın basın brifingi, 29 Kasım 2023 günü saat 10.00’da Çanakkale Deniz Müzesi’nde icra edilecek ve aynı gün saat 14.00’da Nara Askeri Limanı ile tarihi Nara Kalesi’nde savunma sanayi firmalarının (mayın harbi silah/sistemleri) sergi, sunum ve fiili gösterimleri gerçekleştirilecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.