SON DAKİKA
Hava Durumu

#Norveç

QHA - Kırım Haber Ajansı - Norveç haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Norveç haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini resmen tanıdı Haber

İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini resmen tanıdı

İsrail, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana  Gazze’ye yönelik saldırılarını tüm şiddetiyle sürdürüyor. Ağır insan hakları suçu işleyen İsrail’e tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) üyeleri  İspanya, İrlanda ve Norveç Filistin devletini 28 Mayıs 2024 tarihinde resmen tanıdı. İspanya, İrlanda ve Norveç aldıkları bu kararla İsrail-Hamas arasında sağlanacak ateşkes sürecini hızlandıracağını kaydetti. Ayrıca Filistin devletini tanıma kararının diğer AB ülkelerini de teşvik edeceği bekleniyor. İspanya Hükümet Sözcüsü ve Eğitim Bakanı Pilar Alegria, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Alegria basın toplantısında  "İspanya dönüm noktası olan, tarihi bir karar alarak, bu zamana kadar 143 olan Filistin devletini tanıyan ülkelerin arasına eklenmiştir. Bu, İspanya'nın, adalet, tutarlılık ve barış vaadiyle bağdaşan bir kararıdır." ifadelerine yer verdi. TARİHİ BİR KARAR İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, konuya ilişkin tanıma kararı öncesinde "Bu, tek hedefi olan tarihi bir karardır: İsrailliler ve Filistinlilerin barışa ulaşması."  ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Sanchez, "Barışçıl bir geleceğe ulaşmak için herkesin tek çözüm olarak kabul ettiği şeye doğru ilerlemenin tek yolu budur; İsrail devletiyle barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan bir Filistin devleti.” demişti. UKRAYNA'DA OLDUĞU GİBİ FİLİSTİN'DE… Sanchez Filistin devletinin tanınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, İspanya'nın, "Ukrayna'da olduğu gibi Filistin'de de uluslararası insan haklarına saygı ve uluslararası hukuka uygunluğu" savunduğunu ifade etmişti. NORVEÇ, FİLİSTİN DEVLETİNİ RESMEN TANIDI Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, iki devletli çözüm konusunda İsrail’in yapıcı taahhütte bulunmamasına tepki gösterdi. Filistin’i tanıma kararının, Norveç- Filistin ilişkilerinde dönüm noktası olduğunu belirtti. İRLANDA’DAKİ FİLİSTİN MİSYONU STATÜSÜ BÜYÜKELÇİLİĞE YÜKSELTİLDİ İrlanda Dışişleri Bakanlığı da, Batı Şeria'daki Ramallah'taki temsilcilik ofisini büyükelçiliğe yükselterek bir büyükelçi atayacağını, İrlanda'daki Filistin misyonunun statüsünü de büyükelçiliğe yükselteceğini duyurmuştu. İSRAİL, GAZZE’YE SALDIRILARINA DEVAM EDİYOR Filistin direniş örgütü Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın 7 Ekim 2023 tarihinde abluka altındaki şehirlerin kontrolü yeniden sağlamak amacıyla başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu'na karşı İsrail güçleri harekete geçmişti. İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'ndeki sert müdahalesi ve hava saldırıları devam ediyor. Yaşanan çatışmalarda çok sayıda sivil yaşamını yitirdi. Gazze’de hayatını kaybedenlerin sayısı 35 bin 984'ü aştı. İSRAİL, ÇADIR KENTİ VURDU  İsrail, 26 Mayıs 2024 tarihinde Gazze Şeridi’nin Refah kentinde sivillerin sığındığı “Güvenli Bölge” diye adlandırılan kampı vurdu. İsrail saldırılarının sonucunda Refah’ta en az 40 kişi hayatını kaybetti.

Norveç, Leopard tanklarının bakımı için Ukrayna'ya 13,7 milyon dolar sağlayacak Haber

Norveç, Leopard tanklarının bakımı için Ukrayna'ya 13,7 milyon dolar sağlayacak

Norveç Savunma Bakanlığı 26 Nisan’da yaptığı açıklamada, Polonya'daki bir tesiste Ukrayna'ya bağışlanan Leopard 2A4 tanklarının bakımı için 13,7 milyon dolar sağlayacağını duyurdu. Norveç Savunma Bakanlığı, bu fonların sağlanan ekipmanların destek, onarım ve bakımı için tahsis edildiğini bildirdi. "UKRAYNA'YA UZUN VADELİ DESTEĞİMİZ KONUSUNDA NETİZ" Norveç Savunma Bakanı Bjørn Arild Gram “Ukrayna'daki savaş tüm şiddetiyle devam ediyor. Norveç, Ukrayna'ya Rusya'ya karşı mücadelesinde destek olmak için kritik materyal sağladı. Biz ve müttefiklerimiz Ukrayna'ya uzun vadeli desteğimiz konusunda netiz. Ukrayna, Norveç'in sarsılmaz desteğine güvenebilir” şeklinde konuştu. NORVEÇ TOPÇU MÜHİMMATI TEMİNİ İÇİN UKRAYNA'YA 140 MİLYON AVRO SAĞLAYACAĞINI DUYURMUŞTU Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, 7 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna'ya mühimmat yardımında bulunmak amacıyla Çekya'nın başlattığı girişime destek vereceğini açıklamıştı. Store, “Ukrayna, Rusya’nın yürüttüğü saldırgan savaşa karşı koymak için acilen büyük miktarda topçu mühimmatına ihtiyaç duyuyor.” ifadelerini kullanmıştı. Başbakan, mühimmat eksikliğinin Ukrayna’nın kendini savunma kabiliyetini kısıtladığını belirterek, “Bu destek Ukraynalılara çok acımasız bir saldırıya karşı koyma fırsatı veriyor.” demiş ve Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, Norveç’e desteklerinden dolayı teşekkür etmişti.

Norveç topçu mühimmatı temini için Ukrayna'ya 140 milyon avro sağlayacak Haber

Norveç topçu mühimmatı temini için Ukrayna'ya 140 milyon avro sağlayacak

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, ülkesinin Ukrayna'ya 140 milyon avro değerinde mühimmat yardımında bulunacağını duyurdu. Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, destek için Norveç'e teşekkür etti. "UKRAYNA, ACİLEN TOPÇU MÜHİMMATINA İHTİYAÇ DUYUYOR" Norveç Başbakanı Store, 7 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklamada, ülkesinin Ukrayna'ya mühimmat yardımında bulunmak amacıyla Çekya'nın başlattığı girişime destek vereceğini açıkladı. Store, “Ukrayna, Rusya’nın yürüttüğü saldırgan savaşa karşı koymak için acilen büyük miktarda topçu mühimmatına ihtiyaç duyuyor.” ifadelerini kullandı. Başbakan, mühimmat eksikliğinin Ukrayna’nın kendini savunma kabiliyetini kısıtladığını belirterek, “Bu destek Ukraynalılara çok acımasız bir saldırıya karşı koyma fırsatı veriyor.” dedi. BAKAN UMEROV’DAN TEŞEKKÜR Norveç’e destek için teşekkür eden Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov, “Norveç, Çek topçu girişimine katılacak ve Ukrayna'ya topçu mühimmatı temini için 140 milyon euro sağlayacak. Norveç, Ukrayna Savunması Temas Grubu bünyesindeki Hava Savunma Koalisyonuna da katıldı. Bu karar, Ukrayna'nın hava savunma kabiliyetinin güçlendirilmesine önemli bir katkıdır. Desteğiniz için Savunma Bakanı Bjorn Arild Gram ve tüm Norveç halkına teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Rusya, Norveç sınırında çocuklara silah eğitimi veriyor! Haber

Rusya, Norveç sınırında çocuklara silah eğitimi veriyor!

İşgalci Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne karşı başlattığı işgal girişimi Baltık ülkelerinde tehdit haline geliyor. Rusya, Norveç sınırına 7 kilometre uzaklıktaki Murmansk bölgesindeki çocuklara atış eğitimi verdi. RUSYA, NORVEÇ SINIRINDA ÇOCUKLARA ATIŞ VERDİ Norveç televizyon kanalı Norsk rikskringkasting'in (NRK) gündeme getirdiği olayda, Rus çocuklara Murmansk bölgesinde Peçenega köyünde saldırı tüfeği atma ve kamuflaj ağları örme eğitimi verildi. Norveç merkezli basın kuruluşu Barents Observer'in editörü Thomas Nilsen, Rus çocuklara Norveç sınırında askerî eğitim verilmesiyle ilgili fotoğrafları kamuoyu ile paylaştı. Hvis noen lurer på hva som foregår rett over grensen i Sør-Varanger sin ???????? "vennskapskommune" Petsjenga har jeg samlet en liten billedkavalkade om barne- og ungdomsarbeidet.#Skam #Kirkenes #Nikel #СлаваУкраїні! pic.twitter.com/Z92u1TuH6u — Thomas Nilsen (@NilsenThomas) February 11, 2024 Nilsen, "Bazı fotoğrafları paylaşmanın ve insanlara göstermenin iyi olacağını düşündüm çünkü kafası karışan tek kişinin ben olduğumu sanmıyorum... Bu, önümüze çıkan yepyeni bir gündelik hayat. Norveç'in Rusya'ya sınırı olan kısmı için bu çok acımasız" ifadelerini kullandı.  Çocukların silah eğitimi aldığının dürbünle rahatlıkla görülebildiğini ifade eden editör, "Çocukların bunu yaşamak zorunda kalması kalbimi kırıyor. Bu tür görüntüleri görmek kesinlikle gerçeküstü" yorumunda bulundu.  ???? Rusya, Norveç sınırına 7 kilometre uzaklıkta çocuklara gerçek silahlarla atış eğitimi verdi pic.twitter.com/eBPBLouijX — QHA - Kırım Haber Ajansı (@qha_kirimhaber) February 16, 2024

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.